Jak "dbać o dziecięcy mózg"? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"

28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"
28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"Renata Kijowska | Fakty TVN

Problem nie jest nowy, ale wciąż jest bardzo często lekceważony. Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" zwraca uwagę, apeluje i prosi rodziców i opiekunów, by "zadbać o dziecięcy mózg". Tych, którzy godzinami, a bywa że całymi dniami, mają w ręku smartfony, tablety i komputery.

Pandemia uświadomiła nam, jak bardzo urządzenia ekranowe: tablety, telefony, komputery są przydatne. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w akcji społecznej "Zadbaj o dziecięcy mózg" pokazuje, że nie one same, a nadmiar w ich używaniu szkodzi zdrowiu dzieci i relacjom w rodzinie i że można temu zapobiec - wdrażając domowe zasady ekranowe.

- Domowe zasady ekranowe to przede wszystkim ustalenie limitów czasowych - tłumaczy Łukasz Wojtasik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Takich limitów, by dziecko nie wpatrywało się w ekran non stop. Na przykład przy posiłku czy przed snem.

- Przestrzegam przed hipokryzją. Mówimy "nie rób tego", "nie graj tyle, bo to jest źle" ale z drugiej strony sami cały wieczór spędzamy przed ekranem telewizora oglądając serial i martwimy się o to, kto na nasz temat co napisał Instagramie - mówi Tomasz Bilicki, prezes Fundacji Innopolis.

Nie zaszkodzi uświadomić sobie i dzieciom, że wpatrywanie się w niebieski ekran przed snem równa się kłopotom w szkole.

- Mózg jest rozgrzany jeszcze przez 50 minut. To znaczy, że proces zasypiania jest opóźniony o godzinę, a dla dziecka kluczowe znaczenie ma sen głęboki. Dzieci zapamiętują to, czego się uczą w szkole nie na lekcjach, tylko wtedy, kiedy wpadają w sen głęboki - opowiada profesor Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Cyfrowa higiena

Nowa definicja higieny - higieny cyfrowej - też może się przydać. - Żyjemy w społeczeństwie, gdzie w świecie jest więcej użytkowników internetu niż użytkowników szczotek i past do zębów - zauważa Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój Z@sięg.

Maciej Dębski już w szkołach rodzenia doradza, jak uchronić rodzinę przed nadmiarem wirtualnych bodźców. Proponuje małe kroki. Na przykład sprawdzanie poczty co godzinę, a nie co chwilę.

- Wystarczy jedną na początku zasadę. Taką prostą. Ale taką zasadę, w którą zaangażują się wszyscy, bo kodeks nie jest tylko dla dzieci - mówi Maciej Dębski.

Pani Beata - mama dwóch córek - na polu ograniczania czasu przed ekranem ma pewne sukcesy. Śniadanie bez telefonów na stole smakuje lepiej.

- Czasami jak odłożymy ten telefon, nawet dla tych 15 minut, to jak zaczniemy coś robić, to nas wciąga ta alternatywna rzeczywistość realna - opowiada Beata Szadziul.

Nikt nie mówi, że wdrożenie domowych zasad od razu się uda, ale trzeba spróbować.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS