"Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"

22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
Magda Łucyan | Fakty TVN
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"Magda Łucyan | Fakty TVN

Polscy neonaziści twierdzą, że potrafią łączyć miłość do Polski i do Hitlera, choć po okrucieństwach II wojny światowej wydawało się to niemożliwe. Świadkowie niemieckich zbrodni odchodzą, ale na straży pamięci powinna stać szkoła.

- Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić! - tak Hanna Stadnik, uczestniczka Powstania Warszawskiego, opowiada na pytanie, co myśli, gdy widzi polskich neonazistów wznoszących toast za Hitlera w lesie.

Hannie Stadnik to, co zobaczyła w reportażu "Superwizjera" TVN, nie mieści się w głowie. - Oni się w ogóle historią nie interesują, skoro wygadują takie rzeczy - oburza się.

Okrucieństwo wojny Hanna Stadnik widziała na własne oczy. Była w Armii Krajowej i walczyła w Powstaniu Warszawskim. Flagi ze swastykami były flagami wroga.

- To naprawdę było ciężkie przeżycie. Okupacja cała, powstanie, okres po powstaniu, PRL, no i żeby teraz, tuż przed naszym odejściem, bo odchodzimy już, żeby teraz coś takiego zaczęło się dziać w Polsce?! Straszne to jest - mówi. - Gdzie oni się chowali?! Nie wiedzą, co to była II wojna światowa?! - pyta.

Pytania o edukację

Takie pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Jak to możliwe, by łączyć znak Polski Walczącej z nazistowską swastyką? Jak, będąc Polakiem, można czcić zbrodniarza, który odpowiada za śmierć milionów Polaków?

- Ten materiał pokazuje, że powinniśmy mieć głębszą refleksję na temat edukacji obywatelskiej, edukacji na temat tego, co oznacza polska historia - komentuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W opinii rzecznika praw obywatelskich potrzebne są zmiany systemowe, między innymi w programie nauczania historii.

- Możecie być państwo spokojni. Jest cały szereg tematów i zagadnień, które w sposób jednoznaczny, czyli krytyczny i potępiający, oceniają faszyzm. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, który w programie ma Holokaust - zapewnia Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Za mało czasy

Adam Bodnar uważa jednak, że obecność tematu Holokaustu w programie nauczania to za mało. - Przecież w Polsce nie ma takiego programu, o który postulowała moja poprzedniczka, żeby uczniowie szkół średnich odwiedzali obozy koncentracyjne - mówi.

By mogli zobaczyć ślady historii na własne oczy. - To nie jest tylko wiedza encyklopedyczna, klasowa, z podręczników. Przejście przez Auschwitz z osobą, która może odpowiadać na pytania, jest doświadczeniem absolutnie wyjątkowym - przekonuje Andrzej Kacorzyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym poważnym problemem jest zbyt obszerny program nauczania, przez co na historię II wojny światowej czasu jest mało.

- Cały XX wiek mamy do omówienia w pierwszej klasie. Od Traktatu Wersalskiego do 1989 roku. I na lekcje o faszyzmie są 2-3 godziny - tłumaczy Magdalena Litwinienko, nauczycielka historii i WOS-u z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Gdańsku.

To za mało, by pokazać okrucieństwo wojny.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS