Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki

18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki
18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawki
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.12.2017 | Ważą się losy głosowania korespondencyjnego. Marszałek Senatu: możliwe są jeszcze poprawkiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy niepełnosprawni będą mogli głosować korespondencyjnie? Na to pytanie muszą odpowiedzieć senatorowie. Nie ma w tej sprawie zgody w klubie PiS. I nie ma też czasu, jeśli ordynacja wyborcza ma się zmienić do końca roku. Ale senatorowie wiedzą, jak pracować po nocach.

Jest cień szansy, że zakaz, wprowadzony przez PiS, zostanie uchylony. Tylko cień szansy.

Nawet senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, siedząc obok osób niepełnosprawnych nie potrafili wytłumaczyć, dlaczego uniemożliwiono udział w demokratycznych wyborach tym, którzy nie mają możliwości dojechać do lokalu wyborczego i nie mogą wyznaczyć pełnomocnika. - Warto zrobić ten krok do przodu i spełnić postulat osób z niepełnosprawnością - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.

To poranne słowa wicepremiera, a to popołudniowa rozmowa z posłem partii rządzącej, autorem zakazu. - Z całym szacunkiem dla premiera Gowina, ale bez senatorów PiS taka zmiana nie wejdzie w życie - stwierdził Łukasz Schreiber. To wyraźne powiedzenie przez posła: to my rządzimy, to my decydujemy.

Możliwe poprawki

Nawet wicepremierowi, politykowi koalicji, może nie powieść się operacja zmiany przepisu, który uderza w niepełnosprawnych i odbiera im możliwość korespondencyjnego głosowania. Tylko dlatego, że są w takiej sytuacji i nie mają bliskiego, który może zostać pełnomocnikiem wyborczym.

- Sam spotykam się z sędzią Hermelińskim. Będę jeszcze rozmawiał. Możliwe są jeszcze poprawki - mówił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

We wtorek szef PKW pojedzie do Pałacu Prezydenckiego z długą listą uwag do nowych przepisów. Część z nich podnosi także opozycja. - Będzie można zamalować prawidłowy głos i dopisać w innym miejscu. To są standardy rosyjskie - uważa Grzegorz Schetyna, lider PO. Państwowa Komisja Wyborcza alarmuje, że nowe przepisy to realne ryzyko wyborczych fałszerstw.

Pole do fałszerstw

Obecnie, by głos był ważny, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata. Koniec, kropka. To, co będzie, stara się wytłumaczyć poseł PiS. - Dopuszczamy w kratce dopiski. Do tej pory dopuszczone były dopiski wszędzie na karcie poza kratkami, natomiast każdy dopisek w kratce powodował nieważność - tłumaczył Marcin Horała.

PKW widzi pole do fałszerstw. Bo gdzieś w gminie X nieuczciwy członek obwodowej komisji wyborczej będzie mógł, podczas liczenia, zamazać oddany głos i postawić krzyżyk przy swoim faworycie. Potem to ta komisja - według PKW - będzie rozstrzygać, czy to głos ważny czy nieważny, bo opinii Komisji prawo jest niejasne, a dobre prawo powinno wszelkie niejasności i wątpliwości eliminować, a nie je dopuszczać.

- Musimy powołać powszechny ruch kontroli wyborów przy takim upolitycznieniu i upartyjnienia komisji wyborczych - ocenił Krzysztof Brejza (PO).

Szef PKW, po spotkaniu z prezydentem, będzie także u senatorów. Z apelem, by nie szli o krok za daleko.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS