Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań"

12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań" (wideo ilustracyjne)
12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań" (wideo ilustracyjne)
Marzana Zielińska | Fakty TVN
12.07.2020 | Wakacyjny problem z narkotykami. "Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań"Marzana Zielińska | Fakty TVN

Policja zatrzymuje kolejnych dilerów narkotyków, a lekarze alarmują, że wakacje to czas, gdy narkotyków jest więcej i więcej jest też ofiar. Przerwane przez pandemię trasy nielegalnych dostaw znowu są wykorzystywane, ale i wczesnej, w czasie narodowej kwarantanny dilerzy sobie radzili.

Wieluń - prawie 40 kilogramów substancji psychotropowych i 350 działek marihuany, zatrzymanych pięciu handlarzy narkotyków. Tomaszów Mazowiecki - trzy kilogramy amfetaminy. W areszcie na razie jedna osoba, ale to nie koniec śledztwa.

- Praktycznie nie ma tygodnia, abyśmy nie dokonywali zatrzymań, czy nie przejmowali narkotyków. Mniejszych czy większych ilości. Skupiając się głównie na producentach i hurtownikach, bo chcemy, aby odciąć przede wszystkim możliwość dostarczania na rynek narkotyków - tłumaczy inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Odciąć wszystkiego się nie da i wraz z wakacjami zaczęły się dilerskie żniwa. Ich skutki już widać na oddziałach toksykologicznych.

- Zaczynamy się powoli odmrażać, otwierać. Widzimy, że rzeczywiście takich pacjentów jest więcej i to zarówno użytkowników pierwszorazowych, ale też "odwiedzają" nas ci pacjenci, których już znamy, którzy są uzależnieni - opowiada Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

"Nie eksperymentujmy"

Zamknięcie granic na czas narodowej kwarantanny odcięło główne szlaki przemytu narkotyków z zagranicy. To, co udało się zdobyć, handlarze pomnażali i gromadzili zapasy.

- Zabezpieczaliśmy rożne odczynniki chemiczne. Półśrodki, które służyły do produkcji właściwie domowej narkotyków, mieszaniny jakichś proszków, innych odczynników w plastikowych miskach, które zwykle służą do płukania prania - opowiada młodszy inspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Mieszanki mieszanek, których policji nie udało się wykryć, teraz trafią na rynek i będą jeszcze bardziej niebezpieczne niż wszystkie wcześniejsze, których skład czasami da się określić tylko w przybliżeniu. Zdarzało się, że po przewiezieniu osoby pod wpływem narkotyków do szpitala, nie wiadomo było, jak udzielić jej pomocy.

Wraz z odmrażaniem życia społecznego wszystko zaczyna jednak wracać na dawne tory.

- Nie eksperymentujmy, nie zażywajmy tego typu substancji, bo takie jednorazowe spożycie może się skończyć zgonem i na pewno nie będą to udane wakacje. Dla nikogo - apeluje młodszy inspektor Joanna Kącka.

Narkotesty mają przy sobie także patrole drogówki.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS