Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"

13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"Paweł Płuska | Fakty TVN

Polska zapłaci Amerykanom 414 milionów dolarów za 20 wyrzutni HIMARS oraz 300 pocisków. Umowę w tej sprawie uroczyście podpisano w środę w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak mówią o sukcesie. Wojskowi i eksperci zauważają jednak, że Polska kupiła mniej, niż chciała, a polski przemysł nic z tego miał nie będzie.

Moment podpisania umowy na dostawę amerykańskiego systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS był jednym z najważniejszych punktów wizyty amerykańskiego wiceprezydenta w Polsce. Świadczyć o tym mogą słowa, które Mike Pence wypowiedział tuż po przylocie do Warszawy.

- Jesteśmy z wami, stoimy razem, ramię w ramię, Stany Zjednoczone razem z Polską, jako część najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego. I zawsze tak będzie - stwierdził wiceprezydent USA.

Nowoczesny system

Słowa Mike'a Pence'a nie mogły nie wywołać aplauzu. Zwłaszcza ze strony polskich polityków, którzy przekonywali, że zakup systemów rakietowych od Amerykanów - dwudziestu wyrzutni wraz z rakietami - znacząco wpłynie na poprawę naszego bezpieczeństwa.

- W ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa w naszej części Europy - przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Bez wątpienia HIMARS to broń, której polska armia bardzo potrzebowała. To systemy rakietowe, które mogą razić przeciwnika oddalonego nawet o trzysta kilometrów.

- Do Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS, trafi system HIMARS. To broń nowoczesna, to broń, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie - chwalił Mariusz Błaszczak, szef MON.

System HIMARS to tylko jeden z ostatnich zakupów polskiej armii.

- Tylko ostatnio nabyliśmy najnowszy sprzęt od naszych amerykańskich sojuszników, system Patriot, helikoptery Black Hawk, obecnie system HIMARS - wyliczał Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

Bez offsetu

Polska kupi dwadzieścia wyrzutni, w tym dwie szkoleniowe, i do trzystu rakiet.

Kontrakt negocjowano od dawna i polski przemysł przygotowywał się do produkcji elementów systemu, ale nagle rząd zdecydował inaczej. To, co najbardziej krytykują niektórzy politycy i wojskowi, to brak jakiegokolwiek offsetu.

- Zgadzam się z opinią, że polski przemysł obronny w tej chwili dalej stoi w miejscu. Polski przemysł potrzebuje nowych technologii - ocenił gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polska nie będzie produkować pojazdów, które mogłyby przewozić system zintegrowanych systemów dowodzenia i przede wszystkim rakiet.

Tych ostatnich - w przypadku konfliktu zbrojnego - nie zastąpią żadne, nawet piękne słowa o współpracy.

- Słowa, które (wiceprezydent Mike Pence - przyp. red.) wypowiedział - ładne, grzeczne, zapewniające - nie przyniosły tego, czego wiele osób się spodziewało, a wręcz oczekiwało - ocenia gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Według generała, wielu oczekiwało nie tylko innej umowy na nową broń, ale przede wszystkim konkretów w sprawie budowy Fort Trump.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS