Warszawa szykuje się do strajku nauczycieli. Minister: winne chaosu nie będzie ministerstwo

05.03.2019 | Warszawa szykuje się do strajku nauczycieli. Minister: winne chaosu nie będzie ministerstwo
05.03.2019 | Warszawa szykuje się do strajku nauczycieli. Minister: winne chaosu nie będzie ministerstwo
Maciej Knapik | Fakty TVN
05.03.2019 | Warszawa szykuje się do strajku nauczycieli. Minister: winne chaosu nie będzie ministerstwoMaciej Knapik | Fakty TVN

Warszawa przygotowuje się na strajk nauczycieli. W stolicy ma działać sztab kryzysowy. Minister Zalewska w strajk nie wierzy, a nauczyciele nie wierzą pani minister. Likwidacja gimnazjów, kumulacja roczników i strajk w czasie egzaminów - tak może wyglądać wiosna Anny Zalewskiej, nauczycieli, rodziców i uczniów.

W środę w stolicy zostanie powołany sztab kryzysowy. - Będziemy dyskutować przede wszystkim jak przygotować się na strajk o tak dużej skali, jakiej nie mieliśmy w ostatnim czasie. W zasadzie od 1989 roku - tłumaczy Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Ponad 80 procent szkól w Warszawie zapowiada strajk. Ponad 200 tysięcy uczniów od 8 kwietnia może zostać bez lekcji czy opieki. Podobnie w Łódzkiem.

- Wiem, że u nas na pewno wszyscy będą za strajkiem i to za możliwie jak najostrzejszą formą - mówi Adam Król, nauczyciel fizyki z gimnazjum imienia Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi.

W całej Polsce prowadzone są referenda strajkowe. "Nie mamy wyjścia" - słychać wśród nauczycieli. - Pani minister nie ma nam nic do zaproponowania. Nic, co by skłaniało nas do zmiany naszej postawy - uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Wierzę w odpowiedzialność związków zawodowych"

Winne chaosu nie będzie ministerstwo - pada odpowiedź. - Związki zawodowe biorą odpowiedzialność za to, co ewentualnie może się wydarzyć - stwierdza minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Strona rządowa wylicza miliardowe kwoty przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli. Żonglowanie miliardami tylko podgrzewa atmosferę, bo opinia publiczna, zdaniem nauczycieli, jest wprowadzana w błąd.

- Niech nas nie przekonują te miliardy złotych, o których pani minister mówi, dlatego że one dzielone na 700 tysięcy nauczycieli dają rzeczywiście skalę wzrostu minimalną - uważa Sławomir Broniarz.

Od początku roku, jak liczy ZNP, nauczyciele dostali miedzy 83 a 115 złotych podwyżki na rękę. Ich wynagrodzenie zasadnicze - 2000, albo 2500 złotych - stwierdza związek to żałośnie mało. 1000 złotych więcej - to ich jedyny postulat na dziś. Brak porozumienia oznacza strajk od 8 kwietnia i możliwy chaos podczas kwietniowych egzaminów ośmioklasistów, gimnazjalnych i majowych matur.

- Jestem przekonana i chcę uspokoić rodziców. Egzaminy się odbędą. Wierzę w odpowiedzialność związków zawodowych, rozsądek związków i nauczycieli - stwierdza minister Zalewska.

"Minister powinna honorowo dokończyć reformę"

- Mam poczucie, że pani minister myślami jest już w Brukseli - mówi Dorota Łoboda z fundacji "Rodzice Mają Głos".

Do tego dochodzi kumulacja roczników po likwidacji gimnazjów. To wszystko może już rzeczywiście Anny Zalewskiej nie dotyczyć, bo jako "jedynka" PiS-u w majowych wyborach europejskich ma niemal pewny wyjazd do Brukseli z zarobkami, które będą wielokrotnie wyższe niż w polskich szkołach. Ten fakt też jest jej wypominany.

- Dla niej nieważna jest edukacja, dla niej ważna jest jej kieszeń - uważa Krystyna Szumilas, była minister edukacji z PO.

- Pani minister powinna honorowo dokończyć reformę, którą rozpoczęła - stwierdza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Minister uważa, że ze wszystkim poradzą sobie jej zastępcy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS