Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników

27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużnikówPaweł Płuska | Fakty TVN

Skarbówka tworzy portal dłużników. To będzie jak czarna lista dla ich potencjalnych kontrahentów. Jeżeli firma nie płaci podatków albo ZUS-u, to kto będzie chciał z nią podpisywać kontrakty? Zaszkodzić może już 5 tysięcy złotych długu.

Informacja to podstawa i pieniądze, szczególnie w biznesie. Niezależnie od tego, czy jest to wielkie przedsiębiorstwo czy firma jednoosobowa. Stąd ministerialny pomysł, by stworzyć elektroniczną bazę tych, którzy maja zaległości wobec skarbówki, ZUS-u i samorządów. By się znaleźć na takiej liście, wystarczy, aby te zaległości sięgnęły pięciu tysięcy złotych.

- To pomoże bardzo budżetowi, a także w jakiś sposób zmobilizuje zobowiązanych do spłaty ewentualnych zaległości - przekonuje wiceminister finansów Paweł Cybulski.

Te zaległości są ogromne - szacowane długi podatników wobec fiskusa sięgają stu miliardów złotych. Było społeczne przyzwolenie na niepłacenie. Niektórzy przedsiębiorcy VAT traktowali jak kredyt kupiecki.

- A może przetrzymam miesiąc, a może dwa, bo mam inne wydatki, bo muszę za prąd zapłacić, bo jak mi prąd odetną, to nie będzie produkcji. Na takie działanie nie może być przyzwolenia i chyba o to w tym projekcie chodzi - domyśla się psycholog biznesu dr Adam Ubertowski.

System gotowy na rynek?

Fiskus może uszczelnić system i zyskać. Pytani przez "Fakty" przedsiębiorcy, prawnicy i ekonomiści generalnie są za, jednak pytają, dlaczego ta nowa informacja ma być mniej dokładna od tej, która już jest dostępna - tyle, że nie w jednym miejscu. - Dzisiejsza informacja uzyskana z różnych miejsc jest bardziej kompletna, bo raz: dotyczy wszystkich zaległości, dwa: dotyczy także informacji o tym, czy jest prowadzone wobec takiego podmiotu kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe - tłumaczy Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Wiadomo, że na taką czarną listę będzie wciągał naczelnik urzędu skarbowego. Nie ma informacji o tym, kiedy i kto będzie z niej wykreślał. Stąd obawy, że system może krzywdzić nawet tych najbardziej uczciwych, zwłaszcza, jeśli za prawem, nie pójdą zmiany w urzędniczych systemach informatycznych.

- Mam wątpliwości, czy obecnie funkcjonujące systemy ewidencji zaległości podatkowych są wystarczająco sprawne, aby wyjść z nimi na rynek i brać odpowiedzialność - mówi Tomasz Zaleski z kancelarii "Kochański, Zięba i partnerzy". Odpowiedzialność za wszystkie działające w Polsce firmy, ich kontrakty, przyszłość i pracowników. Każdy błąd w systemie może być bardzo kosztowny.

Miliardy długów

Sama informacja o zaległościach podatkowych to nie wszystko, bo długi Polaków są znacznie większe. - Te, które my rejestrujemy, to ponad 44 miliardy złotych, z czego 37 miliardów złotych to długi konsumentów - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. Reszta kwoty to długi cywilno-prawne przedsiębiorców.

Nowy system, do którego wgląd będzie tylko za zgodą sprawdzanego, ruszy w styczniu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS