"Ideologiczny bat" czy "wzmacnianie wartości rodzinnych"? Ostry spór o uchwałę sejmiku

01.02.2020 | "Ideologiczny bat" czy "wzmacnianie wartości rodzinnych"? Ostry spór o uchwałę sejmiku
01.02.2020 | "Ideologiczny bat" czy "wzmacnianie wartości rodzinnych"? Ostry spór o uchwałę sejmiku
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.02.2020 | "Ideologiczny bat" czy "wzmacnianie wartości rodzinnych"? Ostry spór o uchwałę sejmikuKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Przed "zamachem na prawa rodziców" ostrzega stowarzyszenie Ordo Iuris i przekonuje samorządy do przyjmowania deklaracji, które przerażają tych, którzy walczą z przemocą w rodzinach i dyskryminacją. PiS mówi, że to przeciwdziałanie demoralizacji, a Lewica, że to "ideologiczny bat".

Emocjonalne wystąpienia, konferencje prasowe i protest - tak sejmik województwa łódzkiego przyjmował tak zwaną samorządową kartę praw rodzin.

Uchwała ma wspierać rodzinę, chronić małżeństwo, bronić przed demoralizacją oraz "wpływami ideologii podważającymi autonomię i tożsamość rodziny".

- Chcieliśmy po prostu wzmocnić wartości rodzinne - tłumaczył Paweł Sałek, radny z ramienia PiS.

Zdaniem Pauliny Matysiak z Razem, jest to po prostu "ustanowienie nad polskimi rodzinami ideologicznego bata".

"To bardzo niebezpieczny krok"

Projekt uchwały, z którego radni PiS czerpali pełnymi garściami, przygotowało Ordo Iuris.

To organizacja, której projekt całkowitego zakazu aborcji wyprowadził na ulice tłumy kobiet w całej Polsce w 2016 roku.

Ordo Iuris ogłosiło "zamach na prawa rodziców" i oferuje samorządom swoje wsparcie przy przyjmowaniu uchwały, która zakłada na przykład, że pomagać ofiarom przemocy należy szanując integralność rodziny, która "może zostać uchylona tylko w sytuacjach wyjątkowych, jak zagrożenie życia lub zdrowia jej członków".

- Kto ma oceniać, kiedy kobieta została już na tyle pobita, że pomocy będzie można udzielać? - pyta Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

"Mają coraz więcej wpływów"

Samorządową kartę praw rodzin, przygotowaną przez Ordo Iuris, przyjęło już ponad 30 samorządów miast, powiatów, gmin i województw.

- Nie ma przeszkód, żeby przyjęły ją wszystkie samorządy w Polsce - jest zdania Rafał Dobrosiński z Ordo Iuris.

- Oddolnie, nie poprzez legislację, którą się wytwarza w parlamencie, bo to im się nie udało w 2016 z kobietami, oni oddolnie teraz, poprzez samorządy, próbują atakować tę tkankę prawną - ocenia działania Ordo Iuris pisarka Klementyna Suchanow. - Mają coraz więcej wpływów. Idą jak taran. Mając sporo pieniędzy, dużo dofinansowania - dodaje.

Przyjętej głosami radnych PiS uchwały w sejmiku województwa łódzkiego nie zamierzają realizować radni Łodzi.

- To bardzo niebezpieczny krok. Każda próba wykluczenia, poniżenia, odarcia z godności drugiego człowieka, zasługuje na piętnowanie - tłumaczy Marcin Gołaszewski, przewodniczący rady miejskiej w Łodzi.

Czytaj więcej: Ordo Iuris - kim są?

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS