Pytania o stan migrantów na granicy. "Ci ludzie są pozbawieni praw"

26.08.2021 | Pytania o stan migrantów na granicy. "Ci ludzie są pozbawieni praw"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
26.08.2021 | Pytania o stan migrantów na granicy. "Ci ludzie są pozbawieni praw"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Pogarsza się sytuacja migrantów koczujących na granicy z Białorusią. Z informacji przekazanych przez Fundację Ocalenie wynika, że większość osób jest chora, a jedna kobieta potrzebuje pilnej pomocy medycznej. W czwartek do wolontariuszy dotarli na chwilę polscy duchowni. Chcieli migrantom przekazać żywność oraz leki. Nie zostali do nich dopuszczeni przez służby.

Migranci w chłodzie i deszczu spędzili kolejną dobę, koczując w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Obozowiska nadal pilnują policjanci i wojsko, choć w czwartek funkcjonariuszy było nieco mniej. Rano można było zaobserwować, że migranci rozpalili ognisko.

Z migrantami kontaktują się przedstawiciele Fundacji Ocalenie. Informacje, które od nich otrzymują, nie są optymistyczne. Z 32 osób ponad 20 jest przeziębionych. Potrzebują lekarstw, a jedna z kobiet opieki medycznej.

- Jest to osoba, co do której możemy podejrzewać, że jej życie jest po prostu bezpośrednio zagrożone w tym momencie - informuje Marianna Wartecka z Fundacji Ocalenie, dodając, że chora kobieta nie otrzymuje żadnych lekarstw.

Duchowni chcieli przekazać żywność

W czwartek do wolontariuszy dotarli na chwilę polscy duchowni. Przywieźli wodę, jedzenie, napoje i leki. Chcieli przekazać je migrantom, ale zostali zatrzymani przez żołnierzy około 150 metrów od obozowiska. Negocjacje z dowódcą trwały kilkanaście minut. Nikomu nie udało się jednak podejść do migrantów i przekazać paczek z żywnością. - Jestem kapelanem w zakładzie karnym i tam ci ludzie mają prawo do leczenia, do nakarmienia, a tutaj słyszymy, że ci ludzie są tych praw pozbawieni - mówił ksiądz Wojciech Lemański. Według wolontariuszy migranci w czwartek rano otrzymali chleb od białoruskich pograniczników. Wodę piją z potoku. Polska Straż Graniczna utrzymuje, że Białorusini dostarczyli też konserwy i że migranci czują się dobrze i nikt nie wymaga opieki medycznej.

- Nie widzimy, żeby ktoś tam wyglądał na bardzo chorego. Aczkolwiek cały czas podkreślam, że grupa znajduje się po stronie białoruskiej, więc my de facto nie rozmawiamy z tymi osobami - informuje ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Trwa budowa zasieków wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Do tej pory ułożono niemal trzy kilometry dodatkowego drutu kolczastego. Docelowo płot ma mieć 190 kilometrów długości.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS