Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań"

12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań" (wideo ilustracyjne)
12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań" (wideo ilustracyjne)
Marzana Zielińska | Fakty TVN
12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań"Marzana Zielińska | Fakty TVN

Policja zatrzymuje kolejnych dilerów narkotyków, a lekarze alarmują, że wakacje to czas, gdy narkotyków jest więcej i więcej jest też ofiar. Przerwane przez pandemię trasy nielegalnych dostaw znowu są wykorzystywane, ale i wczesnej, w czasie narodowej kwarantanny dilerzy sobie radzili.

Wieluń - prawie 40 kilogramów substancji psychotropowych i 350 działek marihuany, zatrzymanych pięciu handlarzy narkotyków. Tomaszów Mazowiecki - trzy kilogramy amfetaminy. W areszcie na razie jedna osoba, ale to nie koniec śledztwa.

- Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań, czy nie przejmowali narkotyków. Mniejszych czy większych ilości. Skupiając się głównie na producentach i hurtownikach, bo chcemy, aby odciąć przede wszystkim możliwość dostarczania na rynek narkotyków - tłumaczy inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Odciąć wszystkiego się nie da i wraz z wakacjami zaczęły się dilerskie żniwa. Ich skutki już widać na oddziałach toksykologicznych.

- Zaczynamy się powoli odmrażać, otwierać. Widzimy, że rzeczywiście takich pacjentów jest więcej i to zarówno użytkowników pierwszorazowych, ale też "odwiedzają" nas ci pacjenci, których już znamy, którzy są uzależnieni - opowiada Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

"Nie eksperymentujmy"

Zamknięcie granic na czas narodowej kwarantanny odcięło główne szlaki przemytu narkotyków z zagranicy. To, co udało się zdobyć, handlarze pomnażali i gromadzili zapasy.

- Zabezpieczaliśmy rożne odczynniki chemiczne. Półśrodki, które służyły do produkcji właściwie domowej narkotyków, mieszaniny jakichś proszków, innych odczynników w plastikowych miskach, które zwykle służą do płukania prania - opowiada młodszy inspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Mieszanki mieszanek, których policji nie udało się wykryć, teraz trafią na rynek i będą jeszcze bardziej niebezpieczne niż wszystkie wcześniejsze, których skład czasami da się określić tylko w przybliżeniu. Zdarzało się, że po przewiezieniu osoby pod wpływem narkotyków do szpitala, nie wiadomo było, jak udzielić jej pomocy.

Wraz z odmrażaniem życia społecznego wszystko zaczyna jednak wracać na dawne tory.

- Nie eksperymentujmy, nie zażywajmy tego typu substancji, bo takie jednorazowe spożycie może się skończyć zgonem i na pewno nie będą to udane wakacje. Dla nikogo - apeluje młodszy inspektor Joanna Kącka.

Narkotesty mają przy sobie także patrole drogówki.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS