"Ryzyko, które skończyło się tragicznie". Samowole budowlane w raporcie NIK

12.02.2020 | "Ryzyko, które skończyło się tragicznie". Samowole budowlane w raporcie NIK
12.02.2020 | "Ryzyko, które skończyło się tragicznie". Samowole budowlane w raporcie NIK
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
12.02.2020 | "Ryzyko, które skończyło się tragicznie". Samowole budowlane w raporcie NIKMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kioski, budki, przyczepy, dobudówki - jest ich tak wiele, że nikt nie wie które są legalne, a które to samowola budowlana. Inspekcje nie nadążają z kontrolami, a handlarze wolą płacić mandaty i sprzedawać dalej. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń.

Budy, budki, budeczki, nie związane z ziemią fundamentami lub na kołach. Wtopione są w krajobraz wszystkich atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Legalnie stoją tylko te, które zostały zgłoszone do starostwa lub prezydenta miasta.

Przyczyną aż 80 procent katastrof budowlanych jest zbyt słabe mocowanie dachu do konstrukcji budynku. Wystarczy szczelina, a silny wiatr uniesie wszystko.

- Jeżeli mamy do czynienia z samowolą budowlaną, a więc z powstaniem obiektu czy to tymczasowego, czy trwałego bez pozwolenia, a więc bez projektu budowlanego i bez ingerencji osób, które posiadają do tego kwalifikacje, to wtedy mamy to ryzyko, które skończyło się tragicznie - wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Kontrole w całym kraju

W związku z tragedią, do której doszło w poniedziałek w Bukowinie Tatrzańskiej otworzyła się debata na temat bezpieczeństwa wokół obiektów sportowych. Dlatego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego chce wiedzieć jak jest nie tylko na Podhalu. Domaga się raportów z całego kraju.

Kontrolerów w teren wysłał już wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Ferie w toku, dlatego kontrolerzy zaczną od ośrodków narciarskich. Mają skontrolować kolejki, wyciągi, skocznie i otaczającą je infrastrukturę.

- Właściciele takich obiektów zobowiązani są sami do cyklicznych kontroli swoich obiektów i przedłożenia efektów tychże kontroli właśnie inspektorom nadzoru budowlanego - przypomina Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Za bezpieczeństwo w pierwszej kolejności odpowiada właściciel, ale to rolą nadzoru jest sprawdzanie, czy właściciel wywiązuje się ze swoich obowiązków. Najwyższa Izba Kontroli już we wrześniu 2019 alarmowała o rosnącym problemie.

Jak mówi Wojciech Dudek z krakowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, chodzi głównie o budynki, które zostały postawione bez odpowiednich pozwoleń lub bez kompletu wymaganych dokumentów potrzebnych do wzniesienia budynków.

Braki w działalności inspektoratów

Kontrola działalności inspektoratów w raporcie Najwyższej Izby Kontroli też wypadła źle.

- Kontrolę podejmowano najczęściej w odpowiedzi na spływające do inspektoratu skargi. Niestety, kontrole czy choćby weryfikacje informacji podejmowane były dopiero po miesiącu, a w skrajnym przypadku nawet po półtora roku od ich wpływu - wyjaśnia Zbigniew Matwiej z Najwyższej Izby Kontroli.

W żadnym z inspektoratów nie stworzono systemu, który pozwalałby na zapobieganie powstawaniu samowoli budowlanych i ich wykrywanie. - W naszym przekonaniu można byłoby doposażyć niektóre instytucje, które badają legalność obiektów budowlanych - zwraca uwagę Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.

Dofinansowanie może nie pomóc, bo proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nowa ustawa zakłada, że będzie można dostać pozwolenie na budowę bez projektu technicznego.

Eksperci alarmują, że projekt może przynieść tragiczne skutki. - Jeśli (projekty techniczne - przyp. red.) nie będą robione, to takich nieszczęść, o których mówimy przy okazji Bukowiny Tatrzańskiej, będziemy doświadczać częściej - wyjaśnia inżynier Radosław Sekunda z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Samowola z Bukowiny Tatrzańskiej ma zostać niezwłocznie rozebrana.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS