Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"

12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"
12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Film „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to spowiedź ofiar, bezkarność sprawców i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. Po nim pojawiły się skrajnie różne reakcje kościelnych hierarchów. Od przeprosin, po ucieczkę od tematu i obronę przez atak. Teraz ofiary mówią dość i bardziej czekają na czyny, niż na same słowa.

Podczas uroczystości ku czci patrona Polski w jednym szeregu stanął prymas, który za pedofilię w Kościele przeprasza, i bohaterowie filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź filmu nie widział. Mówi, że ma inne zajęcia i nie ogląda "byle czego", czyli między innymi wyznań ofiary księdza Franciszka Cybuli, kapelana prezydenta Wałęsy, który krzywdził 12-latka.

„Tylko nie mów nikomu” - reakcje Kościoła na film

Ofiara powiedziała o tym arcybiskupowi Głódziowi po latach dręczenia. Zeznania nie spotkały się wówczas z żadną reakcją. Franciszek Cybula zmarł w lutym 2019 roku.

Były prezydent Lech Wałęsa wypowiedział się po obejrzeniu filmu. Twierdzi, że nie ma mowy, żeby on, jako katolik, pozwolił na coś takiego, czego dopuścił się jego były spowiednik. Lech Wałęsa nie broni już także drugiego swojego spowiednika, księdza Henryka Jankowskiego.

- Mnie to się nie mieści w głowie, no ale jednak okazuje się, że jest prawdą. Dlatego jestem zaskoczony, nie podoba mi się to wszystko, że miałem takich kiepskich spowiedników. Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia - apeluje Lech Wałęsa.

Czy się weźmie? Biskup Gądecki tym razem ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę.

- Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka - uważa arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

NOWE > Ksiądz Eugeniusz M. "odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej"

"Nadchodzi sąd"

- Proszę pani, proszę mnie tutaj nie atakować, nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem, jak pani myśli - mówi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Jego słowa to reakcja na pytanie - kiedy skończy się ukrywanie przypadków pedofilii?

Naiwnie jest sądzić, że słowa o gwałtach i molestowaniu to nic.

- Chciałam zadać hierarchom jedno podstawowe pytanie. Kiedy zagwarantują mi, że moi chłopcy, moi synowie, będą bezpieczni w każdej sytuacji. Na lekcji religii, w czasie katechezy, czy w czasie rekolekcji - pyta Dominika Wielowieyska, dziennikarka.

Pytają o to też sami księża.

- Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach? Tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę. I żebyście zrozumieli, że nadchodzi sąd na tymi wilkami w koloratkach - mówi jezuita Jacek Prusak.

"Koniec z tym bałwochwalstwem"

- Każdy, także ksiądz, także biskup i papież rozpoczynając mszę świętą, wyznaje swoje grzechy i żałuje za nie - zapewniał arcybiskup Marek Jędraszewski.

Skoro tak, to jak wytłumaczyć obronę księży pedofilów, a nie ofiar. Obronę księży z wyrokami, którzy wciąż pracują z dziećmi?

- Trudno sobie wyobrazić scenę większego zagmatwania, większej hipokryzji i nikt z biskupów nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje - jest zdania Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

Czy coś się może zmienić?

- Będziemy patrzeć - obiecuje prymas, arcybiskup Wojciech Polak. - Te sprawy, które są wskazane, będziemy rozwiązywać. Mamy narzędzia teraz Ojca Świętego - tłumaczy .

- W normalnej w sytuacji powinniśmy się tu spodziewać po prostu podania się takich biskupów do dymisji, żeby się oddali do dyspozycji najpierw Stolicy Apostolskiej, a także, jeśli będzie trzeba, władz świeckich, śledczych - mówi Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

W niektórych kościołach głoszono też kazania w nawiązaniu do filmu Tomasza Sekielskiego.

- To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Ofiarom należy się troska także wasza, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza, czy biskupa. Koniec z tym, z tym bałwochwalstwem. Koniec - apelował Jacek Prusak.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ RENATY KIJOWSKIEJ Z ARCYBISKUPEM MARKIEM JĘDRASZEWSKIM:

Abp Jędraszewski o filmie "Tylko nie mów nikomu"
Abp Jędraszewski o filmie "Tylko nie mów nikomu"Fakty TVN

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS