Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję

23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję
23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicję
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
23.07.2018 | Platforma robi krok w tył. Schetyna próbuje ratować koalicjęKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Platforma robi krok w tył. Kazimierz Michał Ujazdowski znika z walki o Wrocław. Przynajmniej z poparciem Platformy. Platforma chce się iść do wyborów z Nowoczesną, więc były minister z rządu PiS jest jak kula u nogi. Grzegorz Schetyna próbuje ratować i twarz i koalicję.

Platforma wie, że wycofanie poparcia dla Kazimierza Ujazdowskiego zostanie odebrane źle. Wie i głośno o tym mówi. - Musimy zrobić bardzo wyraźny krok w tył - zapowiada Grzegorz Schetyna.

Wystawienie konserwatywnego polityka na prezydenta Wrocławia nie spotkało się ze zrozumieniem. Nie poparła go żadna inna licząca się siła we Wrocławiu. Stanowczo sprzeciwiła się Nowoczesna. A z Nowoczesną Platforma zawiązała Koalicję Obywatelską, która ma obejmować całą Polskę i to nie tylko na wybory samorządowe.

- Tylko Koalicja Obywatelska jest miejscem, które możemy budować. Zjednoczona opozycja może dać Polakom nadzieję na to, że zbudujemy taki scenariusz, w którym wygramy wybory samorządowe, a później europejskie i na końcu parlamentarne - twierdzi Grzegorz Schetyna.

- Tak jak kiedyś Zjednoczona Prawica uporządkowała prawą stronę sceny politycznej, tak samo opozycja parlamentarna jest uporządkowana w tej chwili - tłumaczy Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

"Kompromitacja i duże utrudnienie"

Z wewnętrznych sondaży Platformy wynika, że we Wrocławiu zjednoczona opozycja wygrywa z PiS-em dużą przewagą. Tym partia tłumaczy rezygnację z Ujazdowskiego, choć jest świadoma reakcji.

- To jest kompromitacja i z pewnością duże utrudnienie dla tych formacji politycznych - stwierdza Adam Lipiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ten sam wewnętrzny sondaż pokazywał jednak, że Ujazdowski może nawet nie wejść do drugiej tury, więc lepiej było wycofać się teraz, ryzykując złośliwe komentarze, niż trwać przy kandydacie.

- Porażka w tym mieście byłaby prestiżowym zwycięstwem obozu władzy, na co Koalicja Obywatelska nie może sobie pozwolić - komentuje politolog Marek Migalski.

To już trzecia zmiana zdania w sprawie kandydata na prezydenta Wrocławia. Najpierw była Alicja Chybicka, potem Ujazdowski, a teraz będzie wspólny Jacek Sutryk, który jest już po spotkaniu z Lubnauer i Schetyną. Jacek Sutryk ma też poparcie obecnego prezydenta, a także części ruchów miejskich i środowisk lewicowych.

- Buduje się bardzo szerokie porozumienie różnych środowisk politycznych, które chcą wystawić jednego kandydata obozu antypisowskiego - twierdzi Sutryk.

Projekt ogólnopolski

Kazimierz Michał Ujazdowski, w mediach społecznościowych, zapowiedział, że ostateczną decyzje podejmie niedługo, ale raczej wycofa się z wyborów. Platforma ma dla niego ofertę miejsc na listach wyborczych w kolejnych wyborach, czyli europejskich i parlamentarnych. Te ostatnie są dla niej kluczowe. Celem jest więc budowanie silnego obozu zjednoczonej opozycji.

Z Wrocławia jej liderzy pojechali do Krakowa, gdzie potwierdzili poparcie dla Jacka Majchrowskiego, który wystartuje przeciwko kandydatce PiS. Stamtąd pojechali do Rzeszowa. Tu wsparcie dostał Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent związany z lewicą. Na końcu są Kielce i wyłonienie jednego kandydata.

- Koalicja Obywatelska to jest projekt ogólnopolski. To jest projekt z przyszłością - zapewnia Katarzyna Lubnauer.

Ustalanie list i kandydatów mają być dla opozycji testem przed walką z PiS-em o władzę w wyborach parlamentarnych.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN