Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania

02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania
02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdaniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Szczepionkowa wojna, a w niej obywatelski projekt i Naczelna Rada Lekarska. Ponad 120 tysięcy podpisów może robić wrażenie, ale nie na tych, którzy własnym podpisem kwitują zdrowotne bezpieczeństwo w kraju. W środę w Sejmie odbędzie się debata, ale już dziś widać mur. Do szkół i przedszkoli niezaszczepionym ma być wstęp wzbroniony.

Przeciwnicy i zwolennicy szczepień zwierają szeregi. Po jednej stronie 121 tysięcy Polaków, którzy podpisali się pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień.

- Jeżeli nie będzie obowiązku, będzie rzetelna informacja. Jeżeli rodzice nie będą zmuszani, to zaszczepią swoje dzieci w większym stopniu, niż dzisiaj - uważa Paweł Skutecki z Kukiz'15.

Po drugiej stronie Naczelna Rada Lekarska, która chce zaostrzyć prawo. Właśnie poparła obywatelski projekt, który dopuszcza do szkół i przedszkoli tylko dzieci zaszczepione. - Zakłada stworzenie czegoś na kształt rejestru dzieci zaszczepionych, żeby tę populację zaszczepionych od niezaszczepionych można było oddzielić i obserwować i, można powiedzieć, wyciągać konsekwencje praktyczne. Czyni się z tego warunek dostępu do placówek opiekuńczych i oświatowych - twierdzi doktor Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W Sejmie odbędzie się debata w sprawie szczepień. - Ja byłbym za tym, żeby sobie przestali wzajemnie grozić, obrażać się, tylko usiedli przy stole i porozmawiali jak to zmienić - mówi Paweł Skutecki.

Na razie jednak o żadnych rozmowach nie ma mowy. Rząd popiera obowiązkowe szczepienia, bo dają one epidemiologiczne bezpieczeństwo całemu krajowi. To są fakty udowodnione badaniami. Dzięki szczepieniom groźne dla życia i zdrowia milionów ludzi choroby mamy pod ścisłą kontrolą. Kto to kwestionuje, powinien ponieść konsekwencje - proponuje Główny Inspektor Sanitarny, który w czasie debaty będzie reprezentował rząd.

"W tej sprawie powinni wypowiadać się lekarze i specjaliści"

- W Polsce nie ma lekarzy, którzy mogliby wspierać ruchy antyszczepionkowe. Poza dwoma lub trzema, których ja nie traktuję jak lekarza. Oni mają prawo wykonywania zawodu, ale mam nadzieję, że albo wejdą na dobrą drogę, albo powinni zostać poddani penalizacji przez moje środowisko - komentuje sprawę Jarosław Pinkas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

A jakie jest, w tej wydawać by się mogło oczywistej sprawie, stanowisko największego rządzącego klubu parlamentarnego? Nie ma. Beata Mazurek też zdania nie ma. Rzeczniczka PiS mówi tylko, że partia nie podjęła jeszcze decyzji w tej kwestii. - Powiem to, co wczoraj słyszałam w radio: w tej sprawie powinni wypowiadać się lekarze i specjaliści, bo jednych i drugich zdania są podzielone. Natomiast my jako klub zdania w tym temacie nie mamy - komentuje Mazurek.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS