Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe

27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietoweAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.

Na ulicach Siewierodoniecka widać ślady ostrzału artyleryjskiego. Na obrzeżach miasta, które przed wojną liczyło 100 tysięcy mieszkańców, dzisiaj toczą się ciężkie walki.

- Rosyjska armia rzuciła ogromne ilości sprzętu i ludzi, by zdobyć obwód ługański. Zgromadzili co najmniej 25 batalionowych grup taktycznych, do 500 ludzi każda - informuje Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego.

W ostatnim kontrolowanym przez Ukraińców mieście obwodu ługańskiego rosyjskie grupy uderzeniowe zajęły już Hotel Mir i dworzec autobusowy. Ciężkie walki toczą się o trasę prowadzącą do Bachmutu, jedyną drogę zaopatrzenia. Rosjanie próbują okrążyć ukraińskie zgrupowanie i cały czas posuwają się do przodu.

- Sytuacja na froncie jest dla nas fatalna. Wróg odrzuca nas dalekosiężną artylerią: pierwszą linię i tył. Nie mamy czym się przeciwstawić oprócz męstwa ukraińskich żołnierzy - mówi Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy.

- To, co pozwalało nam odrzucać przeciwnika, to duch bojowy. Bój trwa do momentu, w którym ktoś nie zacznie uciekać. Gdy oddział walczy do końca, trzyma się, to nawet jeśli przeciwnicy mają przewagę, w którymś momencie rzucają się do ucieczki. Wystarczy, że jeden wóz bojowy zawraca i jest koniec - podkreśla odznaczony tytułem "Bohatera Ukrainy" podpułkownik Jewhen Szamataliuk.

Apel o systemy rakietowe i broń

Zachód już wspiera Ukrainę dostawami amerykańskich haubic kalibru 155 milimetrów - o wiele bardziej precyzyjnych i strzelających dalej niż rosyjskie. Wśród Rosjan sieją panikę też amerykańskie drony kamikadze. Jednak Ukraina błaga o rakietowe systemy artyleryjskie strzelające na odległość nawet kilkuset kilometrów.

- Dosłownie walczymy o to, żebyśmy dostali broń, która jest nam konieczna, żeby zmienić charakter walk i móc posuwać się szybciej i bardziej zdecydowanie przeganiać okupantów z naszej ziemi - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kraje zachodnie podjęły decyzję i systemy rakietowe wreszcie trafią do ukraińskich żołnierzy.

Rosjanie cały czas intensywnie ostrzeliwują ukraińskie miasta, nawet te położone daleko od linii frontu. Pociski znów spadły na Charków. W jednym z ostrzałów zginęło 7 osób, kilkanaście zostało rannych.

- Wróg znów podstępnie ostrzeliwuje i terroryzuje ludność cywilną. Wzywam was, żeby bez absolutnej konieczności nie wychodzić na zewnątrz, a w czasie ostrzałów schodzić do schronów. Nie wracajcie na razie do miasta - apeluje do mieszkańców Charkowa Ołeh Siniegubow, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu charkowskiego.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS