W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"

06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"
06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Równo trzy lata temu Andrzej Duda objął prezydenturę. Kancelaria prezydenta z tej okazji opublikowała krótki film o sukcesach Andrzeja Dudy. Czym rzeczywiście może pochwalić się po trzech latach?

W filmie o trzech latach prezydenta Dudy, przygotowanym przez jego kancelarię, można obejrzeć przede wszystkim, jak prezydent Andrzej Duda spotykał się z głowami innych państw. Ale jak oceniają tę prezydenturę ludzie, którzy popierali i głosowali na Andrzeja Dudę trzy lata temu?

W trzecią rocznicę objęcia urzędu prezydenta Andrzej Duda brał udział w uroczystościach w Krakowie. - Wszyscy jak tu się zebraliście jesteście żołnierzami polskimi - mówił w niedzielę prezydent Duda na obchodach 104. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej. - Przepraszam, wzruszyłem się - dodał po dłuższej pauzie.

Tej teatralności w prezydencie najbardziej nie lubi prof. Jadwiga Staniszkis. - Duda jest aktorem, dla mnie jest osobą żenującą w tej roli. Zgadzam się z prof. Sadurskim, że Duda jest postacią tragikomiczną. Tylko, że Sadurski jest w Australii i nie ma poczucia, że jeszcze dwa lata musimy tkwić w tej prezydenturze - oceniła socjolog.

To, że PiS teraz chwali prezydenta, a opozycja go krytykuje, to oczywiste. Mniej oczywiste są postawy komentatorów politycznych, którzy odważyli się kiedyś głośno powiedzieć, że głosują na Andrzeja Dudę. - Nie tylko głosowałam, ale i wspierałam go przeciwko prezydentowi Komorowskiemu, czego gorzko żałuję - wyznała prof. Staniszkis.

Słowa, słowa

Dzisiaj niewielu pamięta, że był nawet taki moment, gdy Bronisław Komorowski oklaskiwał Andrzeja Dudę - kiedy Duda wygłaszał orędzie po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. - Proszę o to, byśmy szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym, ale żebyśmy umieli te prawa nawzajem szanować - mówił wtedy nowy prezydent.

Już w marcu 2016 roku na spotkaniu z mieszkańcami Otwocka Andrzej Duda tak komentował protesty KOD-u. - "Ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", mówią ci ludzie - stwierdził. - Tu w Polsce to właśnie my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii - przekonywał.

- My mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa rozumiemy - te słowa Piłsudskiego Duda przytoczył z kolei podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 roku, które odbyło się okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka. - Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego, jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków - cytował Duda.

Andrzej Duda mówił o "ludziach pierwszej kategorii", a Jarosław Kaczyński mówił o "gorszym sorcie" Polaków. Kim dla prezydenta jest prezes PiS? - Jest pan wielkim politykiem, z całą pewnością jest pan wielkim strategiem - tak raz się do niego publicznie zwrócił.

Na początku swojej kadencji prezydent nawet jeździł do prezesa PiS-u. Po dwóch wetach, w zeszłym roku, to Jarosław Kaczyński zaczął przyjeżdżać do niego.

Tymczasem Zbigniew Ziobro, choć Andrzej Duda zawetował reformy, które dałyby ministrowi sprawiedliwości prawo do wyrażania zgody na dalsze zasiadanie w Sądzie Najwyższym, i tak ma ogromny wpływ na KRS i na Sąd Najwyższy.

Z partią, a partia na przekór

Gdy w 2015 roku PiS się śpieszyło ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym, Andrzej Duda organizował nawet nocne zaprzysiężenia nowych sędziów TK.

- Trzask kości rozlega się po Polsce i Europie, kości łamanej konstytucji - ocenił Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu i były wiceprezes PiS. Ludwik Dorn też głosował na Andrzeja Dudę. - To był źle oddany głos - przyznał.

Ludwik Dorn wskazuje dzisiaj, że jedyne, co prezydent zyskał w ciągu tych trzech lat, to brak upokorzeń ze strony Antoniego Macierewicza, który na przykład odmawiał prezydenckiemu doradcy wglądu w tajne sprawy armii. Antoni Macierewicz został zdymisjonowany ze stanowiska ministra obrony narodowej w styczniu tego roku.

- Największą jego (Dudy - przyp. red.) porażką, na jego własne życzenie, to jest kwestia referendum konstytucyjnego. Przy czym akurat tutaj PiS postąpiło całkowicie rozsądnie, przecież frekwencja byłaby w okolicach ośmiu procent - skomentował Dorn.

Nie taki niezłomny

Ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który też głosował na Andrzeja Dudę, również jest nim rozczarowany. Nie spodobało mu się już wtedy, kiedy Duda mówił o sobie, że jest "niezłomny". Poważne rozczarowanie Ryszarda Bugaja przyszło niedługo później.

- Żona do mnie przyleciała i powiedziała: "twój prezydent" ułaskawił Kamińskiego. To mi nie przyszło do głowy, że to jest możliwe - wspomina.

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego, chociaż nie było nawet prawomocnego wyroku. Ale wiceprezes PiS-u Mariusz Kamiński jest jednym z najbliższych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes PiS nie pozostawił prezydentowi niezależności nawet w kwestii narodowego pojednania i wybaczenia, jeśli chodzi o katastrofę smoleńską.

- Wybaczmy to sobie wszystko wzajemnie - apelował Duda 10 kwietnia 2016 roku. - Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo - mówił tego samego dnia Jarosław Kaczyński.

W ostatnich wywiadach Jarosław Kaczyński zapowiada, że PiS poprze Andrzeja Dudę w następnych wyborach prezydenckich.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS