Tragedia smoleńska jak aneksja Krymu lub wojna w Gruzji? "Totalna prowokacja albo czysta głupota"

19.02.2017 | Tragedia smoleńska jak aneksja Krymu lub wojna w Gruzji? "Totalna prowokacja albo czysta głupota"
19.02.2017 | Tragedia smoleńska jak aneksja Krymu lub wojna w Gruzji? "Totalna prowokacja albo czysta głupota"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.02.2017 | Tragedia smoleńska jak aneksja Krymu lub wojna w Gruzji? "Totalna prowokacja albo czysta głupota"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Antoni Macierewicz na międzynarodowej konferencji wylicza wszystkie etapy rosyjskiej agresji, a wśród nich: wojnę w Gruzji, inwazję na Ukrainę i ... tragedię smoleńską. Byli ministrowie łapią się za głowy i pytają: kto nas obroni przed takim ministrem obrony?

Do Radomska minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przyjechał prosto z konferencji w Monachium, z ważnym - z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa - zapewnieniem. Przedstawiciel USA oświadczył bowiem, że "Stany Zjednoczone nigdy nie opuszczą Polski i krajów bałtyckich"

Jednak to nie deklaracja amerykańskiego wiceprezydenta, którą przywołał minister, wywołała polityczną burzę. Wywołał ją fakt, że szef resortu obrony, mówiąc o kolejnych etapach rosyjskiej agresji, wymienił katastrofę smoleńską.

"Marsz Putina"

W efekcie Macierewicz jednym, wypowiedzianym w Monachium zdaniem, postawił na równi agresję wymierzoną w Gruzję w 2008 roku z tragedią smoleńską 2010 i aneksją Krymu. W jednym szeregu - katastrofa lotnicza na terenie Rosji, inwazja na Gruzję, gdzie rosyjskie czołgi i samoloty ostrzeliwały i bombardowały gruzińskie miasta, oraz okupacja Krymu i trwające na terenie wschodniej Ukrainy regularne walki.

- Ten marsz Putina musi zostać zastopowany - mówił Antoni Macierewicz. W tym kontekście kluczowy jest fakt, że minister od przeszło roku miał wszelkie narzędzia, by wygłoszoną w Monachium tezę udowodnić.

"Wstyd", "Kompromitacja"

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz takie wypowiedzi ocenił jako "kompromitujące".

- To są po prostu brednie. I wszyscy sobie na świecie zdają sprawę. Tylko nie wypowiadane przez prywatną osobę tylko przez nas wszystkich. To ośmiesza Polskę - mówił.

Wprawdzie konferencja polskiego ministra nie cieszyła się w Monachium dużym zainteresowaniem, ale wypowiedziane na niej słowa - w Polsce - odbiły się szerokim echem.

- To jest przede wszystkim wstyd - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna, który jednocześnie domaga się reakcji prezydenta. - Jego brak aktywności, czy milczenie i akceptacja, tak naprawdę sankcjonują słowa które wypowiada Macierewicz - stwierdził Schetyna. Suchej nitki na tych deklaracjach nie pozostawiają również byli szefowie dyplomacji. Ich zdaniem - same okoliczności sprawiają, że wypowiedź ministra wybrzmiewa szerzej.

Niepotwierdzone tezy

Eksperci w swoich opiniach bazują również na tym, że minister Macierewicz wypowiadając takie słowa, nie przedstawia żadnych dowodów. Przeciwnie - formułuje kolejne oskarżenia.

Potwierdza je wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, przypisując słowom tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego prorocze znaczenie. - To co mówił prezydent Lech Kaczyński, że ta agresja Rosji będzie postępowała - przypomina. I dodaje: bardzo widać, jak Lech Kaczyński miał rację i padł ofiarą tego.

Zdaniem Sławomira Neumana z PO, "to jest albo totalna prowokacja w stosunku to Rosji nie poparta żadnym dowodem, albo czysta głupota i szaleństwo". Zdaniem opozycji - Antoni Macierewicz właśnie w ten sposób chce przykryć brak efektów prac powołanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

- Żadnych dowodów nie ma. Minister Macierewicz nas wpycha w kolejny konflikt - ocenia Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, również ostrych słów ministra Macierewicza pozytywnie nie ocenia. - Nie można takiego osądu dowieść publicznie - mówi.

To jednak nie pierwszy przypadek, gdy minister w ogóle nie bierze pod uwagę takich wątpliwości.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN