Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"

12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"
12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.05.2019 | Od oburzenia po przeprosiny. Skrajne reakcje Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Film „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to spowiedź ofiar, bezkarność sprawców i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. Po nim pojawiły się skrajnie różne reakcje kościelnych hierarchów. Od przeprosin, po ucieczkę od tematu i obronę przez atak. Teraz ofiary mówią dość i bardziej czekają na czyny, niż na same słowa.

Podczas uroczystości ku czci patrona Polski w jednym szeregu stanął prymas, który za pedofilię w Kościele przeprasza, i bohaterowie filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź filmu nie widział. Mówi, że ma inne zajęcia i nie ogląda "byle czego", czyli między innymi wyznań ofiary księdza Franciszka Cybuli, kapelana prezydenta Wałęsy, który krzywdził 12-latka.

„Tylko nie mów nikomu” - reakcje Kościoła na film

Ofiara powiedziała o tym arcybiskupowi Głódziowi po latach dręczenia. Zeznania nie spotkały się wówczas z żadną reakcją. Franciszek Cybula zmarł w lutym 2019 roku.

Były prezydent Lech Wałęsa wypowiedział się po obejrzeniu filmu. Twierdzi, że nie ma mowy, żeby on, jako katolik, pozwolił na coś takiego, czego dopuścił się jego były spowiednik. Lech Wałęsa nie broni już także drugiego swojego spowiednika, księdza Henryka Jankowskiego.

- Mnie to się nie mieści w głowie, no ale jednak okazuje się, że jest prawdą. Dlatego jestem zaskoczony, nie podoba mi się to wszystko, że miałem takich kiepskich spowiedników. Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia - apeluje Lech Wałęsa.

Czy się weźmie? Biskup Gądecki tym razem ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę.

- Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka - uważa arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

NOWE > Ksiądz Eugeniusz M. "odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej"

"Nadchodzi sąd"

- Proszę pani, proszę mnie tutaj nie atakować, nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem, jak pani myśli - mówi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Jego słowa to reakcja na pytanie - kiedy skończy się ukrywanie przypadków pedofilii?

Naiwnie jest sądzić, że słowa o gwałtach i molestowaniu to nic.

- Chciałam zadać hierarchom jedno podstawowe pytanie. Kiedy zagwarantują mi, że moi chłopcy, moi synowie, będą bezpieczni w każdej sytuacji. Na lekcji religii, w czasie katechezy, czy w czasie rekolekcji - pyta Dominika Wielowieyska, dziennikarka.

Pytają o to też sami księża.

- Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach? Tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę. I żebyście zrozumieli, że nadchodzi sąd na tymi wilkami w koloratkach - mówi jezuita Jacek Prusak.

"Koniec z tym bałwochwalstwem"

- Każdy, także ksiądz, także biskup i papież rozpoczynając mszę świętą, wyznaje swoje grzechy i żałuje za nie - zapewniał arcybiskup Marek Jędraszewski.

Skoro tak, to jak wytłumaczyć obronę księży pedofilów, a nie ofiar. Obronę księży z wyrokami, którzy wciąż pracują z dziećmi?

- Trudno sobie wyobrazić scenę większego zagmatwania, większej hipokryzji i nikt z biskupów nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje - jest zdania Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

Czy coś się może zmienić?

- Będziemy patrzeć - obiecuje prymas, arcybiskup Wojciech Polak. - Te sprawy, które są wskazane, będziemy rozwiązywać. Mamy narzędzia teraz Ojca Świętego - tłumaczy .

- W normalnej w sytuacji powinniśmy się tu spodziewać po prostu podania się takich biskupów do dymisji, żeby się oddali do dyspozycji najpierw Stolicy Apostolskiej, a także, jeśli będzie trzeba, władz świeckich, śledczych - mówi Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

W niektórych kościołach głoszono też kazania w nawiązaniu do filmu Tomasza Sekielskiego.

- To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Ofiarom należy się troska także wasza, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza, czy biskupa. Koniec z tym, z tym bałwochwalstwem. Koniec - apelował Jacek Prusak.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ RENATY KIJOWSKIEJ Z ARCYBISKUPEM MARKIEM JĘDRASZEWSKIM:

Abp Jędraszewski o filmie "Tylko nie mów nikomu"
Abp Jędraszewski o filmie "Tylko nie mów nikomu"Fakty TVN

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS