Nad morzem powstaje osiedle domków "przeciwdziałających COVID-19". "To jest samowola budowlana"

25.09.2020 | Nad morzem powstaje osiedle domków "przeciwdziałających COVID-19". "To jest samowola budowlana"
25.09.2020 | Nad morzem powstaje osiedle domków "przeciwdziałających COVID-19". "To jest samowola budowlana"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
25.09.2020 | Nad morzem powstaje osiedle domków "przeciwdziałających COVID-19". "To jest samowola budowlana"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

12 domów nad samym morzem ma rzekomo pomóc walczyć z epidemią. Tak zwana ustawa antycovidowa stworzyła furtkę, a deweloper z niej skorzystał, więc teraz buduje na całego i nie odpowiada na pytania. Wójt mówi wprost: to samowola budowlana. Nie jest to jedyna taka budowa w Polsce.

Osiedle domków, które powstaje właśnie nad samym Bałtykiem w Mechelinkach niedaleko Gdyni, zdaniem umykających przed kamerą budowniczych ma służyć leczeniu, a nie wakacjom.

- Ja to bym nazwał wprost, że to jest samowola budowlana - twierdzi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

12 domów od miesiąca powstaje na działce rolnej w pobliżu rezerwatu łąk nadmorskich. Deweloper w piśmie do starostwa twierdzi, że 12 budynków ma "na celu przeciwdziałanie COVID-19". Wykorzystuje ustawę antycovidową, która pozwalała do 5 września zaczynać takie budowy bez jakichkolwiek pozwoleń.

Wójt gminy, który sam przebywa w kwarantannie, wątpi, że mógłby w takim apartamencie ją odbywać.

- Te budynki mają być wykorzystane potem do jakiejś rekreacji turystycznej. Tak oczywiście podejrzewam, to jest mój domysł. Dlatego, że ten inwestor niejednokrotnie przychodził, żeby dopuścić mu możliwość zabudowy na tych terenach - mówi Marcin Majek.

Sam deweloper jest nieuchwytny i milczący. Z miejscowym starostwem też się nie kontaktował. Tam usłyszałby, że buduje na terenie zalewowym i łamie prawo wodne. Nawet ustawa antycovidowa mu w tym przypadku nie pomoże.

- Jeżeli doszłoby do postępowania takiego legalizującego, naprawczego, wówczas raczej to postępowanie zakończy się nakazem rozbiórki - ocenia Wojciech Borzyszkowski, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pucku.

Wieżowiec na środku wsi

Być może niektórzy inni "covidowi budowniczy" przestraszyli się tych zapowiedzi. Rekordzista z Jastrzębiej Góry zaczął budowę 20 domów, ale prace zamarły.

Prace trwają jednak w Wieliszewie w powiecie legionowskim. Wójt gminy Wieliszew nie przebiera w słowach. Właśnie się dowiedział, że w samym środku wsi deweloper chce postawić 8-piętrowy apartamentowiec... Do walki z pandemią. - Niektórzy biznesmeni mają bardzo duże poczucie humoru, ale tego kawału zupełnie nie zrozumiałem - mówi Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew.

Tym bardziej, że z gminnego izolatorium przez pół roku nikt nie skorzystał, więc po co kolejne "izolatorium" w wieżowcu?

- To jest przepis ultraszybki, ekspresowy, ja bardziej go odbieram jako casus podobny do budowy chińskich szpitali - ocenia Paweł Kownacki, komentując przepis ustawy antycovidowej, który na takie budowy rzekomo pozwala.

Rzeczywiście - w Bolesławcu błyskawicznie powstaje szpital w kontenerach. Takim budowom miała służyć ustawa. Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu Kamil Barczyk uważa, że ustawa antycovidowa powinna była precyzować, że z wyjątku mogą skorzystać tylko podmioty ochrony zdrowia.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jeszcze nie wie, ile takich "covidowych budów" - jak leśne osiedle w Starych Babicach - ruszyło w całej Polsce. Na tę epidemię na razie lekarstwa brak.

- Nie mamy żadnych narzędzi, żeby to zablokować - twierdzi Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Samorządowcom pozostają zgłoszenia do prokuratury. Prokuratura zawiadomienia sprawdza, a mury rosną.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS