Prezydent krytykuje Małgorzatę Gersdorf. "Po prostu wstyd"

22.12.2019 | Prezydent krytykuje Małgorzatę Gersdorf. "Po prostu wstyd"
22.12.2019 | Prezydent krytykuje Małgorzatę Gersdorf. "Po prostu wstyd"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.12.2019 | Prezydent krytykuje Małgorzatę Gersdorf. "Po prostu wstyd"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

"Ustawa represyjna" ma poparcie prezydenta - tak twierdzi prezydencki minister Andrzej Dera. Sam Andrzej Duda mówi, że rozwiązania w nowelizacji ustaw sądowych są rozsądne. Prezydent atakuje również Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf.

Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta, został zapytany, czy prezydent popiera "ustawę represyjną", czyli poselski projekt ustawy, wprowadzającej zmiany w sądownictwie. - Tak - odpowiada krótko Andrzej Dera.

To krótkie, ale stanowcze "tak", wypowiedziane przez jednego z ludzi prezydenta, właściwie zamyka dyskusję o tym, czy będzie weto ze strony Andrzeja Dudy.

- Te poprawki są przez pana prezydenta aprobowane - tak z kolei Andrzej Dera mówi o poprawkach wniesionych przez Sejm do projektu.

Apele zza granicy i z kraju

W sprawie projektu ustawy, która ma dyscyplinować i umożliwić karanie niepokornych sędziów, prezydent mówi dokładnie tym samym językiem co PiS, a nawet mocniej.

- Wśród sędziów w Polsce jest grupa - niestety dosyć istotna - ludzi, którzy uważają, że ma być tak, jak było, czyli sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej - ocenił prezydent w TVP Info.

- Te słowa prezydenta, niestety, wpisują się w klimat wojny, którą politycy wypowiedzieli sędziom kilka lat temu - komentuje sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

O zawetowanie "ustawy represyjnej" apelowały stowarzyszenia sędziowskie już w piątek. Komisja Europejska zaapelowała o skonsultowanie ustawy z europejskimi instytucjami przed jej podpisaniem. Od tych słów prezydenta pewnie już także Bruksela nie ma złudzeń, co zrobi z ustawą prezydent.

- Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro. To jest bardzo przygnębiające, co się stało - powiedziała w piątek Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Tak skomentowała uchwalenie przez Sejm "ustawy represyjnej".

Prezydent wstydzi się za prof. Gersdorf

W niedzielę prezydent Andrzej Duda skomentował z kolei słowa profesor Gersdorf.

- Po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wybrany. Może to są mocne słowa, ale ja mam takie jednoznaczne odczucia, i jest to dla mnie - jako Prezydenta Rzeczypospolitej - sytuacja ogromnie przykra. Na szczęście, niedługo następuje, zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminarzem, zmiana na urzędzie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - powiedział prezydent.

- Myślę, że prezydent, mówiąc w ten sposób, wyraża odczucia bardzo wielu Polaków - tłumaczy europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

- Ja już straciłem co do prezydenta Dudy jakiekolwiek nadzieje już dawno i jego obrażanie dzisiaj I Prezes Sądu Najwyższego, w kontekście zachowań pana prezydenta wobec innych środowisk, nie dziwi - komentuje europoseł PO Bartosz Arłukowicz.

Nadzieje na to, że prezydent wpłynie na PiS, by złagodziło swoją ustawę, gasi sam prezydent, mówiąc w ostatnich dniach o sędziach, że mają "postkomunistyczne obyczaje". lub podobnie.

Kalendarz na przyszłość

Sędziowie w Polsce mogą być już niemal pewni następnych wydarzeń. Ustawa trafiła do Senatu. Według naszych informacji marszałek Senatu Tomasz Grodzki planuje zwołać posiedzenie na 15 i 16 stycznia. Wtedy senatorowie wprowadzą swoje poprawki do projektu posłów z klubu PiS.

Projekt ustawy z poprawkami trafi potem z powrotem do Sejmu, gdzie głosami posłów klubu PiS zostaną one najprawdopodobniej odrzucone. Posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 22-23 stycznia. Następnie ustawę podpisze prezydent, być może na przełomie stycznia i lutego. Niedługo potem to prawo wejdzie w życie.

- Partia, która ma w nazwie Prawo i Sprawiedliwość, chce zmieniać prawo, by ukraść sprawiedliwość - kwituje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Chce on się spotkać z prezydentem, ale na razie nic nie wiadomo, by Andrzej Duda chciał się spotkać z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS