Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"

08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"
08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
08.05.2022 | Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. "Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Nawet nie sposób sobie wyobrazić, jak wielka pomoc niezbędna jest teraz Ukrainie. By pozostać wolną, Ukraina potrzebuje broni. By przetrwać, ludzie potrzebują jedzenia. By gdziekolwiek dotrzeć - benzyny. By odbudować swoje domy - materiałów budowlanych. Żeby móc zasiać pola, najpierw trzeba je rozminować.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

Ukraińska gospodarka mierzy się z olbrzymim kryzysem. Część stacji benzynowych jest zamknięta z powodu braku paliwa. Tam, gdzie się ono pojawia, ustawiają się gigantyczne kolejki. - Stoję już drugi dzień, bo wczoraj benzyna skończyła się przede mną - opowiada Lena. - Ja od siódmej rano jeżdżę i szukam, gdzie mogę zatankować. A jest już południe - dodaje Anton.

Po zbombardowaniu przez Rosjan ukraińskich rafinerii i ponad 20 składów produktów naftowych, kraj musi niemal w całości sprowadzać paliwo zza granicy - głównie przez Polskę. Paliwo potrzebne jest głównie armii, ale bez niego zagrożone jest też rolnictwo. Na polach pod Czernichowem, 150 kilometrów od Kijowa, siew dopiero się zaczyna, chociaż powinien już się kończyć. Wszystko przez wojnę. - Są poważne problemy z dieslem. Do nas trudno teraz dojechać, ale przecież trzeba siać - wyjaśnia Roman Szynkarenko, dyrektor firmy agroprzemysłowej.

Zaczyna brakować ziarna, ziemniaków czy nawozów. Ale starają się wszyscy – wielkie firmy, gospodarujące na tysiącach hektarów i zwykli ludzie na kilku arach. - Od tego zależy nasze istnienie. Wszyscy rozumieją, trzeba pracować - przekonuje Paweł.

Niektóre pola w Ukrainie usiane są wciąż minami i pociskami. Saperzy robią, co mogą. - Mam nadzieję, że może w ciągu roku uda nam się tu wszystko rozminować. Ale to plan optymistyczny - mówi Witalij Chałasza, naczelnik grupy rozminowania.

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Brakuje materiałów budowlanych

Po pomoc humanitarną ustawiają się tłumy. Ludzie nie mają pieniędzy i pracy, bo okoliczne zakłady zostały zbombardowane przez Rosjan. - Z jedzeniem, ubraniami i lekarstwami jest tutaj już trochę lepiej. Teraz najbardziej potrzebne są materiały budowlane, by ludzie mogli się odbudowywać - apeluje Natalia Murawskaja z centrum wolontariuszy w Kijowie.

Materiały budowlane gwałtownie podrożały, albo nie ma ich wcale, a odbudowywać trzeba szkoły, zakłady przemysłowe oraz setki zniszczonych mostów - zbombardowanych lub wysadzonych, by powstrzymać rosyjską ofensywę.

- Stal mostowa, czyli główne materiały konstrukcyjne, trzeba przywozić z zagranicy i kosztują dwa razy więcej niż przed wojną - przekonuje Wołodymyr Borowik z zarządu dróg obwodu czernihowskiego. Jedyna huta w Ukrainie, która produkowała taką stal, to ta w Mariupolu, która stała się centrum działań wojennych.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostanie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS