Trzy koncepcje rządu w PiS. Mateusz Morawiecki zostanie premierem?

05.12.2017 | Trzy koncepcje rządu w PiS. Mateusz Morawiecki zostanie premierem?
05.12.2017 | Trzy koncepcje rządu w PiS. Mateusz Morawiecki zostanie premierem?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.12.2017 | Trzy koncepcje rządu w PiS. Mateusz Morawiecki zostanie premierem?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Rekonstrukcyjna bomba czy plotka? Mateusz Morawiecki za Beatę Szydło, czyli zmiana na stanowisku premiera. Wiadomość gruchnęła po wieczornej naradzie w siedzibie PiS i nocnym internetowym wpisie pani premier. W dodatku, wicepremier Morawiecki zamiast do Brukseli, udał się we wtorek na Nowogrodzką.

Scena zarejestrowana przez kamerę "Faktów" TVN pokazuje niepewność ministrów.

- W czwartek mam o 10 teoretycznie audiencję u Franciszka. Co mam zrobić? Zostać? Niech pani premier podejmie decyzję - mówił do Beaty Szydło minister Jan Szyszko. - Nie, może mnie nie odwołają do czwartku. Niech pan jedzie - odpowiedziała mu premier.

To nie był żart. By zrozumieć, skąd ta autentyczna niepewność ministra i samej premier, trzeba się cofnąć o kilka godzin.

Poniedziałkowy wieczór. Do siedziby PiS zaczynają zjeżdżać politycy tej partii, mają rozmawiać o wyborach samorządowych. Niespodziewanie jednak rozmowa skręca na temat rekonstrukcji rządu. I równie niespodziewanie, z ust prezesa Kaczyńskiego pada wyraźna sugestia: "biorę pod uwagę, że premierem zostanie Mateusz Morawiecki". Tych kilka słów wystarczyło, by ruszyła lawina. - Nie jest tajemnicą, że taka propozycja się pojawiła - mówiła rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

Premier panikuje

Oliwy do ognia, grubo po północy, dolała Beata Szydło. Premier w internecie zamieściła tę krótką wiadomość. Brzmiącą jak pożegnanie, jak poddanie się wyrokowi prezesa.

Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska.Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 4 grudnia 2017

- To nie jest pożegnalny wpis - skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Spytany, czy premierem będzie Morawiecki, odpowiedział: "tego nie wiem, zobaczymy".

Na wtorkowym posiedzeniu rządu wszystkie kamery od początku wycelowane były w Mateusza Morawieckiego, aby uchwycić jeden moment - lodowate powitanie premier z wicepremierem. Beata Szydło jest od kilku dni w trudnym położeniu, bo została właściwie wyłączona z rozmów o rekonstrukcji.

Trzy koperty

Politycy PiS, znający kulisy rekonstrukcji, mówią o teorii "trzech kopert". Każda z trzech ma swoich stronników pielgrzymujących do ucha prezesa.

W kopercie pierwszej jest cały czas nieskreślone nazwisko Beaty Szydło. Zwolennikiem trwania premier jest między innymi Zbigniew Ziobro.

W kopercie numer dwa jest "premier Kaczyński". Do tego ruchu prezes PiS od dawna namawiany jest przez tak zwany "zakon PC", czyli najwierniejszych działaczy, którzy trwają przy prezesie od czasów Porozumienia Centrum, takich jak Joachim Brudziński czy Marek Kuchciński.

No i wreszcie koperta z kartą, która obecnie wydaje się najsilniejsza w grze o pełną stawkę. Stronnikami Mateusza Morawieckiego jest tak zwany "klub wicepremierów", jak w rządzie nazywa się Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina.

To oni przekonują, że premier Morawiecki będzie dobrze odebrany za granicą, w Unii Europejskiej i wszędzie tam, gdzie Polska jest postrzegana źle lub bardzo źle.

Mateusz Morawiecki, po informacjach, że jego nazwisko padło na naradzie PiS, odwołał swoją wtorkową wizytę w Brukseli. Po posiedzeniu rządu był nawet u prezesa Kaczyńskiego. Ale z Nowogrodzkiej wyjechał - przynajmniej na razie - jako wicepremier.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS