Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"

25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Tysiąc plus" za suszę to kampanijna oferta PiS dla wsi. Trwa walka o głosy rolników. Premier zadeklarował zdecydowane "tak" dla eksportu naszych towarów rolnych i zdecydowane "nie" dla importu zachodnich ideologii. O wyborców na wsi walczy też PSL, które wymienia, czego PiS dla rolników nie załatwiło.

Podczas dożynek w Kolnie na Podlasiu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą - dopłatę 1000 złotych do każdego hektara upraw. W sumie, jak wyliczył premier, rząd może przeznaczyć na ten cel jeden-dwa miliardy złotych.

Obietnice wyborcze premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego to przede wszystkim więcej pieniędzy. - Formy pomocy, i kredytowych, i prolongat, i podatkowych, i zmniejszania czynszów dzierżawnych - wymieniał minister.

Politycy PiS nie mówili już o programach "świnia plus" czy "krowa plus", czyli o dopłatach do trzody, które zapowiadał wiosną Jarosław Kaczyński. Dopłaty te miały pochodzić ze środków unijnych.

Przekaz PiS dla wsi: Bóg, Honor, Ojczyzna

Wyborcy mówią, że liczą przede wszystkim na dopłaty unijne. Politycy PiS o unijnych dopłatach akurat mówią mało albo wcale, bo rolnik ma być wdzięczny za wparcie PiS-owi, a nie Unii Europejskiej, z którą PiS prowadzi spór.

W kampanii wyborczej PiS zagranicę przedstawia się raczej jako zagrożenie, zwłaszcza ideologiczne.

- Nie chcemy importu produktów zachodnich ideologii, różnych rewolucji obyczajowych - powiedział na dożynkach premier Morawiecki.

W spocie wyborczym PiS wyraźnie słychać, że elektorat wiejski ma być przekonany do partii Jarosława Kaczyńskiego, bo ta opowiada się za "Bogiem, Honorem i Ojczyzną".

Koalicja Obywatelska komentuje, że przekaz PiS przesłania prawdziwe problemy. Ich zdaniem po czterech latach rządów PiS nie powinien składać obietnic, ale rozliczyć się z nich.

- Ta pomoc nie jest taka, jakiej rolnicy oczekują. Jest gąszcz przepisów, gąszcz dokumentów, opóźnione wypłaty - wymienia poseł PO Arkadiusz Myrcha.

PSL ma swoje dożynki i swój przekaz

Nowy element w politycznym krajobrazie polskiej wsi to koalicjant PSL, ugrupowanie Kukiz'15.

- Bardzo lubię wieś, dobrze się czuję, pracowałam w środowisku wiejskim - mówi Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15. Podobnie mówi wielu innych polityków w dniu dożynek. Na przykład posłanka PiS Bernadeta Krynicka. - Jest mi wieś bliska, kocham wieś - zapewnia.

PSL organizuje swoje dożynki, a na nich można usłyszeć krytykę PiS. - Niepodwojone dopłaty, nieotwarty rynek na wschód. Węgiel z Rosji przyjeżdża do Polski, a polskie jabłka nie mogą być na stołach u naszych wschodnich sąsiadów. Z trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń zrobiło się ponad dwieście - wymienia lider PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz.

Wyborcy PSL na wsi z dystansem podchodzą do nowego koalicjanta. - To taka partia dodatkowa - słyszmy od jednego z nich na dożynkach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS