Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję

09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję
09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazjęMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Wypełnione towarami tiry na białoruskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych stoją w długich kolejkach przed granicą z Białorusią. Sprawą zainteresował się uchodźca z Ukrainy Mirosław Zahorski, według którego towary mają trafić przez Białoruś do atakującej Ukrainę rosyjskiej armii. Mężczyzna postanowił nagłośnić sprawę, wręcza kierowcom ulotki, odkręca tirom tablice rejestracyjne, a nie wyklucza dalszych działań.

Tiry z białoruskimi i rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi stoją w kilometrowych kolejkach, żeby wjechać z Polski na Białoruś. Pan Mirosław Zahorski, uchodźca z Ukrainy, zainteresował się, skąd jadą tiry, i z czym jadą. Nagrany przez niego film, opublikowany w internecie, powinien być dla wszystkich niepokojącym alarmem.

- Przy zapytaniu kierowców, co oni wiozą, część odpowiada: "wojenne, tajne". Inni odpowiadają wprost: "przetwórstwo, jedzenie, leki, części zamienne" - opowiada pan Mirosław.

Według ustaleń pana Mirosława towary mają trafić przez Białoruś do atakującej Ukrainę rosyjskiej armii.

Pan Mirosław na Ukrainie był sadownikiem. Gdy wybuchła wojna przywiózł rodzinę do Polski i chciał jechać na front, ale uznał, że w jego wieku - bez przeszkolenia - już sobie nie poradzi. Zamiast w karabin, uzbroił się w ulotki i krąży z nimi po przejściach granicznych i parkingach dla tirów.

"(...) Żywność i lekarstwa, które przywozisz dla rosyjskich żołnierzy, to obchodzenie globalnych sankcji. To, co robisz, może tylko przedłużyć niedorzeczny rozlew krwi. Te towary nie są potrzebne sprawcom agresji, ale ofiarom. Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości! Zabierz swój ładunek na Ukrainę!" - brzmi treść ulotek przygotowanych przez pana Mirosława.

Wstrzymanie tirów gołymi rękami

Drogowego tranzytu towarów z Europy do Białorusi i Rosji sankcje nie obejmują. To może być kosztowny błąd.

- Powinniśmy iść w kierunku pełnej izolacji Rosji i Białorusi. Po prostu w tej sprawie dla takich transportów normalnie zamknąć granicę - proponuje Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Nie może być tak, że jakieś małe interesiki, tego czy innego przedsiębiorcy, będą powodowały, że z tej sankcyjnej tarczy robi się sito - zaznacza Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- Ja wiem, że Polska branża transportowa wtedy też poniesie jakieś szkody, ale my płacimy za te sankcje w każdej z branż i tu jest zadanie rządu, żeby stworzyć takie tarcze osłonowe, które pomogą nam ciężar na nas spadających tych sankcji dźwignąć - dodaje Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapytany o zamknięcie tranzytu na Białoruś, odpowiedział, że nie ma w tej sprawie nic do przekazania. - Jeśli w tej kwestii będę miał coś do przekazania, na pewno to zrobię - dodał.

Pan Mirosław Zahorski na polityków nie czeka. Na parkingach odkręca z białoruskich i rosyjskich ciężarówek tablice rejestracyjne, by nie mogły jechać dalej.

- My wyjdziemy: wszyscy uchodźcy, kto pracuje w Polsce, i te przejścia graniczne do Białorusi zablokujemy gołymi rękami. My czołgi wstrzymamy na wschodzie, no te tiry, jasne, że wstrzymamy gołymi rękami - mówi mężczyzna.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS