Urazy, wypadki i śmierć z wychłodzenia. Mróz ma zelżeć, ale wróci

02.12.2018 | Urazy, wypadki i śmierć z wychłodzenia. Mróz ma zelżeć, ale wróci
02.12.2018 | Urazy, wypadki i śmierć z wychłodzenia. Mróz ma zelżeć, ale wróci
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
02.12.2018 | Urazy, wypadki i śmierć z wychłodzenia. Mróz ma zelżeć, ale wróciDariusz Łapiński | Fakty TVN

Mróz w odwrocie. Choć nie był siarczysty, to okazał się śmiertelnie groźny, bo kiedy nie ma dachu nad głową, to nawet kilka stopni poniżej zera może zabić. Tylko 1 grudnia z powodu wychłodzenia zmarło 6 osób.

Nie zawsze można iść bezpiecznie po poboczu lub trawie, a kiedy zimą chodniki są oblodzone, każdy krok to loteria. Tylko w Zielonej Górze do celu nie doszły dziesiątki - głównie starszych - osób. "Jak skończyła się trawa i zaczął się chodnik, to się skończyło dobre chodzenie i upadłem", "Przewróciłam się po prostu. Wyszłam z domu, trzy kroki i leżę" - żalą się starsze osoby.

- W tej chwili w sumie jest około 50 osób, które doznały różnego rodzaju urazów przewracając się. Najczęściej na ulicy - informuje Szymon Michniewicz ze szpitala klinicznego w Zielonej Górze.

Nie lepiej było na drogach. Niektórzy kierowcy na oblodzonych jezdniach stawali i nie jechali dalej.

Czasami nie sposób było zahamować, a szczególnie, gdy gołoledź pojawiła się nagle, za wzniesieniem. - Kierowca próbował łapać pobocze i po prawej i po lewej stronie. Niestety nie udało mu się to. W ostatnim momencie, żeby nie wjechać w ludzi, wjechaliśmy do rowu - relacjonuje aspirant sztabowy Łukasz Zajączkowski z Państwowej Straży Pożarnej, który uczestniczył w wypadku jednego z wozów strażackich.

Będzie zimno i mokro

Od kilku dni meteorolodzy ostrzegali przed złą pogodą, gołoledzią i kilkunastostopniowymi mrozami. Nie do wszystkich ostrzeżenia jednak dotarły. Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawiła statystyki, z których wynika, że tylko 1 grudnia z powodu wychłodzenia zmarło 6 osób. Od 1 listopada zanotowano już 18 śmiertelnych ofiar mrozów.

Noclegownie i schroniska oferują ciepłe miejsce. Tym bardziej, że w nocy z niedzieli na poniedziałek może być nie tylko zimno, ale też mokro.

- Dzisiaj w nocy na wschodzie kraju będą jeszcze ujemne temperatury, do -2 stopni. Będzie padał deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź - informuje meteorolog tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.

W drugim tygodniu grudnia ma być już cieplej. Przynajmniej w dzień. W nocy temperatura cały czas może spadać poniżej zera. Na ulicach i chodnikach cały czas może być bardzo ślisko.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS