Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc
19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomocKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Ma niespełna trzy lata i strasznie cierpi. Małego Karola zabija jego własny kręgosłup. Jest on nienaturalnie długi i wygięty, uciska narządy wewnętrzne, miażdży tchawicę i żołądek. Tę wyjątkowo rzadką wadę można operować, a amerykański profesor, który może pomóc, był w czwartek w Centrum Zdrowia Dziecka.

Niezwykły Karol i jedyny taki profesor - laryngolog prof. Glenn Edward Green z Uniwersytetu Michigan - dogadują się świetnie.

- Rodzice Karola są bardzo dzielni. To nowatorska operacja i nie wszystko jeszcze wiemy. Mimo, że to wielka szansa dla Karola, dla jego rodziców samo myślenie o zabiegu jest wciąż bardzo trudne - mówi prof. Glenn.

Ale innego wyjścia rodzice nie mają. - Karolek jest w tej chwili taką beczką prochu. Jego powolutku zabija jego własny kręgosłup. Nam się wydawało, że mamy nieco więcej czasu - mówi ojciec Karola Mariusz Stadnik.

Specjalna operacja

Czasu jest niewiele. Niezwykle rzadka wada trzyletniego chłopca - zespół Bealsa - sprawia, że nienaturalnie długi kręgosłup wygina się do środka i miażdży narządy.

- Uciska tchawicę i może prowadzić do uduszenia - tłumaczy prof. Andrzej Piotrowski, kierownik kliniki anestezjologii i intensywnej terapii Centrum Zdrowia Dziecka.

Kilka razy było już o włos od najgorszego. Mały chłopiec każdego dnia znosi zdecydowanie zbyt dużo. Wszczepiona na stałe do tchawicy rurka tracheostomijna pomaga Karolowi oddychać, ale uniemożliwia mu mówienie i jedzenie.

Tchawicę chłopca może uratować profesor Green z amerykańskiego Uniwersytetu w Michigan, jedyny na świecie, który nowatorską metodą zoperował już piętnaścioro dzieci takich, jak Karol.

- Operacja jest dlatego wyjątkowa, że wykonywana jest u małych dzieci, które mają tchawicę o średnicy ok. 5-6 milimetrów. Wydaje się to dosyć proste, natomiast oni wymyślili materiał (implantu - przyp. red.), który w ciągu pięciu lat zniknie z organizmu - mówi prof. Andrzej Piotrowski.

To da czas polskim lekarzom, by zoperować chłopcu kręgosłup. Najpierw jednak specjalny implant utrzyma jego tchawicę w poprawnej pozycji.

- Jesteśmy w stanie wykonać implant specjalnie dla Karola, korzystając z drukarki 3D, na podstawie zdjęć jego tomografii komputerowej - informuje prof. Green.

Ciągły ból

Dzieci, które do tej pory spotykał profesor, miesiącami leżały na intensywnej terapii. Karolek aż śmieje się do życia. Rodzice nauczyli go języka migowego dla dzieci, by mógł się z nimi porozumiewać. Chcieliby jednak, by niektóre znaki ich synowi nigdy nie były potrzebne.

- Jego od urodzenia coś boli i on chyba do tego bólu jest przyzwyczajony. Takie po prostu jego życie - mówi Ewa Stadnik, matka Karola.

Nie musi takie być - zbiórka na operację wciąż trwa na platformie siepomaga.pl. Karol całusów do rozdania ma jeszcze sporo.

Informacje o zbiórce dla Karola można znaleźć pod tym adresem

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS