Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"

03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.05 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"Marek Nowicki | Fakty TVN

Po raz pierwszy od lat Polska przesunęła się w górę w rankingu państw, w których dostępne są nowoczesne leki innowacyjne. Eksperci nie kryją zadowolenia, ale dodają, że jeszcze daleko nam do unijnej średniej i jeśli nie zaczniemy wydawać na medycynę o wiele więcej pieniędzy niż teraz, to kłopot będziemy mieli nie tylko z rankingiem.

W Polsce łatwiej o nowoczesne leki - tak wynika z rankingu opracowanego przez firmy monitorujące rynek farmaceutyczny w Europie. Po niemal dwudziestu latach Polska w nim awansowała.

- Polska pierwszy raz od początku badania prowadzonego przez EFPIA wykonała duży skok - mówi Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

- To jest super wiadomość na majówkę, że Polska przeniosła się z 25. miejsca na 21. miejsce, a więc skoczyła o cztery miejsca, jeżeli chodzi o dostępność do innowacyjnych leków - podkreśla prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Jednak na tym dobre wiadomości się kończą. - Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne - ocenia prof. Marcin Czech.

Żeby osiągnąć średnią unijną, Polska powinna wydawać na leki dwa razy więcej. O tym, że finansowanie leków innowacyjnych cały czas jest u nas poniżej tej średniej przekonała się pani Elżbieta Kołodziejczyk, którą już pokazywaliśmy w marcu w "Faktach" TVN. Kobieta musiała zbierać pieniądze przez internet na lek na raka piersi dla siebie.

- Trzymajmy kciuki, że dalsze wlewy będę miała refinansowane - mówi pani Elżbieta, która lek otrzymuje w Norwegii i dalej zbiera na ostatnią dawkę.

Ograniczenia i długi czas oczekiwania

Nikt w Polsce nie liczy, ilu Polaków chorych na raka i inne choroby musi się leczyć w tak desperacki sposób, jak pani Elżbieta. Nikt nie liczy, ile osób zmarło z tego powodu, że nie dostało innowacyjnego leku tylko dlatego, że nie jest refundowany.

- 827 dni średnio czekają w Polsce pacjenci na innowacyjne leki od momentu rejestracji do momentu refundacji. I niestety mamy jeden z najwyższych wskaźników ograniczeń w tej refundacji, bo jest to aż 78 procent - informuje Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

To znaczy, że 78 procent z 59 terapii jest w Polsce refundowanych tylko dla ograniczonej grupy pacjentów. Na przykład bywa, że Ministerstwo Zdrowia każe w leczeniu raka podawać nowoczesne leki nie od razu, tylko gdy chory ma drugą albo trzecią wznowę. U pani Elżbiety Kołodziejczyk guz bardzo się zmniejszył, ale tylko dlatego, że lek kupiła sobie sama i dostaje go od razu - w pierwszym rzucie.

- Trzeba walczyć dalej. Ja zakasuję rękawy, wracam do rzeczywistości i walczę dalej - mówi pani Elżbieta.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS