Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji

09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji
09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacjiMarek Nowicki | Fakty TVN

Niesamowita operacja i jej niesamowity efekt - takie historie naprawdę dodają skrzydeł. Asia miała krzywy kręgosłup, który niebezpiecznie uciskał jej na płuca. Minęły trzy lata i minęło wszystko, co złe. Jak to się stało?

Asia urodziła się z wykręconym o sto stopni kręgosłupem. Trzy lata temu plecy dziewczynki wykręcały się coraz bardziej, a rokowania były bardzo złe.

- Prawdopodobnie Asia byłaby osobą ciężko niepełnosprawną. Trudno jest powiedzieć, czy byłaby z nami teraz - mówi Anna Kowalewska, mama dziewczynki.

Asia przeszła operację i ma wyprostowany kręgosłup, który już nie uciska jej płuc. Mama dziewczynki pokazała redakcji "Faktów" TVN niezwykły efekt zabiegu, którą sfilmowaliśmy trzy lata temu. Wtedy Asia była najmłodszym w Europie dzieckiem, któremu wszczepiono magnetyczny implant.

- Dzięki prętom Asia uniknęła licznych operacji. Przez te trzy lata musiałaby ich przejść sześć, a do końca leczenia musiałaby ich przejść ponad 20 - opowiada mama dziewczynki.

Na czym polega zabieg?

W zeszłym roku pokazywaliśmy, jak ortopedzi ze Szczecina wszczepili nastolatce pręty kręgosłupowe przygotowane dla niej na miarę. Już niedługo tego typu implanty będą elastyczne - czyli będą się wyginać razem z kręgosłupem pacjenta.

W przypadku Asi lekarze wszczepili implanty, które rosną razem z nią. Wystarczy do tego pilot.

- Po zastosowaniu prętów magnetycznych niwelujemy ilość operacji, bo wydłużanie prętów dokonujemy przezskórnie, bez znieczulenia, bez operacji. Dziecko przyjeżdża, dwie-trzy minuty i może wracać do domu - wyjaśnia dr Paweł Grabala, ortopeda.

Operację prostowania kręgosłupa przeszedł też kilka lat temu obecnie 11-letni Paweł. Do pełnej sprawności nie wrócił, ale najważniejsze, że ocalił życie.

- Na pewno liczy się każda minuta, bo w naszym przypadku było tak, że płuca się Pawłowi niszczyły przez skoliozę (...) Mam wrażenie, że jakby operacja była zrobiona wcześniej, to płuca były w lepszym stanie - mówi Aneta Kłaczek, mama Pawła.

Lekarze obliczają, że nawet trzy procent polskich dzieci może mieć krzywy kręgosłup. Jednak tylko najcięższe przypadki wymagają interwencji chirurga.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS