Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania

02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania
02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdania
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.10.2018 | Posłowie będą debatować nad szczepionkami. PiS nie wyraziło swojego zdaniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Szczepionkowa wojna, a w niej obywatelski projekt i Naczelna Rada Lekarska. Ponad 120 tysięcy podpisów może robić wrażenie, ale nie na tych, którzy własnym podpisem kwitują zdrowotne bezpieczeństwo w kraju. W środę w Sejmie odbędzie się debata, ale już dziś widać mur. Do szkół i przedszkoli niezaszczepionym ma być wstęp wzbroniony.

Przeciwnicy i zwolennicy szczepień zwierają szeregi. Po jednej stronie 121 tysięcy Polaków, którzy podpisali się pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień.

- Jeżeli nie będzie obowiązku, będzie rzetelna informacja. Jeżeli rodzice nie będą zmuszani, to zaszczepią swoje dzieci w większym stopniu, niż dzisiaj - uważa Paweł Skutecki z Kukiz'15.

Po drugiej stronie Naczelna Rada Lekarska, która chce zaostrzyć prawo. Właśnie poparła obywatelski projekt, który dopuszcza do szkół i przedszkoli tylko dzieci zaszczepione. - Zakłada stworzenie czegoś na kształt rejestru dzieci zaszczepionych, żeby tę populację zaszczepionych od niezaszczepionych można było oddzielić i obserwować i, można powiedzieć, wyciągać konsekwencje praktyczne. Czyni się z tego warunek dostępu do placówek opiekuńczych i oświatowych - twierdzi doktor Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W Sejmie odbędzie się debata w sprawie szczepień. - Ja byłbym za tym, żeby sobie przestali wzajemnie grozić, obrażać się, tylko usiedli przy stole i porozmawiali jak to zmienić - mówi Paweł Skutecki.

Na razie jednak o żadnych rozmowach nie ma mowy. Rząd popiera obowiązkowe szczepienia, bo dają one epidemiologiczne bezpieczeństwo całemu krajowi. To są fakty udowodnione badaniami. Dzięki szczepieniom groźne dla życia i zdrowia milionów ludzi choroby mamy pod ścisłą kontrolą. Kto to kwestionuje, powinien ponieść konsekwencje - proponuje Główny Inspektor Sanitarny, który w czasie debaty będzie reprezentował rząd.

"W tej sprawie powinni wypowiadać się lekarze i specjaliści"

- W Polsce nie ma lekarzy, którzy mogliby wspierać ruchy antyszczepionkowe. Poza dwoma lub trzema, których ja nie traktuję jak lekarza. Oni mają prawo wykonywania zawodu, ale mam nadzieję, że albo wejdą na dobrą drogę, albo powinni zostać poddani penalizacji przez moje środowisko - komentuje sprawę Jarosław Pinkas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

A jakie jest, w tej wydawać by się mogło oczywistej sprawie, stanowisko największego rządzącego klubu parlamentarnego? Nie ma. Beata Mazurek też zdania nie ma. Rzeczniczka PiS mówi tylko, że partia nie podjęła jeszcze decyzji w tej kwestii. - Powiem to, co wczoraj słyszałam w radio: w tej sprawie powinni wypowiadać się lekarze i specjaliści, bo jednych i drugich zdania są podzielone. Natomiast my jako klub zdania w tym temacie nie mamy - komentuje Mazurek.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS