Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"

25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.08.2019 | Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Tysiąc plus" za suszę to kampanijna oferta PiS dla wsi. Trwa walka o głosy rolników. Premier zadeklarował zdecydowane "tak" dla eksportu naszych towarów rolnych i zdecydowane "nie" dla importu zachodnich ideologii. O wyborców na wsi walczy też PSL, które wymienia, czego PiS dla rolników nie załatwiło.

Podczas dożynek w Kolnie na Podlasiu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą - dopłatę 1000 złotych do każdego hektara upraw. W sumie, jak wyliczył premier, rząd może przeznaczyć na ten cel jeden-dwa miliardy złotych.

Obietnice wyborcze premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego to przede wszystkim więcej pieniędzy. - Formy pomocy, i kredytowych, i prolongat, i podatkowych, i zmniejszania czynszów dzierżawnych - wymieniał minister.

Politycy PiS nie mówili już o programach "świnia plus" czy "krowa plus", czyli o dopłatach do trzody, które zapowiadał wiosną Jarosław Kaczyński. Dopłaty te miały pochodzić ze środków unijnych.

Przekaz PiS dla wsi: Bóg, Honor, Ojczyzna

Wyborcy mówią, że liczą przede wszystkim na dopłaty unijne. Politycy PiS o unijnych dopłatach akurat mówią mało albo wcale, bo rolnik ma być wdzięczny za wparcie PiS-owi, a nie Unii Europejskiej, z którą PiS prowadzi spór.

W kampanii wyborczej PiS zagranicę przedstawia się raczej jako zagrożenie, zwłaszcza ideologiczne.

- Nie chcemy importu produktów zachodnich ideologii, różnych rewolucji obyczajowych - powiedział na dożynkach premier Morawiecki.

W spocie wyborczym PiS wyraźnie słychać, że elektorat wiejski ma być przekonany do partii Jarosława Kaczyńskiego, bo ta opowiada się za "Bogiem, Honorem i Ojczyzną".

Koalicja Obywatelska komentuje, że przekaz PiS przesłania prawdziwe problemy. Ich zdaniem po czterech latach rządów PiS nie powinien składać obietnic, ale rozliczyć się z nich.

- Ta pomoc nie jest taka, jakiej rolnicy oczekują. Jest gąszcz przepisów, gąszcz dokumentów, opóźnione wypłaty - wymienia poseł PO Arkadiusz Myrcha.

PSL ma swoje dożynki i swój przekaz

Nowy element w politycznym krajobrazie polskiej wsi to koalicjant PSL, ugrupowanie Kukiz'15.

- Bardzo lubię wieś, dobrze się czuję, pracowałam w środowisku wiejskim - mówi Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15. Podobnie mówi wielu innych polityków w dniu dożynek. Na przykład posłanka PiS Bernadeta Krynicka. - Jest mi wieś bliska, kocham wieś - zapewnia.

PSL organizuje swoje dożynki, a na nich można usłyszeć krytykę PiS. - Niepodwojone dopłaty, nieotwarty rynek na wschód. Węgiel z Rosji przyjeżdża do Polski, a polskie jabłka nie mogą być na stołach u naszych wschodnich sąsiadów. Z trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń zrobiło się ponad dwieście - wymienia lider PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz.

Wyborcy PSL na wsi z dystansem podchodzą do nowego koalicjanta. - To taka partia dodatkowa - słyszmy od jednego z nich na dożynkach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS