"Producenci opakowań wykorzystali lukę". Rząd planuje zmiany w sprawie foliówek

15.04 | "Producenci opakowań wykorzystali lukę". Rząd planuje zmiany w sprawie foliówektvn24

Foliówki miały zniknąć, a do budżetu miał popłynąć prawie miliard złotych. Popłynęły 62 miliony, a foliówki płyną dalej. Ustawę, jak się okazało, można obejść. Dlatego rząd planuje jej uszczelnienie.

Są dosłownie wszędzie. Małe, duże, przezroczyste i kolorowe. Pół biedy, jeśli swój żywot kończą w sortowni odpadów, a nie w przydrożnym rowie czy lesie. Jednak nadal to tylko pół problemu.

- Folia dzisiaj to nie jest tylko folia. Jest bardzo dużo rodzai tej folii. My to próbujemy rozdzielać zgodnie z oczekiwaniami recyklera, ale ogólnie temat folii na dzień dzisiejszy to jest bardzo duży problem - uważa Bartosz Nowakowski, kierownik sortowni z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys.

Nie tylko dlatego, że nie ma komu sprzedać tego, co udało się odzyskać, ekolodzy alarmują - świat wciąż jest dosłownie zalewany plastikiem.

- Od lat 50. wyprodukowano ponad 8 miliardów ton plastiku, a jedynie 9 procent z tej ilości zostało poddane recyclingowi. To pokazuje, że wszelkie działania, które maja spowodować, że tego plastiku w środowisku będzie mniej, są potrzebne - tłumaczy Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

Statystycznie każdy Polak rocznie zużywa około 200 foliówek. To o sto mniej, niż pokazywały statystyki rok wcześniej. Jest lepiej, ale wciąż nie tak, jak mogłoby być. Bo nie wszyscy Polacy są przyzwyczajeni do wielokrotnego wykorzystywania foliowych toreb.

Ustawa regulująca kwestię foliówek weszła w 2018 roku. Każda torebka z folii do 50 mikrometrów została objęta opłatą recyklingową, która wynosi 20 groszy plus VAT. Rząd szacował wpływy z foliówek na ponad miliard, jednak wpłynęły tylko 62 miliony.

Wszystkie torby objęte opłatą?

- Nie wydaje mi się, że handel tutaj jest jedyną branżą, która odpowiada za wpływy. Myślę, że tutaj klienci, świadomi klienci, ekologiczni klienci chcą po prostu chronić w ten sposób środowisko - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jak twierdzi ministerstwo środowiska - nie chodziło o pieniądze. Niskie wpływy do budżetu mogłyby cieszyć, gdyby wynikały z tego, że staliśmy się tak proekologiczni. Ale tak nie jest.

- Producenci opakowań wykorzystali lukę prawna i zaczęli produkować te worki zakupowe, które miały podlegać opłacie recyklingowej, z folii grubszej niż 50 mikronów i w ten sposób ominięto opłatę - tłumaczy Jerzy Kraśniewski, prezes Zarządu Spółdzielczego Domu Handlowego "Feniks" we Wrocławiu.

Niby wszystko jest zgodnie z prawem, ale ilość zużywanych toreb wciąż jest za duża. Stąd planowane są zmiany.

- Najprawdopodobniej wszystkie torby, nawet te powyżej 50 mikrometrów, będą objęte tą opłatą recyklingową - mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Środowiska.

Prawdopodobnie też wzrośnie opłata. Może nawet dwukrotnie. I to jeszcze w tym roku.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS