Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat

17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schematJakub Sobieniowski | Fakty TVN

- Wara od naszych dzieci - grzmi prezes PiS. Po raz kolejny w kampanii do europarlamentu na plan pierwszy wybija wątki światopoglądowe. Nie jest to pierwsza kampania, w której sięga po schemat "obrony przed zagrożeniem". Tym razem w roli wroga przedstawiane są środowiska LGBT.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej nigdy nawet nie był posłem. Teraz jednak nawet prezydenccy ministrowie określają go mianem "jednego z liderów".

- Trudno, żeby nie komentować czy nie odnosić się do słów prezydenta Rabieja. To jednak jest wypowiedź ważnego polityka, jednego z liderów Koalicji Europejskiej - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wiceprezydent Warszawy jest nazywany przez PiS "liderem koalicji europejskiej" od wywiadu, w którym przyznał, że jest za "etapowaniem". - Nie jestem zwolennikiem zmieniania społeczeństwa na siłę, więc jestem za etapowaniem. Najpierw wprowadźmy związki partnerskie, potem równość małżeńską, a na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci - stwierdził wiceprezydent Warszawy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Tu mówimy "nie". A już w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - zareagował na słowa Pawła Rabieja Jarosław Kaczyński.

- Nikt inny jak prezes Kaczyński proponował, zdaje się, Polkom rodzenie mocno zdeformowanych dzieci, żeby można było je ochrzcić. Nikt inny jak Kaczyński nie reagował na to, co się działo w Sejmie z matkami dzieci z niepełnosprawnościami, jak je Straż Marszałkowska spychała, zasłaniała kotarami, kartonami. Gdzie był wtedy obrońca dzieci Kaczyński? - komentuje słowa prezesa PiS Bartosz Arłukowicz z PO.

"To wszystko ma kontekst wyborczy"

Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się wzbudzić gorącą reakcję.

- Wykorzystujecie w tej chwili pretekst w postaci wypowiedzi pana Pawła Rabieja, żeby nagle z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Europejską, a to wszystko ma kontekst wyborczy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Rosati, eurodeputowany PO, zwracając się do Jarosława Sellina z PiS.

- Pan udaje, że nie widzi tego, że w ramach tak zwanej miękkiej działalności, również z centrali Unii Europejskiej, wychodzą takie pomysły, że się wydziela specjalne pieniądze na specjalne fundusze, które mają promować tego typu ideologie jak ta, o której powiedział Paweł Rabiej - odpowiedział mu Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

W poglądach samorządowego polityka prezes PiS-u najpierw odnalazł zagrożenie, a jego partia wyciąga jeszcze dalej idące wnioski o "zagrożeniu płynącym z Europy". Ten schemat już PiS przetestowało w wyborczej kampanii w 2015 roku. Tylko wtedy zagrożeniem, wręcz biologicznym, byli uchodźcy. Najmocniej ostrzegał Jarosław Kaczyński.

- Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które są często i nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne - mówił w 2015 roku Jarosław Kaczyński. Dalej też były rzekome "centra", które miały powielać mapy w języku arabskim, by tysiącom uchodźców łatwiej było zalać Polskę.

- Ta mapa była rozdawana w obozach uchodźców. Tak by zachęcić ich do skierowania się w stronę Polski - mówił na antenie TV Trwam Antonii Macierewicz.

"To jest sprawa bulwersująca"

Wtedy za zagrożenie PiS uznało unijne porozumienie, zgodnie z którym Polska wyraziła gotowość przyjęcia siedmiu tysięcy uchodźców. A tylko w następnym roku, już za rządów PiS-u i to bez porozumień, pozwolenie na pobyt w Polsce dostało pięć tysięcy osób z krajów muzułmańskich, wtedy uznanych przez PiS za szczególnie groźne. Jednego później nie udało się zmienić - wrogich nastrojów. Samo słowo "uchodźca" bywa używane i traktowane jak obelga.

Dziś ideologiczna dyskusja skupia się na innych tematach. - Kwestia promocji LGBT i takiej seksualizacji dzieci. Uczenie na przykład 4-latków przyjemności dotykania się w miejscach intymnych. To jest sprawa bulwersująca i ważna dla Polaków - stwierdził Marcin Horała z PiS.

- Tematem mają być sprawy światopoglądowe, dlatego że PiS się po prostu dobrze czuje na tym obszarze. Zdaje sobie sprawę, że rozpętanie wojny ideologicznej spowoduje, że nie będziemy rozmawiać o tym, co rzeczywiście dotyka Polaków, czyli na przykład o pozycji Polski w Unii Europejskiej - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Paweł Rabiej nie kandyduje w wyborach do europarlamentu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS