"Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"

22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
Magda Łucyan | Fakty TVN
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"Magda Łucyan | Fakty TVN

Polscy neonaziści twierdzą, że potrafią łączyć miłość do Polski i do Hitlera, choć po okrucieństwach II wojny światowej wydawało się to niemożliwe. Świadkowie niemieckich zbrodni odchodzą, ale na straży pamięci powinna stać szkoła.

- Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić! - tak Hanna Stadnik, uczestniczka Powstania Warszawskiego, opowiada na pytanie, co myśli, gdy widzi polskich neonazistów wznoszących toast za Hitlera w lesie.

Hannie Stadnik to, co zobaczyła w reportażu "Superwizjera" TVN, nie mieści się w głowie. - Oni się w ogóle historią nie interesują, skoro wygadują takie rzeczy - oburza się.

Okrucieństwo wojny Hanna Stadnik widziała na własne oczy. Była w Armii Krajowej i walczyła w Powstaniu Warszawskim. Flagi ze swastykami były flagami wroga.

- To naprawdę było ciężkie przeżycie. Okupacja cała, powstanie, okres po powstaniu, PRL, no i żeby teraz, tuż przed naszym odejściem, bo odchodzimy już, żeby teraz coś takiego zaczęło się dziać w Polsce?! Straszne to jest - mówi. - Gdzie oni się chowali?! Nie wiedzą, co to była II wojna światowa?! - pyta.

Pytania o edukację

Takie pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Jak to możliwe, by łączyć znak Polski Walczącej z nazistowską swastyką? Jak, będąc Polakiem, można czcić zbrodniarza, który odpowiada za śmierć milionów Polaków?

- Ten materiał pokazuje, że powinniśmy mieć głębszą refleksję na temat edukacji obywatelskiej, edukacji na temat tego, co oznacza polska historia - komentuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W opinii rzecznika praw obywatelskich potrzebne są zmiany systemowe, między innymi w programie nauczania historii.

- Możecie być państwo spokojni. Jest cały szereg tematów i zagadnień, które w sposób jednoznaczny, czyli krytyczny i potępiający, oceniają faszyzm. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, który w programie ma Holokaust - zapewnia Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Za mało czasy

Adam Bodnar uważa jednak, że obecność tematu Holokaustu w programie nauczania to za mało. - Przecież w Polsce nie ma takiego programu, o który postulowała moja poprzedniczka, żeby uczniowie szkół średnich odwiedzali obozy koncentracyjne - mówi.

By mogli zobaczyć ślady historii na własne oczy. - To nie jest tylko wiedza encyklopedyczna, klasowa, z podręczników. Przejście przez Auschwitz z osobą, która może odpowiadać na pytania, jest doświadczeniem absolutnie wyjątkowym - przekonuje Andrzej Kacorzyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym poważnym problemem jest zbyt obszerny program nauczania, przez co na historię II wojny światowej czasu jest mało.

- Cały XX wiek mamy do omówienia w pierwszej klasie. Od Traktatu Wersalskiego do 1989 roku. I na lekcje o faszyzmie są 2-3 godziny - tłumaczy Magdalena Litwinienko, nauczycielka historii i WOS-u z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Gdańsku.

To za mało, by pokazać okrucieństwo wojny.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN