"Próba urabiania prezydenta". Glapiński chce weta

14.02.2019 | "Próba urabiania prezydenta". Glapiński chce weta
14.02.2019 | "Próba urabiania prezydenta". Glapiński chce weta
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.02.2019 | "Próba urabiania prezydenta". Glapiński chce wetaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Kto, ile i dlaczego zarabia w NBP? Dowiemy się, jeśli prezydent podpisze ustawę o jawności zarobków. Adam Glapiński prawie dwie godziny miał przekonywać prezydenta, by tego nie robił. Sprawa zarobków w NBP zaczęła się od informacji o kilkudziesięciotysięcznych zarobkach współpracowniczek prezesa.

Politycy PiS-u - w nie do końca żartobliwym tonie - nazywają spotkanie Adama Glapińskiego i Andrzeja Dudy "próbą urabiania prezydenta". Prezes NBP od początku nie ukrywał, że do prezydenta szedł, by przekonać go do weta. Nie ukrywał i nie ukrywa, że ustawa o jawności zarobków nie została w banku przywitana owacjami na stojąco.

- Będę namawiał pana prezydenta, żeby nie zawetował tej ustawy. Jestem na przyszły tydzień również umówiony z panem prezydentem, żeby o tym rozmawiać - zapewnia Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Taka odpowiedź wpływowego polityka PiS-u oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma obawy. W akcję "nie dla ewentualnego weta" zaangażował się nawet prezes Kaczyński. Na pytanie o wizytę szefa NBP w gabinecie Andrzeja Dudy Jarosław Kaczyński miał odpowiedzieć, że oczywiście ostateczna decyzja należy do Andrzeja Dudy, ale że on byłby zasmucony, gdyby rzeczywiście ewentualne weto doszło do skutku.

- Trudno byłoby o bardziej ewidentny dowód na to, że co innego mówią, a co innego robią. Myślę tutaj o panu prezydencie Andrzeju Dudzie - stwierdza Jan Maria Jackowski z PiS.

Jeśli ustawa w takim kształcie jak obecnie wejdzie w życie, to prezes NBP będzie musiał ujawnić wysokość swoich zarobków i pensje dyrektorów z dodatkami, czyli także między innymi zarobki dyrektor Wojciechowskiej, na której konto, zgodnie z doniesieniami "Gazety Wyborczej", średnio z NBP wpływało 65 tysięcy złotych miesięcznie w postaci honorarium i różnych dodatków.

"Te wypowiedzi mnie nie cieszą"

Ludzie z banku centralnego są zdeterminowani, by blokować ustawę jak się da i jak długo się da. Na siedzibie NBP zawisł baner z hasłem "Niezależność NBP podstawą stabilności polskiego pieniądza". Został powieszony przez związkowców i pracowników banku. Ustawa przewiduje też cięcia pensji przynajmniej dla części z nich.

- Przedziwna ta energia, jaką poświęca Glapiński, żeby tego nie robić - stwierdza Piotr Apel z Kukiz'15.

- Widać uznaje (Glapiński - przyp.red.), że jest jeszcze płaszczyzna do tego, aby przekonać polityków PiS-u, żeby jakimiś kruczkami prawnymi tę ustawę zablokować - uważa Marcin Kierwiński z PO.

Ani prezydent, ani prezes NBP publicznie nie powiedzieli nawet słowa o ustaleniach. Adam Glapiński swoje intencje zdradził już wcześniej w prześmiewczym tonie.

- Jak będzie trzeba zdjęcia rentgenowskie nasze umieścić w internecie też to zrobimy, rejestry zdrowotne, też zrobimy. Wszystko zrobimy, jeśli ktoś będzie chciał - komentował 7 lutego całą sytuację prezes NBP. Po tych słowach prezes PiS-u pierwszy raz publicznie odciął się od szefa banku.

- Czasem jestem zaskoczony nimi. Te wypowiedzi mnie nie cieszą. Adam Glapiński pełni niezależną funkcję. Niezależnie od mojej długoletniej znajomości z nim, nie mam żadnego wpływu na jego wypowiedzi - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Powszechne wrażenie niestosowności

- To wrażenie niestosowności całej tej sytuacji jest powszechne - zauważył Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Według nieoficjalnych informacji - weto prezydenta raczej nie wchodzi w grę. Najprawdopodobniej ustawa zostanie podpisana i odesłana do Trybunału. Wtedy zacznie ona działać, ale prawnicy NBP będą mogli jeszcze tam próbować ją zastopować.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN