Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe

27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietoweAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.

Na ulicach Siewierodoniecka widać ślady ostrzału artyleryjskiego. Na obrzeżach miasta, które przed wojną liczyło 100 tysięcy mieszkańców, dzisiaj toczą się ciężkie walki.

- Rosyjska armia rzuciła ogromne ilości sprzętu i ludzi, by zdobyć obwód ługański. Zgromadzili co najmniej 25 batalionowych grup taktycznych, do 500 ludzi każda - informuje Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego.

W ostatnim kontrolowanym przez Ukraińców mieście obwodu ługańskiego rosyjskie grupy uderzeniowe zajęły już Hotel Mir i dworzec autobusowy. Ciężkie walki toczą się o trasę prowadzącą do Bachmutu, jedyną drogę zaopatrzenia. Rosjanie próbują okrążyć ukraińskie zgrupowanie i cały czas posuwają się do przodu.

- Sytuacja na froncie jest dla nas fatalna. Wróg odrzuca nas dalekosiężną artylerią: pierwszą linię i tył. Nie mamy czym się przeciwstawić oprócz męstwa ukraińskich żołnierzy - mówi Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy.

- To, co pozwalało nam odrzucać przeciwnika, to duch bojowy. Bój trwa do momentu, w którym ktoś nie zacznie uciekać. Gdy oddział walczy do końca, trzyma się, to nawet jeśli przeciwnicy mają przewagę, w którymś momencie rzucają się do ucieczki. Wystarczy, że jeden wóz bojowy zawraca i jest koniec - podkreśla odznaczony tytułem "Bohatera Ukrainy" podpułkownik Jewhen Szamataliuk.

Apel o systemy rakietowe i broń

Zachód już wspiera Ukrainę dostawami amerykańskich haubic kalibru 155 milimetrów - o wiele bardziej precyzyjnych i strzelających dalej niż rosyjskie. Wśród Rosjan sieją panikę też amerykańskie drony kamikadze. Jednak Ukraina błaga o rakietowe systemy artyleryjskie strzelające na odległość nawet kilkuset kilometrów.

- Dosłownie walczymy o to, żebyśmy dostali broń, która jest nam konieczna, żeby zmienić charakter walk i móc posuwać się szybciej i bardziej zdecydowanie przeganiać okupantów z naszej ziemi - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kraje zachodnie podjęły decyzję i systemy rakietowe wreszcie trafią do ukraińskich żołnierzy.

Rosjanie cały czas intensywnie ostrzeliwują ukraińskie miasta, nawet te położone daleko od linii frontu. Pociski znów spadły na Charków. W jednym z ostrzałów zginęło 7 osób, kilkanaście zostało rannych.

- Wróg znów podstępnie ostrzeliwuje i terroryzuje ludność cywilną. Wzywam was, żeby bez absolutnej konieczności nie wychodzić na zewnątrz, a w czasie ostrzałów schodzić do schronów. Nie wracajcie na razie do miasta - apeluje do mieszkańców Charkowa Ołeh Siniegubow, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu charkowskiego.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS