Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników

27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużnikówPaweł Płuska | Fakty TVN

Skarbówka tworzy portal dłużników. To będzie jak czarna lista dla ich potencjalnych kontrahentów. Jeżeli firma nie płaci podatków albo ZUS-u, to kto będzie chciał z nią podpisywać kontrakty? Zaszkodzić może już 5 tysięcy złotych długu.

Informacja to podstawa i pieniądze, szczególnie w biznesie. Niezależnie od tego, czy jest to wielkie przedsiębiorstwo czy firma jednoosobowa. Stąd ministerialny pomysł, by stworzyć elektroniczną bazę tych, którzy maja zaległości wobec skarbówki, ZUS-u i samorządów. By się znaleźć na takiej liście, wystarczy, aby te zaległości sięgnęły pięciu tysięcy złotych.

- To pomoże bardzo budżetowi, a także w jakiś sposób zmobilizuje zobowiązanych do spłaty ewentualnych zaległości - przekonuje wiceminister finansów Paweł Cybulski.

Te zaległości są ogromne - szacowane długi podatników wobec fiskusa sięgają stu miliardów złotych. Było społeczne przyzwolenie na niepłacenie. Niektórzy przedsiębiorcy VAT traktowali jak kredyt kupiecki.

- A może przetrzymam miesiąc, a może dwa, bo mam inne wydatki, bo muszę za prąd zapłacić, bo jak mi prąd odetną, to nie będzie produkcji. Na takie działanie nie może być przyzwolenia i chyba o to w tym projekcie chodzi - domyśla się psycholog biznesu dr Adam Ubertowski.

System gotowy na rynek?

Fiskus może uszczelnić system i zyskać. Pytani przez "Fakty" przedsiębiorcy, prawnicy i ekonomiści generalnie są za, jednak pytają, dlaczego ta nowa informacja ma być mniej dokładna od tej, która już jest dostępna - tyle, że nie w jednym miejscu. - Dzisiejsza informacja uzyskana z różnych miejsc jest bardziej kompletna, bo raz: dotyczy wszystkich zaległości, dwa: dotyczy także informacji o tym, czy jest prowadzone wobec takiego podmiotu kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe - tłumaczy Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Wiadomo, że na taką czarną listę będzie wciągał naczelnik urzędu skarbowego. Nie ma informacji o tym, kiedy i kto będzie z niej wykreślał. Stąd obawy, że system może krzywdzić nawet tych najbardziej uczciwych, zwłaszcza, jeśli za prawem, nie pójdą zmiany w urzędniczych systemach informatycznych.

- Mam wątpliwości, czy obecnie funkcjonujące systemy ewidencji zaległości podatkowych są wystarczająco sprawne, aby wyjść z nimi na rynek i brać odpowiedzialność - mówi Tomasz Zaleski z kancelarii "Kochański, Zięba i partnerzy". Odpowiedzialność za wszystkie działające w Polsce firmy, ich kontrakty, przyszłość i pracowników. Każdy błąd w systemie może być bardzo kosztowny.

Miliardy długów

Sama informacja o zaległościach podatkowych to nie wszystko, bo długi Polaków są znacznie większe. - Te, które my rejestrujemy, to ponad 44 miliardy złotych, z czego 37 miliardów złotych to długi konsumentów - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. Reszta kwoty to długi cywilno-prawne przedsiębiorców.

Nowy system, do którego wgląd będzie tylko za zgodą sprawdzanego, ruszy w styczniu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS