Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego

06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu EuropejskiegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Tuż przed unijnym szczytem przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówi, że nie można już cofnąć decyzji unijnych państw o powiązaniu wypłat z praworządnością, choć przegłosowane Polska i Węgry grożą zawetowaniem budżetu. W Polsce słychać w tej sprawie sprzeczne opinie ministrów Ziobry i Gowina. Nie słychać prezydenta.

W sprawie sporu o unijne weto prezydent komunikuje się obecnie poprzez swoich ministrów. - Pan prezydent wspiera w tym zakresie stanowisko polskiego rządu - zapewnia Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Choć to właśnie Andrzej Duda w maju na konferencji z premierem chwalił się unijnym budżetem. Jednak teraz ministrowie z rządu Mateusza Morawieckiego ostrzegają. - Nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto - mówił w listopadzie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Prezydent w najgorętszym momencie sporu o przyszłość Polski w Unii na razie nie zabiera publicznie głosu. Warto pamiętać, że to prezydent zgodnie z konstytucją stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa. To on współdziała z premierem w kreowaniu polityki międzynarodowej.

- Premier Mateusz Morawiecki na bieżąco informuje pana prezydenta o działaniach tutaj podejmowanych przez polski rząd - mówi Paweł Mucha.

- Mógłby rozpoznać na rzecz polskiego rządu jakie są realia polityczne w tej sprawie i służyć rządowi dobrą radą. No, ale Andrzej Duda jest znany ze swojej eurofobii i ze swojej ignorancji w sprawach europejskich - uważa Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany PO.

Weto czy kompromis?

Kto w obozie władzy prowadzi polską politykę unijną? Po jednej stronie jest minister Ziobro. On swoje stanowisko pod hasłem "weto to kwestia polskiej suwerenności" wygłasza przede wszystkim na konferencjach w kraju.

Wicepremier Jarosław Gowin poleciał w tej sprawie do Brukseli i to tam rozmawiał z unijnymi komisarzami. On uważa, że weto zaszkodzi całej Unii. Tak jak rozporządzenie w sprawie praworządności w obecnej formie. Gowin dąży do kompromisu, który - jak mówią rozmówcy "Faktów" TVN w rządzie - jest też w interesie premiera. Tyle, że Matusz Morawiecki w ostatnim czasie publicznie brzmi raczej jak Ziobro niż jak Gowin.

W końcu jest wicepremier Kaczyński, który przez ostatnie tygodnie był weta wyraźnym zwolennikiem. Dziś w wewnętrznych rozgrywkach ma się ustawiać raczej w roli wsłuchującego się w różne racje.

"Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie"

- W interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego porozumienia, dobrego kompromisu - zapewnia Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, który po powrocie z Brukseli spotkał się z Kaczyńskim i Morawieckim.

- Jestem przekonany, że miał tam ważne rozmowy dotyczące polskiej gospodarki. Natomiast w sprawie polskiego weta stanowisko polskiego rządu i stanowisko Zjednoczonej Prawicy jest absolutnie nieugięte - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych z KP PiS, Solidarnej Polski.

- Minister Ziobro bardzo sprytnie zagonił Morawieckiego do kąta. Jak zgodzi się na fundusz, no to oddał suwerenność, a jak się nie zgodzi, to stracił pieniądze - komentuje Radosław Sikorski.

W kontekście trwającego w polskim rządzie sporu ważny może być też głos szefa Parlamentu Europejskiego.

- Teraz do Polski i do Węgier należy rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest, że i tak pójdziemy z tym do przodu. I w sprawie funduszu, i praworządności. Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie - stwierdza David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Szczyt w Brukseli rozpoczyna się 10 grudnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS