Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"

08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"
08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Nawet nie sposób sobie wyobrazić, jak wielka pomoc niezbędna jest teraz Ukrainie. By pozostać wolną, Ukraina potrzebuje broni. By przetrwać, ludzie potrzebują jedzenia. By gdziekolwiek dotrzeć - benzyny. By odbudować swoje domy - materiałów budowlanych. Żeby móc zasiać pola, najpierw trzeba je rozminować.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

Ukraińska gospodarka mierzy się z olbrzymim kryzysem. Część stacji benzynowych jest zamknięta z powodu braku paliwa. Tam, gdzie się ono pojawia, ustawiają się gigantyczne kolejki. - Stoję już drugi dzień, bo wczoraj benzyna skończyła się przede mną - opowiada Lena. - Ja od siódmej rano jeżdżę i szukam, gdzie mogę zatankować. A jest już południe - dodaje Anton.

Po zbombardowaniu przez Rosjan ukraińskich rafinerii i ponad 20 składów produktów naftowych, kraj musi niemal w całości sprowadzać paliwo zza granicy - głównie przez Polskę. Paliwo potrzebne jest głównie armii, ale bez niego zagrożone jest też rolnictwo. Na polach pod Czernichowem, 150 kilometrów od Kijowa, siew dopiero się zaczyna, chociaż powinien już się kończyć. Wszystko przez wojnę. - Są poważne problemy z dieslem. Do nas trudno teraz dojechać, ale przecież trzeba siać - wyjaśnia Roman Szynkarenko, dyrektor firmy agroprzemysłowej.

Zaczyna brakować ziarna, ziemniaków czy nawozów. Ale starają się wszyscy – wielkie firmy, gospodarujące na tysiącach hektarów i zwykli ludzie na kilku arach. - Od tego zależy nasze istnienie. Wszyscy rozumieją, trzeba pracować - przekonuje Paweł.

Niektóre pola w Ukrainie usiane są wciąż minami i pociskami. Saperzy robią, co mogą. - Mam nadzieję, że może w ciągu roku uda nam się tu wszystko rozminować. Ale to plan optymistyczny - mówi Witalij Chałasza, naczelnik grupy rozminowania.

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Brakuje materiałów budowlanych

Po pomoc humanitarną ustawiają się tłumy. Ludzie nie mają pieniędzy i pracy, bo okoliczne zakłady zostały zbombardowane przez Rosjan. - Z jedzeniem, ubraniami i lekarstwami jest tutaj już trochę lepiej. Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane, by ludzie mogli się odbudowywać - apeluje Natalia Murawskaja z centrum wolontariuszy w Kijowie.

Materiały budowlane gwałtownie podrożały, albo nie ma ich wcale, a odbudowywać trzeba szkoły, zakłady przemysłowe oraz setki zniszczonych mostów - zbombardowanych lub wysadzonych, by powstrzymać rosyjską ofensywę.

- Stal mostowa, czyli główne materiały konstrukcyjne, trzeba przywozić z zagranicy i kosztują dwa razy więcej niż przed wojną - przekonuje Wołodymyr Borowik z zarządu dróg obwodu czernihowskiego. Jedyna huta w Ukrainie, która produkowała taką stal, to ta w Mariupolu, która stała się centrum działań wojennych.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS