Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości

07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległościPaweł Płuska | Fakty TVN

Powrót do przeszłości w armii. Ułan, rotmistrz, wachmistrz, ogniomistrz - oto nazwy stopni wojskowych, które mają powrócić do wybranych jednostek. Po co? MON chce nawiązać do tradycji niepodległościowej.

Przybyli ułani i wiele wskazuje na to, że wrócą i to na dobre. Zresztą nie sami. Na stulecie niepodległości miałyby wrócić przedwojenne nazwy stopni wojskowych.

I tak w wojskach rakietowych i artylerii, zamiast zwykłego szeregowego mielibyśmy kanoniera, nad nim byłby bombardier, a sierżanta ma zastąpić ogniomistrz. Tylko nie wiadomo czemu, nie wszyscy tę inicjatywę doceniają. - To nie jest rola ministra - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak (PO).

Zasłona dymna

Dlaczego nie? Minister nie raz pokazywał, że ma sentyment do wszystkiego, co stare, jak na przykład husaria. To była potęga, tyle, że kiedyś. Z wielkich ministerialnych projektów zostało niewiele, nie brakuje takich, którzy przewidują zmiany w uzbrojeniu, by minister mógł się w historii zapisać, choćby wielkim powrotem do przeszłości. W tej dziedzinie, co podkreślają generałowie, armia ma pewne doświadczenie. Nazywa się to zasłoną dymną.

- Wojsko za każdym razem, jak ma poważne problemy z tym, do czego jest przeznaczone, ze szkoleniem, z modernizacją, to zaczyna myśleć albo o kroju mundurów albo o nowych wzorach albo o zmianie nazw stopni wojskowych - komentuje gen. Bogusław Pacek.

O nowych mundurach na razie mowy nie ma. Może dlatego, że jak niektórzy przypominają, minister lubi kolor zielony i krój klasyczny. Choć nie wolno zapominać, że były już pomysły, by Pałacu Prezydenckiego pilnowali żołnierze w historycznych strojach.

Ułani w kawalerii powietrznej

Szumnie brzmią też zapowiedzi zmian nazw stopni w oddziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie. Ułan, szwoleżer, huzar, dragon, wachmistrz i rotmistrz mają wrócić do nazewnictwa, a razem z nimi wraca nadzieja na nowe śmigłowce.

- Bo gdzież indziej, jak nie w kawalerii powietrznej, ulokuje pan minister tych ułanów, huzarów, rotmistrzów - mówi gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Nic nie jest wykluczone, wszystko może się zdarzyć. Pomysłów nie brakuje.

- Ja jeszcze podsunąłbym taki pomysł panu ministrowi Macierewiczowi, żeby przywrócić stopień hetmana wielkiego i hetmana polnego, wtedy mielibyśmy rozwiązanie problemu reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi - proponuje gen. Roman Polko.

Hetman to jednak brzmi dumnie, dużo lepiej niż marszałek czy zwykły generał.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN