Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc
19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
Katarzyna Górniak | Fakty TVN19.04.2018 | Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

Ma niespełna trzy lata i strasznie cierpi. Małego Karola zabija jego własny kręgosłup. Jest on nienaturalnie długi i wygięty, uciska narządy wewnętrzne, miażdży tchawicę i żołądek. Tę wyjątkowo rzadką wadę można operować, a amerykański profesor, który może pomóc, był w czwartek w Centrum Zdrowia Dziecka.

Niezwykły Karol i jedyny taki profesor - laryngolog prof. Glenn Edward Green z Uniwersytetu Michigan - dogadują się świetnie.

- Rodzice Karola są bardzo dzielni. To nowatorska operacja i nie wszystko jeszcze wiemy. Mimo, że to wielka szansa dla Karola, dla jego rodziców samo myślenie o zabiegu jest wciąż bardzo trudne - mówi prof. Glenn.

Ale innego wyjścia rodzice nie mają. - Karolek jest w tej chwili taką beczką prochu. Jego powolutku zabija jego własny kręgosłup. Nam się wydawało, że mamy nieco więcej czasu - mówi ojciec Karola Mariusz Stadnik.

Specjalna operacja

Czasu jest niewiele. Niezwykle rzadka wada trzyletniego chłopca - zespół Bealsa - sprawia, że nienaturalnie długi kręgosłup wygina się do środka i miażdży narządy.

- Uciska tchawicę i może prowadzić do uduszenia - tłumaczy prof. Andrzej Piotrowski, kierownik kliniki anestezjologii i intensywnej terapii Centrum Zdrowia Dziecka.

Kilka razy było już o włos od najgorszego. Mały chłopiec każdego dnia znosi zdecydowanie zbyt dużo. Wszczepiona na stałe do tchawicy rurka tracheostomijna pomaga Karolowi oddychać, ale uniemożliwia mu mówienie i jedzenie.

Tchawicę chłopca może uratować profesor Green z amerykańskiego Uniwersytetu w Michigan, jedyny na świecie, który nowatorską metodą zoperował już piętnaścioro dzieci takich, jak Karol.

- Operacja jest dlatego wyjątkowa, że wykonywana jest u małych dzieci, które mają tchawicę o średnicy ok. 5-6 milimetrów. Wydaje się to dosyć proste, natomiast oni wymyślili materiał (implantu - przyp. red.), który w ciągu pięciu lat zniknie z organizmu - mówi prof. Andrzej Piotrowski.

To da czas polskim lekarzom, by zoperować chłopcu kręgosłup. Najpierw jednak specjalny implant utrzyma jego tchawicę w poprawnej pozycji.

- Jesteśmy w stanie wykonać implant specjalnie dla Karola, korzystając z drukarki 3D, na podstawie zdjęć jego tomografii komputerowej - informuje prof. Green.

Ciągły ból

Dzieci, które do tej pory spotykał profesor, miesiącami leżały na intensywnej terapii. Karolek aż śmieje się do życia. Rodzice nauczyli go języka migowego dla dzieci, by mógł się z nimi porozumiewać. Chcieliby jednak, by niektóre znaki ich synowi nigdy nie były potrzebne.

- Jego od urodzenia coś boli i on chyba do tego bólu jest przyzwyczajony. Takie po prostu jego życie - mówi Ewa Stadnik, matka Karola.

Nie musi takie być - zbiórka na operację wciąż trwa na platformie siepomaga.pl. Karol całusów do rozdania ma jeszcze sporo.

Informacje o zbiórce dla Karola można znaleźć pod tym adresem

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS