"Uczył spokojnie, z klasą". Mariusz Walter pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo

14.12.2022 | "Uczył spokojnie, z klasą". Mariusz Walter pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo
14.12.2022 | "Uczył spokojnie, z klasą". Mariusz Walter pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.12.2022 | "Uczył spokojnie, z klasą". Mariusz Walter pozostawił po sobie trwałe dziedzictwoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Telewizji nie stworzą same nowoczesne budynki, studia, kamery, ani wozy transmisyjne. Telewizja to ludzie - niełatwe do opisania magia, talent i charyzma. Telewizji nie zrobi się w pojedynkę, telewizja to zespół ludzi. Mariusz Walter wiedział, jak znaleźć, dać szansę i dbać o najlepszych.

Mariusz Walter był zakochany w telewizji. Telewizja była jego pasją, którą zamienił w pracę, która nie była pracą, bo była pasją. - Był czarodziejem, absolutnym czarodziejem. I telewizji, i życia, i naszych żyć - mówi Anita Werner, prowadząca "Faktów" TVN. - Był magiem i zamienił swoje życie, i życie bardzo wielu innych osób, w dzieło sztuki - dodaje Adam Pieczyński, były redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24.

Mariusz Walter stworzył od zera telewizyjne imperium - niezależne i wolne. Ryzykował dwukrotnie, zakładając TVN, a potem TVN24. - Bardzo ważny był ten projekt życia Mariusza Waltera, nie zawaham się tak tego nazwać, jakim jest niezależne, wolne dziennikarstwo - podkreśla Michał Samul, redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24.

Jego wielkie dziedzictwo to stworzenie przestrzeni dla wolności. Miejsce, gdzie można mówić i dyskutować o wszystkim. Przekazywać wiadomości bez cenzury. To budynki, studia, programy i kanały telewizyjne. Przede wszystkim jego dziedzictwo to ludzie, bo jak nikt inny potrafił budować relacje z każdym. Może dlatego w albumach osób związanych z TVN i TVN24 cały czas są jego zdjęcia. A raczej nasze zdjęcia z nim - mentorem, szefem, a także kolegą. - Miał niezwykłą rękę do ludzi. Stworzył wiele gwiazd, wiele gwiazd dziennikarstwa, które do dzisiaj są razem z nami w TVN-ie - uważa Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce, CEO TVN.

Wraz z jego odejściem zalała nas fala wspomnień z niezliczonych rozmów i spotkań. Również z nieoczekiwanych zaproszeń do domu na kanapki. - Robił te kanapki i mówił "chłopaki, zrobiliście świetny program, chciałem wam przygotować kolację. Nie najlepiej mi to wyszło, ale to jest kolacja dla was, bo chcę wam podziękować za ten program" - wspomina Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w USA.

Wspominamy dziś jego pochwały, uwagi i telefony. Wspominamy go ze wzruszeniem, ale to nie znaczy, że szefem był pobłażliwym i niewymagającym.

- Miał zawsze na biurku notes. Zapisywał wszystkie uwagi, które miał do danego programu - twierdzi Wojciech Kostrzewa, były prezes Grupy ITI. - Uczył spokojnie, z klasą, nie przypominam sobie, aby Mariusz Walter krzyczał - wspomina Marcina Wrona. - Był naszym mentorem - podkreśla Monika Olejnik.

Przedsiębiorca, twórca, wizjoner

Mariusz Walter był wizjonerem na długo przed tym, gdy historia dała mu szansę na własną telewizję. Stworzył najbardziej kultowy program czasów PRL-u. Słynne "Studio 2". Brawurowy pomysł zaproszenia Abby przestał być szalony, a stał się faktem. Gdy Mariusz Water założył TVN, wszystko było możliwe. W stanie wojennym pożegnał się z rządową telewizją i nigdy do niej nie wrócił.

- W nowych czasach, z nowymi ludźmi, zbudować nową ofertę dla widza. To jest jeszcze jedno zaczarowane słowo, które używał, którym nas namierzał: widz - wspomina Edward Miszczak, były dyrektor programowy TVN.

W nowej Polsce Mariusz Walter zajął się biznesem. Sprzedawał magnetowidy, produkował chipsy, by ostatecznie - wiele lat później - zrealizować swoje marzenie o telewizji. Był biznesmenem, który jak nikt rozumiał rolę i wagę dziennikarstwa. - Pan Mariusz dał nam takie poczucie, że wolne, niezależne, szukające prawdy dziennikarstwo ma wielki sens - mówi Brygida Grysiak, zastępczyni redaktora naczelnego TVN24.

W stacji TVN nie ma go od wielu lat, ale to, czego nas nauczył, nie zniknęło i nie zniknie. Mariusz Walter dał nam siłę, by nie poddawać się i nie ulegać. - W tym względzie, w budowaniu standardów wolnego, niezależnego dziennikarstwa w Polsce, Mariusz Walter odniósł kolosalny sukces i to jest sukces, który go przeżyje i pozostanie z nami - zauważa Michał Samul.

Mariusz Walter dał odwagę, by cały czas robić swoje - patrzeć i władzy, i opozycji, na ręce. - Wierzył w misję i rolę niezależnego dziennikarstwa - podkreśla Kasia Kieli. Środowisko dziennikarskie pożegnało go minutą ciszy. To właśnie on stworzył wolną telewizję, która świadczy o jakości demokracji. Bez wolnych mediów nie ma państwa prawa.

- Główne przesłanie Mariusza, to znaczy "bądźcie mądrzy, bądźcie przyzwoici, mówcie ludziom prawdę", wszystko to pozostało - mówi Adam Pieczyński, były redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24.

Mariuszu, będziemy pamiętać.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN