Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości

07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległościPaweł Płuska | Fakty TVN

Powrót do przeszłości w armii. Ułan, rotmistrz, wachmistrz, ogniomistrz - oto nazwy stopni wojskowych, które mają powrócić do wybranych jednostek. Po co? MON chce nawiązać do tradycji niepodległościowej.

Przybyli ułani i wiele wskazuje na to, że wrócą i to na dobre. Zresztą nie sami. Na stulecie niepodległości miałyby wrócić przedwojenne nazwy stopni wojskowych.

I tak w wojskach rakietowych i artylerii, zamiast zwykłego szeregowego mielibyśmy kanoniera, nad nim byłby bombardier, a sierżanta ma zastąpić ogniomistrz. Tylko nie wiadomo czemu, nie wszyscy tę inicjatywę doceniają. - To nie jest rola ministra - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak (PO).

Zasłona dymna

Dlaczego nie? Minister nie raz pokazywał, że ma sentyment do wszystkiego, co stare, jak na przykład husaria. To była potęga, tyle, że kiedyś. Z wielkich ministerialnych projektów zostało niewiele, nie brakuje takich, którzy przewidują zmiany w uzbrojeniu, by minister mógł się w historii zapisać, choćby wielkim powrotem do przeszłości. W tej dziedzinie, co podkreślają generałowie, armia ma pewne doświadczenie. Nazywa się to zasłoną dymną.

- Wojsko za każdym razem, jak ma poważne problemy z tym, do czego jest przeznaczone, ze szkoleniem, z modernizacją, to zaczyna myśleć albo o kroju mundurów albo o nowych wzorach albo o zmianie nazw stopni wojskowych - komentuje gen. Bogusław Pacek.

O nowych mundurach na razie mowy nie ma. Może dlatego, że jak niektórzy przypominają, minister lubi kolor zielony i krój klasyczny. Choć nie wolno zapominać, że były już pomysły, by Pałacu Prezydenckiego pilnowali żołnierze w historycznych strojach.

Ułani w kawalerii powietrznej

Szumnie brzmią też zapowiedzi zmian nazw stopni w oddziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie. Ułan, szwoleżer, huzar, dragon, wachmistrz i rotmistrz mają wrócić do nazewnictwa, a razem z nimi wraca nadzieja na nowe śmigłowce.

- Bo gdzież indziej, jak nie w kawalerii powietrznej, ulokuje pan minister tych ułanów, huzarów, rotmistrzów - mówi gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Nic nie jest wykluczone, wszystko może się zdarzyć. Pomysłów nie brakuje.

- Ja jeszcze podsunąłbym taki pomysł panu ministrowi Macierewiczowi, żeby przywrócić stopień hetmana wielkiego i hetmana polnego, wtedy mielibyśmy rozwiązanie problemu reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi - proponuje gen. Roman Polko.

Hetman to jednak brzmi dumnie, dużo lepiej niż marszałek czy zwykły generał.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS