Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"

16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Więcej pieniędzy na wojsko - obiecuje prezydent. Eksperci pytają, na co konkretnie, skoro skupujemy złom. I po co - skoro nie potrafimy wydać tego, co mamy? Najostrzej krytykuje sytuację w wojsku były głównodowodzący polskiej armii.

- Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego. To miała być dobra wiadomość dla armii.

Obowiązujący dziś plan zakłada zwiększenie budżetu armii do 2,5 procent PKB do 2030 roku. Apel prezydenta do rządu o szybsze podniesienie do tego poziomu wydatków na obronność oznacza, że około dziesięć miliardów złotych więcej miałoby popłynąć do żołnierzy już za sześć lat.

Realizację tych zapowiedzi prezydent uzależnia od sytuacji gospodarczej. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii to potrzeba paląca - przekonywał w środę Duda.

Pieniądze to nie wszystko

Mając w pamięci fakt, że za rządów PiS-u budżet armii już wzrósł o ponad 5 miliardów złotych, a o modernizacji wciąż mówi się w kontekście planów i braku sprzętu, pada pytanie, czy wraz z większymi wydatkami pojawią się w armii nowoczesne śmigłowce i okręty.

- Więcej pieniędzy... Absolutnie nie ma to nic wspólnego ze wzrostem zdolności bojowej polskich sił zbrojnych - twierdyi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

- To nie jest tak, że jak będę miał nie wiem ile pieniędzy, to sobie kupię to, co na półce leży. Nie. Jeśli chce się kupować nowoczesną broń, musi być ona wyprodukowana. To jest proces kilku lat - tłumaczy Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Wojskowi praktycy decyzji o wzroście finansowania armii co do zasady bronią, ale zderzają ją chociażby ze zwiększeniem w kolejnych latach liczebności armii. Uważają, że dodatkowe złotówki pochłonie uposażenie i wyposażenie tysięcy nowych żołnierzy, także tych z nowej formacji - Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeżeli do tego samego roku chcemy zwiększyć armię do 200 tysięcy żołnierzy, to matematyka na poziomie szkoły podstawowej pokazuje, że nie będzie żadnego wzrostu (nakładów na sprzęt - przyp. red.). Czyli, jakby nie było, zabraknie pieniędzy na modernizację - ocenia gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kwestia decyzji politycznych

- To jest kwestia decyzji politycznych - przyznaje poseł PiS Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, odpowiadając na pytanie, jaka jest gwarancja, że pieniądze pójdą na modernizację.

Problem polega na tym, że na przykład marynarka wojenna pilnie potrzebuje nowych okrętów, tzmcyasem fregaty z Australii, które chce kupić polski rząd, mają 30 lat.

- Stajemy się powoli armią, która skupuje sprzęt przeznaczony już na złom, po to, żeby przekonać Polaków, że jest nowoczesny i zapewni nam bezpieczeństwo - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak.

Do Australii polecieli w czwartek prezydent i minister obrony narodowej. Jednym z efektów wizyty ma być list intencyjny w sprawie zakupu używanych fregat.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Turczyk | PAP

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS