Ustawy o sądownictwie mają być podpisane przed świętami. "Zamienią sądownictwo w polityczne piekło"

15.12.2017 | Ustawy o sądownictwie mają być podpisane przed świętami. "Zamienią sądownictwo w polityczne piekło"
15.12.2017 | Ustawy o sądownictwie mają być podpisane przed świętami. "Zamienią sądownictwo w polityczne piekło"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.12.2017 | Ustawy o sądownictwie mają być podpisane przed świętami. "Zamienią sądownictwo w polityczne piekło"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Jeśli prezydencki minister Paweł Mucha bardzo dobrze ocenia ustawy sądowe, które opracował parlament, to można być pewnym, że weta nie będzie. Nawet jeśli opozycja i wielu prawników wskazują na oczywiste łamanie konstytucji. Na Trybunał Konstytucyjny już nie liczą. W piątek wieczorem Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o KRS i SN.

Prezydent osobiście nie zabrał głosu w sprawie ustaw, które przygotował, a które zmieniło PiS, ale wypowiedź jego ministra, właściwie nie pozostawia wątpliwości.

- Oceniam je bardzo dobrze, jako odwzorowanie przedłożenia prezydenckiego - oświadczył Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Krytyka protestów

- Zamienią sądownictwo w polityczne piekło. Sądy są bardzo niebezpiecznym narzędziem. Polityk może je wykorzystać jako narzędzie zemsty lub zamknięcia ust - ocenił prof. Marcin Matczak (UW).

Gdy w taki sposób ostrzega wybitny prawnik, to warto się wsłuchać w to, co politycy PiS mówią o protestach i protestujących przy okazji oddawania sądów pod kontrolę polityków.

- W tej chwili to nawet za dużo demokracji dostali, bo ona tym ludziom już się pomyliła z anarchią, bo widzimy, jak ordynarne jest ich zachowanie - powiedział Waldemar Bonkowski, senator PiS. - Oni mieszczą się w 20 procentach Polaków niezadowolonych, a 80 proc. jest zadowolonych - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - No cóż, jest jakaś grupa ludzi niezadowolonych, ale demokracja polega na tym, że rządzi większość - skomentował Stanisław Piotrowicz, poseł PiS.

Wątpliwości senatora

Jeszcze w czwartek wiceminister sprawiedliwości oceniał, że ustawy, które teraz wyjdą z parlamentu, w osiemdziesięciu procentach pokrywają się z tym, co w lecie prezydent wetował. Ale w piątek o sporze PiS prezydenta nie ma mowy. Na wigilię PiS w parlamencie został zaproszony także prezydencki minister i przyszedł.

W klubie PiS jest jeden senator, który ma więcej wątpliwości i który uznaje za niezgodne z konstytucją skracanie kadencji I prezes Sądu Najwyższego. To Aleksander Bobko. - Dam temu wyraz w głosowaniu - zapewnił.

- Jan Paweł II mówił, że demokracja może się w pewnych warunkach, jak nie będzie trójpodziału władz, czyli wzajemnych hamulców, zamienić w najgorszą dyktaturę - przypomniał prof. Adam Strzembosz, były I prezes SN.

Wszystko wskazuje na to, że ustawy, które przegłosował w piątek Senat, prezydent podpisze jeszcze przed świętami.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS