Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości

07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległości
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.11.2017 | Ułani, rotmistrzowie i ogniomistrzowie mają wrócić na 100-lecie niepodległościPaweł Płuska | Fakty TVN

Powrót do przeszłości w armii. Ułan, rotmistrz, wachmistrz, ogniomistrz - oto nazwy stopni wojskowych, które mają powrócić do wybranych jednostek. Po co? MON chce nawiązać do tradycji niepodległościowej.

Przybyli ułani i wiele wskazuje na to, że wrócą i to na dobre. Zresztą nie sami. Na stulecie niepodległości miałyby wrócić przedwojenne nazwy stopni wojskowych.

I tak w wojskach rakietowych i artylerii, zamiast zwykłego szeregowego mielibyśmy kanoniera, nad nim byłby bombardier, a sierżanta ma zastąpić ogniomistrz. Tylko nie wiadomo czemu, nie wszyscy tę inicjatywę doceniają. - To nie jest rola ministra - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak (PO).

Zasłona dymna

Dlaczego nie? Minister nie raz pokazywał, że ma sentyment do wszystkiego, co stare, jak na przykład husaria. To była potęga, tyle, że kiedyś. Z wielkich ministerialnych projektów zostało niewiele, nie brakuje takich, którzy przewidują zmiany w uzbrojeniu, by minister mógł się w historii zapisać, choćby wielkim powrotem do przeszłości. W tej dziedzinie, co podkreślają generałowie, armia ma pewne doświadczenie. Nazywa się to zasłoną dymną.

- Wojsko za każdym razem, jak ma poważne problemy z tym, do czego jest przeznaczone, ze szkoleniem, z modernizacją, to zaczyna myśleć albo o kroju mundurów albo o nowych wzorach albo o zmianie nazw stopni wojskowych - komentuje gen. Bogusław Pacek.

O nowych mundurach na razie mowy nie ma. Może dlatego, że jak niektórzy przypominają, minister lubi kolor zielony i krój klasyczny. Choć nie wolno zapominać, że były już pomysły, by Pałacu Prezydenckiego pilnowali żołnierze w historycznych strojach.

Ułani w kawalerii powietrznej

Szumnie brzmią też zapowiedzi zmian nazw stopni w oddziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie. Ułan, szwoleżer, huzar, dragon, wachmistrz i rotmistrz mają wrócić do nazewnictwa, a razem z nimi wraca nadzieja na nowe śmigłowce.

- Bo gdzież indziej, jak nie w kawalerii powietrznej, ulokuje pan minister tych ułanów, huzarów, rotmistrzów - mówi gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Nic nie jest wykluczone, wszystko może się zdarzyć. Pomysłów nie brakuje.

- Ja jeszcze podsunąłbym taki pomysł panu ministrowi Macierewiczowi, żeby przywrócić stopień hetmana wielkiego i hetmana polnego, wtedy mielibyśmy rozwiązanie problemu reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi - proponuje gen. Roman Polko.

Hetman to jednak brzmi dumnie, dużo lepiej niż marszałek czy zwykły generał.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS