Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników

27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużników
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.08.2017 | Urzędy skarbowe stworzą publiczną bazę danych dłużnikówPaweł Płuska | Fakty TVN

Skarbówka tworzy portal dłużników. To będzie jak czarna lista dla ich potencjalnych kontrahentów. Jeżeli firma nie płaci podatków albo ZUS-u, to kto będzie chciał z nią podpisywać kontrakty? Zaszkodzić może już 5 tysięcy złotych długu.

Informacja to podstawa i pieniądze, szczególnie w biznesie. Niezależnie od tego, czy jest to wielkie przedsiębiorstwo czy firma jednoosobowa. Stąd ministerialny pomysł, by stworzyć elektroniczną bazę tych, którzy maja zaległości wobec skarbówki, ZUS-u i samorządów. By się znaleźć na takiej liście, wystarczy, aby te zaległości sięgnęły pięciu tysięcy złotych.

- To pomoże bardzo budżetowi, a także w jakiś sposób zmobilizuje zobowiązanych do spłaty ewentualnych zaległości - przekonuje wiceminister finansów Paweł Cybulski.

Te zaległości są ogromne - szacowane długi podatników wobec fiskusa sięgają stu miliardów złotych. Było społeczne przyzwolenie na niepłacenie. Niektórzy przedsiębiorcy VAT traktowali jak kredyt kupiecki.

- A może przetrzymam miesiąc, a może dwa, bo mam inne wydatki, bo muszę za prąd zapłacić, bo jak mi prąd odetną, to nie będzie produkcji. Na takie działanie nie może być przyzwolenia i chyba o to w tym projekcie chodzi - domyśla się psycholog biznesu dr Adam Ubertowski.

System gotowy na rynek?

Fiskus może uszczelnić system i zyskać. Pytani przez "Fakty" przedsiębiorcy, prawnicy i ekonomiści generalnie są za, jednak pytają, dlaczego ta nowa informacja ma być mniej dokładna od tej, która już jest dostępna - tyle, że nie w jednym miejscu. - Dzisiejsza informacja uzyskana z różnych miejsc jest bardziej kompletna, bo raz: dotyczy wszystkich zaległości, dwa: dotyczy także informacji o tym, czy jest prowadzone wobec takiego podmiotu kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe - tłumaczy Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Wiadomo, że na taką czarną listę będzie wciągał naczelnik urzędu skarbowego. Nie ma informacji o tym, kiedy i kto będzie z niej wykreślał. Stąd obawy, że system może krzywdzić nawet tych najbardziej uczciwych, zwłaszcza, jeśli za prawem, nie pójdą zmiany w urzędniczych systemach informatycznych.

- Mam wątpliwości, czy obecnie funkcjonujące systemy ewidencji zaległości podatkowych są wystarczająco sprawne, aby wyjść z nimi na rynek i brać odpowiedzialność - mówi Tomasz Zaleski z kancelarii "Kochański, Zięba i partnerzy". Odpowiedzialność za wszystkie działające w Polsce firmy, ich kontrakty, przyszłość i pracowników. Każdy błąd w systemie może być bardzo kosztowny.

Miliardy długów

Sama informacja o zaległościach podatkowych to nie wszystko, bo długi Polaków są znacznie większe. - Te, które my rejestrujemy, to ponad 44 miliardy złotych, z czego 37 miliardów złotych to długi konsumentów - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. Reszta kwoty to długi cywilno-prawne przedsiębiorców.

Nowy system, do którego wgląd będzie tylko za zgodą sprawdzanego, ruszy w styczniu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS