Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego

06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu EuropejskiegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Tuż przed unijnym szczytem przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówi, że nie można już cofnąć decyzji unijnych państw o powiązaniu wypłat z praworządnością, choć przegłosowane Polska i Węgry grożą zawetowaniem budżetu. W Polsce słychać w tej sprawie sprzeczne opinie ministrów Ziobry i Gowina. Nie słychać prezydenta.

W sprawie sporu o unijne weto prezydent komunikuje się obecnie poprzez swoich ministrów. - Pan prezydent wspiera w tym zakresie stanowisko polskiego rządu - zapewnia Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Choć to właśnie Andrzej Duda w maju na konferencji z premierem chwalił się unijnym budżetem. Jednak teraz ministrowie z rządu Mateusza Morawieckiego ostrzegają. - Nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto - mówił w listopadzie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Prezydent w najgorętszym momencie sporu o przyszłość Polski w Unii na razie nie zabiera publicznie głosu. Warto pamiętać, że to prezydent zgodnie z konstytucją stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa. To on współdziała z premierem w kreowaniu polityki międzynarodowej.

- Premier Mateusz Morawiecki na bieżąco informuje pana prezydenta o działaniach tutaj podejmowanych przez polski rząd - mówi Paweł Mucha.

- Mógłby rozpoznać na rzecz polskiego rządu jakie są realia polityczne w tej sprawie i służyć rządowi dobrą radą. No, ale Andrzej Duda jest znany ze swojej eurofobii i ze swojej ignorancji w sprawach europejskich - uważa Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany PO.

Weto czy kompromis?

Kto w obozie władzy prowadzi polską politykę unijną? Po jednej stronie jest minister Ziobro. On swoje stanowisko pod hasłem "weto to kwestia polskiej suwerenności" wygłasza przede wszystkim na konferencjach w kraju.

Wicepremier Jarosław Gowin poleciał w tej sprawie do Brukseli i to tam rozmawiał z unijnymi komisarzami. On uważa, że weto zaszkodzi całej Unii. Tak jak rozporządzenie w sprawie praworządności w obecnej formie. Gowin dąży do kompromisu, który - jak mówią rozmówcy "Faktów" TVN w rządzie - jest też w interesie premiera. Tyle, że Matusz Morawiecki w ostatnim czasie publicznie brzmi raczej jak Ziobro niż jak Gowin.

W końcu jest wicepremier Kaczyński, który przez ostatnie tygodnie był weta wyraźnym zwolennikiem. Dziś w wewnętrznych rozgrywkach ma się ustawiać raczej w roli wsłuchującego się w różne racje.

"Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie"

- W interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego porozumienia, dobrego kompromisu - zapewnia Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, który po powrocie z Brukseli spotkał się z Kaczyńskim i Morawieckim.

- Jestem przekonany, że miał tam ważne rozmowy dotyczące polskiej gospodarki. Natomiast w sprawie polskiego weta stanowisko polskiego rządu i stanowisko Zjednoczonej Prawicy jest absolutnie nieugięte - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych z KP PiS, Solidarnej Polski.

- Minister Ziobro bardzo sprytnie zagonił Morawieckiego do kąta. Jak zgodzi się na fundusz, no to oddał suwerenność, a jak się nie zgodzi, to stracił pieniądze - komentuje Radosław Sikorski.

W kontekście trwającego w polskim rządzie sporu ważny może być też głos szefa Parlamentu Europejskiego.

- Teraz do Polski i do Węgier należy rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest, że i tak pójdziemy z tym do przodu. I w sprawie funduszu, i praworządności. Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie - stwierdza David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Szczyt w Brukseli rozpoczyna się 10 grudnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS