Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"

06.07.2018 | Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"
06.07.2018 | Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"
Magda Łucyan | Fakty TVN
06.07.2018 | Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"Magda Łucyan | Fakty TVN

Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad - tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby.

Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej w oficjalnym piśmie pyta premiera Morawieckiego o przyjętą kilka dni temu - w rekordowym tempie - nowelizację ustawy o IPN-ie i o tryb jej negocjowania z Izraelem.

- Jeżeli jest tak, że dzisiaj rządowi Morawieckiego ustawy piszą obce służby specjalne, to mamy potężny problem, jeżeli chodzi o proces legislacyjny i o praworządność także w tym wymiarze - mówi Sławomir Neumann, poseł PO.

Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"

Platforma pyta premiera, czy to prawda, że dwóch europosłów PiS - Tomasz Poręba i Ryszard Legutko - brali udział w tajnych spotkaniach w siedzibie Mosadu. I czy prawdą jest, że przywieźli z tych spotkań dokument, który stał się podstawą nowelizacji ustawy o IPN-ie.

- Nie mam żadnej wiedzy na ten temat. Nie mam żadnej wiedzy na ten temat - powtarza Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych.

W tej sprawie ze strony obozu władzy płyną różne komunikaty. Szef kancelarii premiera w czwartek przekonywał, że Polska nowej ustawy z nikim nie konsultowała.

- Nie było żadnych negocjacji. Sugerując, że polski rząd i polski parlament działa pod dyktando obcego państwa i obcych wywiadów, obraża pan nie tylko rząd obecny, ale cały parlament i siebie również - mówił w czwartek pod adresem posła Kukiz'15 Tomasza Rzymkowskiego Michał Dworczyk, szef KPRM.

Były minister obrony narodowej przekonuje jednak, że konsultowanie się ze służbami innych państw to normalna procedura.

- Mosad jest służbą bezpieczeństwa państwa Izrael. I tak jak trzeba to konsultować z różnymi czynnikami wtedy, jeżeli się chce uzyskać porozumienie, tak nie wykluczam, że także częścią tych rozmów była ta instytucja i różne inne instytucje. Ale ja nie brałem udziału w tych negocjacjach - mówi Antoni Macierewicz, poseł PiS i były minister obrony narodowej.

Publikacje w gazetach

Pewne jest, że między rządami w Warszawie i w Tel Awiwie negocjowana była wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela, podpisana w dniu przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN. Deklaracja, która za sprawą Fundacji PKO BP publikowana jest w gazetach na całym świecie. W płatnych ogłoszeniach.

Zarówno w "The Wall Street Journal", jak i w "The Washington Post" tekst deklaracji jest zamieszczony w pierwszej części gazet, w dziale informacji ze świata. Z kolei "The New York Times" w obszernej relacji z Jerozolimy informuje, że deklaracje obu premierów ostro krytykuje instytut Jad Waszem.

Fundacja PKO BP publikowanie deklaracji tłumaczy "misją upowszechniania prawdy historycznej i budowania właściwego wizerunku Polski na świecie".

Problem w tym, że publikacja dokumentu w prasie izraelskiej wywołała wielkie kontrowersje. Krytykowany jest sam dokument i to, jak został przetłumaczony przez stronę polską z angielskiego na hebrajski. Część izraelskich polityków apeluje do premiera Netanyahu o wycofanie się z tej deklaracji.

- To ogłoszenie w formie ogłoszeń w gazetach, czyli w formie państwowej propagandy, szczególnie robionej także w samym Izraelu, spowodowało poczucie, że pojawił się element nielojalności negocjacyjnej - ocenia sytuację politolog Paweł Kowal.

Fundacja PKO BP nie chce powiedzieć, ile wydała na płatne ogłoszenia w zagranicznej prasie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk | Wikipedia (CC-BY SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS