W Izraelu sprawa ustawy o IPN nie cichnie. "Nie ma czarno-białych odpowiedzi na pytania o Holokaust"

31.01.2018 | W Izraelu sprawa ustawy o IPN nie cichnie. "Nie ma czarno-białych odpowiedzi na pytania o Holokaust"
31.01.2018 | W Izraelu sprawa ustawy o IPN nie cichnie. "Nie ma czarno-białych odpowiedzi na pytania o Holokaust"
Maciej Woroch | Fakty TVN
31.01.2018 | W Izraelu sprawa ustawy o IPN nie cichnie. "Nie ma czarno-białych odpowiedzi na pytania o Holokaust"Maciej Woroch | Fakty TVN

Reporter "Faktów" Maciej Woroch w Izraelu słyszy różne opinie i różne świadectwa, a nawet polski hymn grany przy Ścianie Płaczu. Ale w Knesecie wokół polskiej ustawy o IPN jest coraz goręcej.

Tego, że grajek Szymon, na starym mieście w Jerozolimie, zaraz po jednej z najsłynniejszych żydowskich melodii, zagra polski hymn, trudno się było spodziewać. - Teraz wszyscy wspominają, a co to tam nie było, jacy byli Ukraińcy, a jacy Polacy, ile było zła, ale nie ma co wciąż wspominać. Jest XXI wiek. Trzeba wszystko to zamknąć i zacząć robić dobre rzeczy - mówi.

Przed laty do Polski jeździł często. Teraz jego spory repertuar dobrze znanych polskich melodii rozbrzmiewa w pobliżu Ściany Płaczu, choć dla wielu takie połączenie, zwłaszcza od ostatnich kilku dni, nie brzmi dobrze.

- Nie ma jasnych, czarno-białych odpowiedzi na pytania o Holokaust. Powinno się stworzyć atmosferę, w której rozmawia się o faktach, a nie z góry narzuca, co można, a czego nie można powiedzieć - mówi prof. Havi Dreifuss z Instytutu Yad Vashem. - Byli dobrzy i źli Polacy. Powiem więcej, było wielu, wydawałoby się niemoralnych Polaków, którzy ratowali Żydów - dodaje.

Różne wspomnienia

Emocje wokół zmian prawa w Polsce nie opadają - w środę w Knesecie ponad połowa posłów zgłosiła poprawkę do ustawy o negowaniu Holokaustu. Zaprzeczanie lub minimalizowanie informacji o pomocy nazistom ma być traktowane jak przestępstwo. Zdaniem wnioskodawców polska ustawa o IPN to właśnie forma negowania Holokaustu.

Największe emocje przeżywają jednak ocaleni, którzy w zależności od tego, jak przetrwali wojnę, mają skrajnie różnie opinie o Polakach. Rita Weiss, węgierska żydówka mówi wprost, że niektórzy byli gorsi niż naziści. - Wczesnym wieczorem wchodzi Polka odpowiedzialna za nasz barak i mówi: "wkrótce dostaniecie coś do picia, zabiorą was do toalet". My pytamy: "a co z naszymi rodzinami? Powiedzieli nam przecież, że się tu się z nimi spotkamy". A ona się zaczęła śmiać: "co, nie wiecie, gdzie jesteście? Nie czujecie tego zapachu? Wasze rodziny już w południe wyszły popiołem z kominów!" - wspomina.

Pani Maria, słuchając takich opowieści, ze zdziwienia szeroko otwiera oczy. Miała 9 lat, kiedy rodzice, jeszcze zanim Niemcy zaczęli wyłapywać Żydów w Wieliczce, oddali ją pod opiekę sąsiadki Polki, która ukryła ją i zadbała o jej bezpieczeństwo. - Przyszła taka sąsiadka i mówi do tej mojej opiekunki: pani trzyma żydowskie dziecko! Dobrze się przypatrzyłam - wspomina Maria Perlberger Schmuel.

Odcienie szarości

Pani Maria spytana o to, czy według niej z dyplomatycznego kryzysu może wyniknąć coś dobrego, powiedziała, że nie chce się wtrącać do polityki, że nie wszyscy zachowywali się przyzwoicie, ale że trzeba pamiętać, że większość nazwisk na ścianach w instytucie pamięci Yad Vashem to polskie nazwiska.

Historia Holokaustu pełna jest subtelnych odcieni szarości - mówią w Izraelu. Tutaj to sprawy bardzo osobiste, bo w każdej rodzinie albo wspomina się tych, którzy zginęli, albo dziękuje się za ocalenie bliskich. Obecnie w Izraelu mieszka 186,5 tysiąca ofiar niemieckiej nienawiści wobec Żydów, dla których to, co przeżyli, czarno-białe jest tylko na zdjęciach.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS