Urzędy mają zbierać informacje o obywatelach innych narodowości. Platforma bije na alarm, PiS tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo

28.05.2017 | Urzędy mają zbierać informacje o obywatelach innych narodowości. Platforma bije na alarm, PiS tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo
28.05.2017 | Urzędy mają zbierać informacje o obywatelach innych narodowości. Platforma bije na alarm, PiS tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo
Arleta Zalewska | Fakty TVN
28.05.2017 | Urzędy mają zbierać informacje o obywatelach innych narodowości. Platforma bije na alarm, PiS tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwoArleta Zalewska | Fakty TVN

Urzędy na Pomorzu Zachodnim mają zbierać informacje o polskich obywatelach innych narodowości. Kontekst jest niejasny, ale wiadomo, że chodzi o bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. Platforma bije na alarm, że każdy obcy narodowo staje się w oczach władz podejrzany o terroryzm. Z kolei poseł PiS Jacek Sasin komentuje, że terror często jest dziełem osób, które nie są rdzennymi Europejczykami.

Wojewoda zachodniopomorski - jak mówią urzędnicy - na polecenie ministra obrony narodowej skierował pismo do wójtów burmistrzów i prezydentów miast. A w nim, powołując się na ustawę o zarządzaniu kryzysowym, prosi o informacje o osobach innych narodowości posiadających obywatelstwo polskie oraz posiadających inne obywatelstwo i zezwolenie na pobyt na terytorium Polski.

Kontekst pisma jest dość niejasny, a sam wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski sprawy nie komentuje. - Bardzo uprzejmie proszę o kontakt z Ministerstwem Obrony Narodowej - mówi.

PO chce wyjaśnień

Przeciwko takiemu działaniu wojewody protestuje poseł Platformy Obywatelskiej ze Szczecina Sławomir Nitras. Polityk domaga się wyjaśnień od szefowej rządu. Zdaniem Nitrasa takie działania "czynią przyzwolenie takiemu prostemu sklejeniu zagrożenie - obcy". - Nie patrzą na to, czy ktokolwiek złamał prawo. Przecież większość z nich nigdy nie złamała prawa. Przypomnę, że prawie pół miliona Polaków deklaruje inną narodowość niż polska - dodaje Sławomir Nitras.

Na krytykę odpowiada wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. - Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym - wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (działający w urzędzie wojewódzkim - przyp.red.) może gromadzić i przetwarzać dane potrzebne do oceny, monitorowania i prognozowania zagrożeń na terenie województwa - tłumaczy i dodaje, że "to, że państwo ma obowiązek posiadania wiedzy na temat obcokrajowców, którzy funkcjonują u nas w kraju jest czymś oczywistym".

Nie do końca "u siebie"? Jednak to, co tak "oczywiste" dla wiceministra, jest mniej jasne dla przewodniczącej Związku Karaimów w Polsce. - Dane dotyczące mniejszości narodowych w Polsce, bo rozumiem, że o to panu wojewodzie chodzi, pozyskuje się poprzez spis powszechny i to jest jedyna metoda - mówi przewodnicząca związku Mariola Abkowicz, pracująca również w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przedstawicielka komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych miesiąc temu spotkała się z prezydentem. Wtedy Andrzej Duda jasno stwierdził: "jesteście tutaj u siebie". Przewodnicząca związku dodaje, że w Polsce grupy - z punktu widzenia państwa niebezpieczne - nie mają wyróżniającej się narodowości. - Nie odróżniamy się, jako przedstawiciele mniejszości zamieszkujących w Polsce, absolutnie żadną działalnością inną niż pozostali obywatele tego kraju. Więc nie rozumiem jaki jest powód, że takie dane mają być gromadzone - tłumaczy Mariola Abkowicz.

PiS pomysł chwali

Politycy PiS z zarzutami opozycji się nie zgadzają, wręcz przeciwnie. Działania wojewody uważają za słuszne. - Zbieranie informacji nie jest żadnym wytykaniem. Nie ma też co uciekać od takiego stwierdzenia, że często niebezpieczeństwo, które wiąże się z terrorem w Europie, jest dziełem osób, które przybyły do Europy, nie są rdzennymi Europejczykami - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. - Nie chodzi tu o nasze bezpieczeństwo. Tu chodzi wzbudzenie w nas strachu, niepokoju, które PiS sobie potem zdyskontuje - ocenia jednak Sławomir Nitras z PO.

Na razie nie ma informacji, czy zalecenie ministra dotyczyło też innych województw.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS