Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego

06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
06.12.2020 | Twarde stanowisko szefa Parlamentu EuropejskiegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Tuż przed unijnym szczytem przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówi, że nie można już cofnąć decyzji unijnych państw o powiązaniu wypłat z praworządnością, choć przegłosowane Polska i Węgry grożą zawetowaniem budżetu. W Polsce słychać w tej sprawie sprzeczne opinie ministrów Ziobry i Gowina. Nie słychać prezydenta.

W sprawie sporu o unijne weto prezydent komunikuje się obecnie poprzez swoich ministrów. - Pan prezydent wspiera w tym zakresie stanowisko polskiego rządu - zapewnia Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Choć to właśnie Andrzej Duda w maju na konferencji z premierem chwalił się unijnym budżetem. Jednak teraz ministrowie z rządu Mateusza Morawieckiego ostrzegają. - Nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto - mówił w listopadzie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Prezydent w najgorętszym momencie sporu o przyszłość Polski w Unii na razie nie zabiera publicznie głosu. Warto pamiętać, że to prezydent zgodnie z konstytucją stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa. To on współdziała z premierem w kreowaniu polityki międzynarodowej.

- Premier Mateusz Morawiecki na bieżąco informuje pana prezydenta o działaniach tutaj podejmowanych przez polski rząd - mówi Paweł Mucha.

- Mógłby rozpoznać na rzecz polskiego rządu jakie są realia polityczne w tej sprawie i służyć rządowi dobrą radą. No, ale Andrzej Duda jest znany ze swojej eurofobii i ze swojej ignorancji w sprawach europejskich - uważa Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany PO.

Weto czy kompromis?

Kto w obozie władzy prowadzi polską politykę unijną? Po jednej stronie jest minister Ziobro. On swoje stanowisko pod hasłem "weto to kwestia polskiej suwerenności" wygłasza przede wszystkim na konferencjach w kraju.

Wicepremier Jarosław Gowin poleciał w tej sprawie do Brukseli i to tam rozmawiał z unijnymi komisarzami. On uważa, że weto zaszkodzi całej Unii. Tak jak rozporządzenie w sprawie praworządności w obecnej formie. Gowin dąży do kompromisu, który - jak mówią rozmówcy "Faktów" TVN w rządzie - jest też w interesie premiera. Tyle, że Matusz Morawiecki w ostatnim czasie publicznie brzmi raczej jak Ziobro niż jak Gowin.

W końcu jest wicepremier Kaczyński, który przez ostatnie tygodnie był weta wyraźnym zwolennikiem. Dziś w wewnętrznych rozgrywkach ma się ustawiać raczej w roli wsłuchującego się w różne racje.

"Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie"

- W interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego porozumienia, dobrego kompromisu - zapewnia Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, który po powrocie z Brukseli spotkał się z Kaczyńskim i Morawieckim.

- Jestem przekonany, że miał tam ważne rozmowy dotyczące polskiej gospodarki. Natomiast w sprawie polskiego weta stanowisko polskiego rządu i stanowisko Zjednoczonej Prawicy jest absolutnie nieugięte - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych z KP PiS, Solidarnej Polski.

- Minister Ziobro bardzo sprytnie zagonił Morawieckiego do kąta. Jak zgodzi się na fundusz, no to oddał suwerenność, a jak się nie zgodzi, to stracił pieniądze - komentuje Radosław Sikorski.

W kontekście trwającego w polskim rządzie sporu ważny może być też głos szefa Parlamentu Europejskiego.

- Teraz do Polski i do Węgier należy rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest, że i tak pójdziemy z tym do przodu. I w sprawie funduszu, i praworządności. Nie można zrobić kroku wstecz, te narzędzia wejdą w życie - stwierdza David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Szczyt w Brukseli rozpoczyna się 10 grudnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS