Te same produkty nie takie same w różnych krajach? Parlament Europejski bada sprawę

13.09.2018 | Te same produkty nie takie same w różnych krajach? Parlament Europejski bada sprawę
13.09.2018 | Te same produkty nie takie same w różnych krajach? Parlament Europejski bada sprawę
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.09.2018 | Te same produkty nie takie same w różnych krajach? Parlament Europejski bada sprawę Paweł Płuska | Fakty TVN

W sklepach, sklepikach i na bazarkach mówi się o tym od dawna - teraz sprawą zajął się Parlament Europejski. Chodzi o to, by proszki, detergenty, płyny i pasty tej samej marki, produkowane przez te same koncerny, były tak samo dobre. Na przykład w Polsce i Niemczech.

Niby te same produkty, takie samo opakowanie i nazwa, a jednak według sprzedawców i klientów sklepów to zupełnie coś innego. Chodzi na przykład o proszki do prania tej samej marki - zdaniem klientów, te na Zachodzie lepiej piorą.

Dlatego sklepy sprowadzające produkty konsumenckie z zagranicy wciąż cieszą się powodzeniem. Wiele osób przypuszcza, że to, co wyprodukowano na rynek zachodni, jest lepsze - teraz Parlament Europejski szuka na to dowodów.

W tym momencie dla Unii Europejskiej najważniejsze zadanie to rozwiązanie wątpliwości, czy "niemiecki proszek" to tylko miejska legenda czy prawda. Takie zadanie dostało unijne centrum badawcze pod Brukselą. Tam od miesięcy eksperci testują produkty z szesnastu unijnych rynków. Wyniki ich badań mamy poznać pod koniec roku.

Różne rzeczy

Na razie Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie, bo nie tylko polscy klienci byli przekonani, że coś, co nazywa się i wygląda tak samo, nie jest tym samym.

- Na przykład, gdy kupujemy czekoladę w krajach Europy Zachodniej i Wschodniej, to na Zachodzie jest w niej więcej orzechów niż w tej samej czekoladzie sprzedawanej w Bułgarii - mówi eurodeputowana z Bułgarii Eva Maydell.

Początkowo można było nawet zrozumieć działania koncernów, które próbowały zdobyć chłonne rynki tej części Europy.

- Chciano te towary sprzedawać w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w krajach biedniejszych, trochę po niższych cenach. W związku z tym dokonywano pewnej manipulacji kosztów - mówi eurodeputowany PSL Czesław Siekierski.

"Rasizm gospodarczy"

Firmy często twierdziły, że skład to wynik upodobań konsumenckich. Gust to jedno, jakość - drugie. Wielu pyta, dlaczego za coś potencjalnie gorszego często płacimy więcej. - To jest rasizm gospodarczy, bo różne narodowości dostają różne produkty od tych samych producentów - uważa Joanna Wosińska z Fundacji Pro-Test.

Nie tylko porównując proszki czy czekoladę widać, że produkt tylko teoretycznie jest taki sam - na przykład popularne ciasteczka maślane we Francji rzeczywiście są maślane, w Polsce są maślane tylko z nazwy, bo głównie zawierają olej palmowy.

- My nie chcemy zmuszać producentów do tego, żeby wszędzie sprzedawali to samo. Mają swobodę, wolną wolę, ale nie możemy oszukiwać konsumentów - twierdzi eurodeputowana PO Róża Thun.

Jeżeli coś jest inne, to konsument ma prawo wiedzieć, że jest inne, a nie jedynie to podejrzewać. Albo jest wspólny, jeden rynek, albo dwa światy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS