Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję

23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję
23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicjęKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Platforma robi krok w tył. Kazimierz Michał Ujazdowski znika z walki o Wrocław. Przynajmniej z poparciem Platformy. Platforma chce się iść do wyborów z Nowoczesną, więc były minister z rządu PiS jest jak kula u nogi. Grzegorz Schetyna próbuje ratować i twarz i koalicję.

Platforma wie, że wycofanie poparcia dla Kazimierza Ujazdowskiego zostanie odebrane źle. Wie i głośno o tym mówi. - Musimy zrobić bardzo wyraźny krok w tył - zapowiada Grzegorz Schetyna.

Wystawienie konserwatywnego polityka na prezydenta Wrocławia nie spotkało się ze zrozumieniem. Nie poparła go żadna inna licząca się siła we Wrocławiu. Stanowczo sprzeciwiła się Nowoczesna. A z Nowoczesną Platforma zawiązała Koalicję Obywatelską, która ma obejmować całą Polskę i to nie tylko na wybory samorządowe.

- Tylko Koalicja Obywatelska jest miejscem, które możemy budować. Zjednoczona opozycja może dać Polakom nadzieję na to, że zbudujemy taki scenariusz, w którym wygramy wybory samorządowe, a później europejskie i na końcu parlamentarne - twierdzi Grzegorz Schetyna.

- Tak jak kiedyś Zjednoczona Prawica uporządkowała prawą stronę sceny politycznej, tak samo opozycja parlamentarna jest uporządkowana w tej chwili - tłumaczy Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

"Kompromitacja i duże utrudnienie"

Z wewnętrznych sondaży Platformy wynika, że we Wrocławiu zjednoczona opozycja wygrywa z PiS-em dużą przewagą. Tym partia tłumaczy rezygnację z Ujazdowskiego, choć jest świadoma reakcji.

- To jest kompromitacja i z pewnością duże utrudnienie dla tych formacji politycznych - stwierdza Adam Lipiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ten sam wewnętrzny sondaż pokazywał jednak, że Ujazdowski może nawet nie wejść do drugiej tury, więc lepiej było wycofać się teraz, ryzykując złośliwe komentarze, niż trwać przy kandydacie.

- Porażka w tym mieście byłaby prestiżowym zwycięstwem obozu władzy, na co Koalicja Obywatelska nie może sobie pozwolić - komentuje politolog Marek Migalski.

To już trzecia zmiana zdania w sprawie kandydata na prezydenta Wrocławia. Najpierw była Alicja Chybicka, potem Ujazdowski, a teraz będzie wspólny Jacek Sutryk, który jest już po spotkaniu z Lubnauer i Schetyną. Jacek Sutryk ma też poparcie obecnego prezydenta, a także części ruchów miejskich i środowisk lewicowych.

- Buduje się bardzo szerokie porozumienie różnych środowisk politycznych, które chcą wystawić jednego kandydata obozu antypisowskiego - twierdzi Sutryk.

Projekt ogólnopolski

Kazimierz Michał Ujazdowski, w mediach społecznościowych, zapowiedział, że ostateczną decyzje podejmie niedługo, ale raczej wycofa się z wyborów. Platforma ma dla niego ofertę miejsc na listach wyborczych w kolejnych wyborach, czyli europejskich i parlamentarnych. Te ostatnie są dla niej kluczowe. Celem jest więc budowanie silnego obozu zjednoczonej opozycji.

Z Wrocławia jej liderzy pojechali do Krakowa, gdzie potwierdzili poparcie dla Jacka Majchrowskiego, który wystartuje przeciwko kandydatce PiS. Stamtąd pojechali do Rzeszowa. Tu wsparcie dostał Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent związany z lewicą. Na końcu są Kielce i wyłonienie jednego kandydata.

- Koalicja Obywatelska to jest projekt ogólnopolski. To jest projekt z przyszłością - zapewnia Katarzyna Lubnauer.

Ustalanie list i kandydatów mają być dla opozycji testem przed walką z PiS-em o władzę w wyborach parlamentarnych.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS