Uciekły z patologii i uczą się życia na nowo. Terapię uzupełniają metamorfozy

13.03.2017 | Uciekły z patologii i uczą się życia na nowo. Terapię uzupełniają metamorfozy
13.03.2017 | Uciekły z patologii i uczą się życia na nowo. Terapię uzupełniają metamorfozy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.03.2017 | Uciekły z patologii i uczą się życia na nowo. Terapię uzupełniają metamorfozy Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Metamorfozy w ośrodku dla kobiet, które uciekły z własnych domów. Styliści, wizażyści i kosmetyczki, poprawiają urodę i dodają sił. Udział w projekcie pomaga kobietom na nowo uwierzyć w siebie i jest doskonałym uzupełnieniem terapii.

Gdyby nie plakat na drzwiach z wielkim napisem "przemoc" - można byłoby pomyśleć, że to salon jak w każdym domu. Typowe babskie spotkanie, plotki, herbata, wspólne farbowanie włosów. A opowiadać rzeczywiście jest o czym.

Piekło w domu

22-letnia Marta uciekła z domu z 17-miesięcznym Fabianem na ręku po tym, jak ojciec chłopca ją pobił - po raz kolejny. Bała się, że prędzej, czy później, ale dopadnie też synka.

- Zaczął bardzo dużo pić. Odsunął się od nas, zaszył się z kolegami. A my po prostu byliśmy taką "drugą opcją" - mówi Marta Wróblewska.

Dla Arlety Skoniecznej jedyną opcją, gdy miała 17-lat i po raz pierwszy zaszła w ciążę, był dom dziecka. Tam znalazła schronienie przed rodzicami alkoholikami. Teraz ma 25 lat, właśnie urodziła trzecie dziecko i czeka na przydział mieszkania socjalnego.

- Może ta metamorfoza jakoś da mi taką odwagę w sobie i coś we mnie przełamie, żeby może zacząć w końcu podejmować poważne, rozważne decyzje - mówi Skonieczna.

Zmiana fryzury, potem życia

Metamorfozy to akcja, która ma pomóc ofiarom przemocy w rodzinie - wyjść z potrzasku, wyprostować ścieżki i zacząć na nowo. Wymyślił ją Michał Bielecki, założyciel fundacji Kwiat Lotosu.

- To jest taki kop w górę. Podczas poprzedniej edycji była taka fajna pani, którą jak pomalowaliśmy, to ona stanęła i powiedziała: No! gdyby mnie teraz ten mój zobaczył! - wspomina Michał.

Po tej przemianie niejeden z tych panów swojej partnerki by nie rozpoznał. Poturbowane przez los kobiety patrząc w lustro mają szansę zobaczyć, jak niewiele trzeba pokolorować, by uzbroić się do walki o nowe życie.

Pomoc na warstwy

Fryzjerki, wizażystki, stylistki, pracują nad tym, co widać, by wydobyć piękno - ale także by dać odwagę do pracy nad tym, co niewidoczne. Przy wsparciu psychologa.

- One się niczym absolutnie nie różnią od przeciętnej kobiety. Im to trzeba pokazać, żeby troszeczkę nabrały wiary w siebie - mówi Marta Kucińska z fundacji Kwiat Lotosu.

Pierwszy krok do zmiany - pokonać strach. By, jak mówi Iwona Karaś ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar przemocy w Rodzinie w Łodzi, móc "chodzić z podniesioną głową do góry i mieć oczekiwania, umieć je nazywać".

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS