Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw

21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw
21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obaw
Maciej Cnota | Fakty TVN
21.10.2017 | Za rok ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy i hotelarze nie kryją obawMaciej Cnota | Fakty TVN

Najpierw będzie praca przy przekopaniu Mierzei Wiślanej, a potem może więcej statków przypłynie do Elbląga. Jednak ci, którzy żyją z turystyki na Mierzei, pytają co z nimi dalej będzie. Już wkrótce ten teren ma się stać nieprzejezdny, by w końcu zostać wyspą. Decyzja "na górze" już zapadła, ale nie wszyscy "na dole" jej przyklaskują.

Mateusz Burczyk na Mierzei Wiślanej prowadzi dwa hotele. Niezbyt optymistycznie podchodzi do zapowiedzi serwowanych mu przez obecną władzę.

- Jak będzie przekop, to nie będzie turystów. Jak wiadomo, większość hotelarzy w Krynicy Morskiej zaciągnęła kredyty na swoje obiekty. Jak nie będzie turystów, to nie będzie z czego ich spłacać - nie ukrywa Mateusz Burczyk.

Do rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej, czyli flagowej inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy jej lokalizację. Nowa inwestycja rozpocznie się w miejscu nazywanym "Nowym Światem" i ma być gotowa w 2022 roku. W tym miejscu przekop ma najmniej ingerować w środowisko i być najłatwiejszy do wykonania.

"Zwrot z tej inwestycji nastąpi po 400 czy 500 latach"

Kanał ma liczyć ponad kilometr długości i wąski jęzor Mierzei przetnie na dwie części. Powstanie wyspa, do której - jak mówią mieszkańcy - dostęp będzie mocno utrudniony. Między innymi przez zwodzone mosty, które mogą tworzyć korki na jedynej drodze wzdłuż Mierzei. - Sytuacja się tu diametralnie zmieni. Na gorsze - mówi jedna z mieszkanek.

Zwolennicy przekopu mają swoje argumenty. Przy budowie, a później obsłudze śluz, pracę znajdzie prawie trzy tysiące osób. Dodatkowo, po zakończeniu inwestycji, do Elbląga, piątego polskiego portu morskiego, zaczną wpływać większe jednostki, co ma przełożyć się na większe zyski.

- Rybacy i wszyscy, którzy będą chcieli wpłynąć do portu, zaoszczędzą co najmniej 50 mil morskich, a to są realne koszty - przekonuje Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS z Pomorza.

Jednak eksperci są zupełnie innego zdania. - Z punktu widzenia ekonomicznego to nie ma najmniejszego sensu. Proszę potraktować moje słowa serio. Zwrot z tej inwestycji nastąpi po 400 czy 500 latach - nie ukrywa prof. Włodzimierz Rydzkowski, ekonomista transportu z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rosyjskie media biją na alarm

Od ponad dekady, ruch statków na Zalewie Wiślanym jest w ogromnym stopniu zależny od Rosjan. Budowa kanału ma to zakończyć. Nic więc dziwnego, że w tamtejszych mediach inwestycja PiS jest wyłącznie krytykowana.

"Ekolodzy i mieszkańcy protestują, ale nikt ich nie słucha", "Ta inwestycja to czysta polityka. Konsekwencje budowy są wielką niewiadomą" - to tylko niektóre cytaty z relacji rosyjskiej państwowej telewizji "Rossija 24".

Budowa kanału ma ruszyć jesienią przyszłego roku. Jej koszt to prawie 900 milionów złotych.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS