Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości

07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległościPaweł Płuska | Fakty TVN

Powrót do przeszłości w armii. Ułan, rotmistrz, wachmistrz, ogniomistrz - oto nazwy stopni wojskowych, które mają powrócić do wybranych jednostek. Po co? MON chce nawiązać do tradycji niepodległościowej.

Przybyli ułani i wiele wskazuje na to, że wrócą i to na dobre. Zresztą nie sami. Na stulecie niepodległości miałyby wrócić przedwojenne nazwy stopni wojskowych.

I tak w wojskach rakietowych i artylerii, zamiast zwykłego szeregowego mielibyśmy kanoniera, nad nim byłby bombardier, a sierżanta ma zastąpić ogniomistrz. Tylko nie wiadomo czemu, nie wszyscy tę inicjatywę doceniają. - To nie jest rola ministra - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak (PO).

Zasłona dymna

Dlaczego nie? Minister nie raz pokazywał, że ma sentyment do wszystkiego, co stare, jak na przykład husaria. To była potęga, tyle, że kiedyś. Z wielkich ministerialnych projektów zostało niewiele, nie brakuje takich, którzy przewidują zmiany w uzbrojeniu, by minister mógł się w historii zapisać, choćby wielkim powrotem do przeszłości. W tej dziedzinie, co podkreślają generałowie, armia ma pewne doświadczenie. Nazywa się to zasłoną dymną.

- Wojsko za każdym razem, jak ma poważne problemy z tym, do czego jest przeznaczone, ze szkoleniem, z modernizacją, to zaczyna myśleć albo o kroju mundurów albo o nowych wzorach albo o zmianie nazw stopni wojskowych - komentuje gen. Bogusław Pacek.

O nowych mundurach na razie mowy nie ma. Może dlatego, że jak niektórzy przypominają, minister lubi kolor zielony i krój klasyczny. Choć nie wolno zapominać, że były już pomysły, by Pałacu Prezydenckiego pilnowali żołnierze w historycznych strojach.

Ułani w kawalerii powietrznej

Szumnie brzmią też zapowiedzi zmian nazw stopni w oddziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie. Ułan, szwoleżer, huzar, dragon, wachmistrz i rotmistrz mają wrócić do nazewnictwa, a razem z nimi wraca nadzieja na nowe śmigłowce.

- Bo gdzież indziej, jak nie w kawalerii powietrznej, ulokuje pan minister tych ułanów, huzarów, rotmistrzów - mówi gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Nic nie jest wykluczone, wszystko może się zdarzyć. Pomysłów nie brakuje.

- Ja jeszcze podsunąłbym taki pomysł panu ministrowi Macierewiczowi, żeby przywrócić stopień hetmana wielkiego i hetmana polnego, wtedy mielibyśmy rozwiązanie problemu reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi - proponuje gen. Roman Polko.

Hetman to jednak brzmi dumnie, dużo lepiej niż marszałek czy zwykły generał.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS