Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki

18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki
18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawkiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy niepełnosprawni będą mogli głosować korespondencyjnie? Na to pytanie muszą odpowiedzieć senatorowie. Nie ma w tej sprawie zgody w klubie PiS. I nie ma też czasu, jeśli ordynacja wyborcza ma się zmienić do końca roku. Ale senatorowie wiedzą, jak pracować po nocach.

Jest cień szansy, że zakaz, wprowadzony przez PiS, zostanie uchylony. Tylko cień szansy.

Nawet senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, siedząc obok osób niepełnosprawnych nie potrafili wytłumaczyć, dlaczego uniemożliwiono udział w demokratycznych wyborach tym, którzy nie mają możliwości dojechać do lokalu wyborczego i nie mogą wyznaczyć pełnomocnika. - Warto zrobić ten krok do przodu i spełnić postulat osób z niepełnosprawnością - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.

To poranne słowa wicepremiera, a to popołudniowa rozmowa z posłem partii rządzącej, autorem zakazu. - Z całym szacunkiem dla premiera Gowina, ale bez senatorów PiS taka zmiana nie wejdzie w życie - stwierdził Łukasz Schreiber. To wyraźne powiedzenie przez posła: to my rządzimy, to my decydujemy.

Możliwe poprawki

Nawet wicepremierowi, politykowi koalicji, może nie powieść się operacja zmiany przepisu, który uderza w niepełnosprawnych i odbiera im możliwość korespondencyjnego głosowania. Tylko dlatego, że są w takiej sytuacji i nie mają bliskiego, który może zostać pełnomocnikiem wyborczym.

- Sam spotykam się z sędzią Hermelińskim. Będę jeszcze rozmawiał. Możliwe są jeszcze poprawki - mówił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

We wtorek szef PKW pojedzie do Pałacu Prezydenckiego z długą listą uwag do nowych przepisów. Część z nich podnosi także opozycja. - Będzie można zamalować prawidłowy głos i dopisać w innym miejscu. To są standardy rosyjskie - uważa Grzegorz Schetyna, lider PO. Państwowa Komisja Wyborcza alarmuje, że nowe przepisy to realne ryzyko wyborczych fałszerstw.

Pole do fałszerstw

Obecnie, by głos był ważny, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata. Koniec, kropka. To, co będzie, stara się wytłumaczyć poseł PiS. - Dopuszczamy w kratce dopiski. Do tej pory dopuszczone były dopiski wszędzie na karcie poza kratkami, natomiast każdy dopisek w kratce powodował nieważność - tłumaczył Marcin Horała.

PKW widzi pole do fałszerstw. Bo gdzieś w gminie X nieuczciwy członek obwodowej komisji wyborczej będzie mógł, podczas liczenia, zamazać oddany głos i postawić krzyżyk przy swoim faworycie. Potem to ta komisja - według PKW - będzie rozstrzygać, czy to głos ważny czy nieważny, bo opinii Komisji prawo jest niejasne, a dobre prawo powinno wszelkie niejasności i wątpliwości eliminować, a nie je dopuszczać.

- Musimy powołać powszechny ruch kontroli wyborów przy takim upolitycznieniu i upartyjnienia komisji wyborczych - ocenił Krzysztof Brejza (PO).

Szef PKW, po spotkaniu z prezydentem, będzie także u senatorów. Z apelem, by nie szli o krok za daleko.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS