Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw

21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw
21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw
Maciej Cnota | Fakty TVN
21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obawMaciej Cnota | Fakty TVN

Najpierw będzie praca przy przekopaniu Mierzei Wiślanej, a potem może więcej statków przypłynie do Elbląga. Jednak ci, którzy żyją z turystyki na Mierzei, pytają co z nimi dalej będzie. Już wkrótce ten teren ma się stać nieprzejezdny, by w końcu zostać wyspą. Decyzja "na górze" już zapadła, ale nie wszyscy "na dole" jej przyklaskują.

Mateusz Burczyk na Mierzei Wiślanej prowadzi dwa hotele. Niezbyt optymistycznie podchodzi do zapowiedzi serwowanych mu przez obecną władzę.

- Jak będzie przekop, to nie będzie turystów. Jak wiadomo, większość hotelarzy w Krynicy Morskiej zaciągnęła kredyty na swoje obiekty. Jak nie będzie turystów, to nie będzie z czego ich spłacać - nie ukrywa Mateusz Burczyk.

Do rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej, czyli flagowej inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy jej lokalizację. Nowa inwestycja rozpocznie się w miejscu nazywanym "Nowym Światem" i ma być gotowa w 2022 roku. W tym miejscu przekop ma najmniej ingerować w środowisko i być najłatwiejszy do wykonania.

"Zwrot z tej inwestycji nastąpi po 400 czy 500 latach"

Kanał ma liczyć ponad kilometr długości i wąski jęzor Mierzei przetnie na dwie części. Powstanie wyspa, do której - jak mówią mieszkańcy - dostęp będzie mocno utrudniony. Między innymi przez zwodzone mosty, które mogą tworzyć korki na jedynej drodze wzdłuż Mierzei. - Sytuacja się tu diametralnie zmieni. Na gorsze - mówi jedna z mieszkanek.

Zwolennicy przekopu mają swoje argumenty. Przy budowie, a później obsłudze śluz, pracę znajdzie prawie trzy tysiące osób. Dodatkowo, po zakończeniu inwestycji, do Elbląga, piątego polskiego portu morskiego, zaczną wpływać większe jednostki, co ma przełożyć się na większe zyski.

- Rybacy i wszyscy, którzy będą chcieli wpłynąć do portu, zaoszczędzą co najmniej 50 mil morskich, a to są realne koszty - przekonuje Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS z Pomorza.

Jednak eksperci są zupełnie innego zdania. - Z punktu widzenia ekonomicznego to nie ma najmniejszego sensu. Proszę potraktować moje słowa serio. Zwrot z tej inwestycji nastąpi po 400 czy 500 latach - nie ukrywa prof. Włodzimierz Rydzkowski, ekonomista transportu z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rosyjskie media biją na alarm

Od ponad dekady, ruch statków na Zalewie Wiślanym jest w ogromnym stopniu zależny od Rosjan. Budowa kanału ma to zakończyć. Nic więc dziwnego, że w tamtejszych mediach inwestycja PiS jest wyłącznie krytykowana.

"Ekolodzy i mieszkańcy protestują, ale nikt ich nie słucha", "Ta inwestycja to czysta polityka. Konsekwencje budowy są wielką niewiadomą" - to tylko niektóre cytaty z relacji rosyjskiej państwowej telewizji "Rossija 24".

Budowa kanału ma ruszyć jesienią przyszłego roku. Jej koszt to prawie 900 milionów złotych.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS