Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat

17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schemat
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.03.2019 | Obrona przed zagrożeniem. PiS w kampanii znów sięga po schematJakub Sobieniowski | Fakty TVN

- Wara od naszych dzieci - grzmi prezes PiS. Po raz kolejny w kampanii do europarlamentu na plan pierwszy wybija wątki światopoglądowe. Nie jest to pierwsza kampania, w której sięga po schemat "obrony przed zagrożeniem". Tym razem w roli wroga przedstawiane są środowiska LGBT.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej nigdy nawet nie był posłem. Teraz jednak nawet prezydenccy ministrowie określają go mianem "jednego z liderów".

- Trudno, żeby nie komentować czy nie odnosić się do słów prezydenta Rabieja. To jednak jest wypowiedź ważnego polityka, jednego z liderów Koalicji Europejskiej - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wiceprezydent Warszawy jest nazywany przez PiS "liderem koalicji europejskiej" od wywiadu, w którym przyznał, że jest za "etapowaniem". - Nie jestem zwolennikiem zmieniania społeczeństwa na siłę, więc jestem za etapowaniem. Najpierw wprowadźmy związki partnerskie, potem równość małżeńską, a na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci - stwierdził wiceprezydent Warszawy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Tu mówimy "nie". A już w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - zareagował na słowa Pawła Rabieja Jarosław Kaczyński.

- Nikt inny jak prezes Kaczyński proponował, zdaje się, Polkom rodzenie mocno zdeformowanych dzieci, żeby można było je ochrzcić. Nikt inny jak Kaczyński nie reagował na to, co się działo w Sejmie z matkami dzieci z niepełnosprawnościami, jak je Straż Marszałkowska spychała, zasłaniała kotarami, kartonami. Gdzie był wtedy obrońca dzieci Kaczyński? - komentuje słowa prezesa PiS Bartosz Arłukowicz z PO.

"To wszystko ma kontekst wyborczy"

Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się wzbudzić gorącą reakcję.

- Wykorzystujecie w tej chwili pretekst w postaci wypowiedzi pana Pawła Rabieja, żeby nagle z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Europejską, a to wszystko ma kontekst wyborczy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Rosati, eurodeputowany PO, zwracając się do Jarosława Sellina z PiS.

- Pan udaje, że nie widzi tego, że w ramach tak zwanej miękkiej działalności, również z centrali Unii Europejskiej, wychodzą takie pomysły, że się wydziela specjalne pieniądze na specjalne fundusze, które mają promować tego typu ideologie jak ta, o której powiedział Paweł Rabiej - odpowiedział mu Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

W poglądach samorządowego polityka prezes PiS-u najpierw odnalazł zagrożenie, a jego partia wyciąga jeszcze dalej idące wnioski o "zagrożeniu płynącym z Europy". Ten schemat już PiS przetestowało w wyborczej kampanii w 2015 roku. Tylko wtedy zagrożeniem, wręcz biologicznym, byli uchodźcy. Najmocniej ostrzegał Jarosław Kaczyński.

- Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które są często i nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne - mówił w 2015 roku Jarosław Kaczyński. Dalej też były rzekome "centra", które miały powielać mapy w języku arabskim, by tysiącom uchodźców łatwiej było zalać Polskę.

- Ta mapa była rozdawana w obozach uchodźców. Tak by zachęcić ich do skierowania się w stronę Polski - mówił na antenie TV Trwam Antonii Macierewicz.

"To jest sprawa bulwersująca"

Wtedy za zagrożenie PiS uznało unijne porozumienie, zgodnie z którym Polska wyraziła gotowość przyjęcia siedmiu tysięcy uchodźców. A tylko w następnym roku, już za rządów PiS-u i to bez porozumień, pozwolenie na pobyt w Polsce dostało pięć tysięcy osób z krajów muzułmańskich, wtedy uznanych przez PiS za szczególnie groźne. Jednego później nie udało się zmienić - wrogich nastrojów. Samo słowo "uchodźca" bywa używane i traktowane jak obelga.

Dziś ideologiczna dyskusja skupia się na innych tematach. - Kwestia promocji LGBT i takiej seksualizacji dzieci. Uczenie na przykład 4-latków przyjemności dotykania się w miejscach intymnych. To jest sprawa bulwersująca i ważna dla Polaków - stwierdził Marcin Horała z PiS.

- Tematem mają być sprawy światopoglądowe, dlatego że PiS się po prostu dobrze czuje na tym obszarze. Zdaje sobie sprawę, że rozpętanie wojny ideologicznej spowoduje, że nie będziemy rozmawiać o tym, co rzeczywiście dotyka Polaków, czyli na przykład o pozycji Polski w Unii Europejskiej - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Paweł Rabiej nie kandyduje w wyborach do europarlamentu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS