Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"

13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"Paweł Płuska | Fakty TVN

Polska zapłaci Amerykanom 414 milionów dolarów za 20 wyrzutni HIMARS oraz 300 pocisków. Umowę w tej sprawie uroczyście podpisano w środę w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak mówią o sukcesie. Wojskowi i eksperci zauważają jednak, że Polska kupiła mniej, niż chciała, a polski przemysł nic z tego miał nie będzie.

Moment podpisania umowy na dostawę amerykańskiego systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS był jednym z najważniejszych punktów wizyty amerykańskiego wiceprezydenta w Polsce. Świadczyć o tym mogą słowa, które Mike Pence wypowiedział tuż po przylocie do Warszawy.

- Jesteśmy z wami, stoimy razem, ramię w ramię, Stany Zjednoczone razem z Polską, jako część najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego. I zawsze tak będzie - stwierdził wiceprezydent USA.

Nowoczesny system

Słowa Mike'a Pence'a nie mogły nie wywołać aplauzu. Zwłaszcza ze strony polskich polityków, którzy przekonywali, że zakup systemów rakietowych od Amerykanów - dwudziestu wyrzutni wraz z rakietami - znacząco wpłynie na poprawę naszego bezpieczeństwa.

- W ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa w naszej części Europy - przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Bez wątpienia HIMARS to broń, której polska armia bardzo potrzebowała. To systemy rakietowe, które mogą razić przeciwnika oddalonego nawet o trzysta kilometrów.

- Do Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS, trafi system HIMARS. To broń nowoczesna, to broń, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie - chwalił Mariusz Błaszczak, szef MON.

System HIMARS to tylko jeden z ostatnich zakupów polskiej armii.

- Tylko ostatnio nabyliśmy najnowszy sprzęt od naszych amerykańskich sojuszników, system Patriot, helikoptery Black Hawk, obecnie system HIMARS - wyliczał Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

Bez offsetu

Polska kupi dwadzieścia wyrzutni, w tym dwie szkoleniowe, i do trzystu rakiet.

Kontrakt negocjowano od dawna i polski przemysł przygotowywał się do produkcji elementów systemu, ale nagle rząd zdecydował inaczej. To, co najbardziej krytykują niektórzy politycy i wojskowi, to brak jakiegokolwiek offsetu.

- Zgadzam się z opinią, że polski przemysł obronny w tej chwili dalej stoi w miejscu. Polski przemysł potrzebuje nowych technologii - ocenił gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polska nie będzie produkować pojazdów, które mogłyby przewozić system zintegrowanych systemów dowodzenia i przede wszystkim rakiet.

Tych ostatnich - w przypadku konfliktu zbrojnego - nie zastąpią żadne, nawet piękne słowa o współpracy.

- Słowa, które (wiceprezydent Mike Pence - przyp. red.) wypowiedział - ładne, grzeczne, zapewniające - nie przyniosły tego, czego wiele osób się spodziewało, a wręcz oczekiwało - ocenia gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Według generała, wielu oczekiwało nie tylko innej umowy na nową broń, ale przede wszystkim konkretów w sprawie budowy Fort Trump.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS