W jakim stanie są polskie schrony? "Zapuszczone, brudne, zagrzybione"

11.10.2022 | W jakim stanie są polskie schrony? "Zapuszczone, brudne, zagrzybione"
11.10.2022 | W jakim stanie są polskie schrony? "Zapuszczone, brudne, zagrzybione"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.10.2022 | W jakim stanie są polskie schrony? "Zapuszczone, brudne, zagrzybione"Renata Kijowska | Fakty TVN

MSW zleca inspekcję schronów w całej Polsce. Na papierze mamy ich w kraju 62 tysiące. Jest jednak wątpliwe, żeby nawet większość nadawała się do użycia. - 90 procent są to schrony przeważnie nienadające się do przebywania ludzi. Są to miejsca, które są zapuszczone, brudne, zagrzybione - wylicza Mariusz Wasilewski z portalu schronywlodzi.pl.

W jakim stanie są polskie schrony? Testy nie wypadłyby najlepiej. Wiadomo to było jeszcze przed inspekcją, którą zleciło straży pożarnej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - Są to działania prewencyjne, które muszą być co jakiś czas prowadzone. Właśnie po to, abyśmy mieli pełną wiedzę na ten temat, jak wygląda stan techniczny tych miejsc, jakie działania być może w tych miejscach trzeba by było podjąć - wyjaśnia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

62 tysiące obiektów - tyle schronów, jak podaje ministerstwo, mamy w Polsce. - 90 procent są to schrony przeważnie nienadające się do przebywania ludzi. Są to miejsca, które są zapuszczone, brudne, zagrzybione - wylicza Mariusz Wasilewski z portalu schronywlodzi.pl.

Schronów w Nowej Hucie powstało ponad 250. Zostały zbudowane w latach 50. Z czasem, w najlepszym razie, zmieniały się w muzeum. Koszty utrzymania instalacji były za duże. - Nie mamy takich przepisów ogólnopolskich, które by mówiły o tym, że one muszą być poddawane regularnym przeglądom - mówi Agata Klimek-Zdeb, pracowniczka Muzeum Nowej Huty. - Są piwnicami, tylko ze wzmocnionym stropem - dodaje.

Gdzie się chronić?

- Zabezpieczenie mieszkańców Warszawy czy innych dużych miast? Tak naprawdę byłby to ogromny problem w przypadku na przykład ataku rakietowego - przyznaje Juliusz Sabak, ekspert do spraw bezpieczeństwa, portal defence24.pl.

Warszawskie metro nie jest schronem, ale może być schronieniem. - Takie przestrzenie, jak perony stacji, przejścia podziemne, ale też tak zwane pustki technologiczne to potencjalne miejsca, w których ludność Warszawy może znaleźć schronienie - dodaje Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

Schron idealny nie istnieje. Wszystko zależy od zagrożenia. - Z jednej strony musi być dosyć bezpiecznie zamknięty, z drugiej posiadać systemy nie tylko doprowadzania powietrza, ale również filtrowania, bo w powietrzu mogą się pojawić jakieś czynniki groźne dla nas. Na przykład chemiczne czy biologiczne - wyjaśnia Juliusz Sabak.

Gdy się tego nie ma, musi wystarczyć piwnica. - Garaże podziemne, które spełniają część warunków, przejścia podziemne również można by wykorzystać - przekonuje Mariusz Wasilewski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS