"To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej

27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej
27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w NowoczesnejKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Umów należy dotrzymywać - mówi lider Platformy Obywatelskiej, kiedy nowa szefowa Nowoczesnej kwestionuje porozumienia w sprawie kandydata na prezydenta stolicy. Katarzyna Lubnauer na nowych zasadach chce usiąść do stołu, ale Platforma na starych chce iść do zwycięstwa w Warszawie. Ile zostało z porozumienia w Warszawie i sojuszu opozycji?

Strategia na początek jest taka" nic nie potwierdzać, niczego nie obiecywać. Czekać na pierwsze sondaże i na rozwój politycznej sytuacji. Dlatego nowa przewodnicząca Nowoczesnej, mówiąc o zawartym porozumieniu z Platformą w Warszawie, kluczy. - Ja nie znam szczegółów, ponieważ nie uczestniczyłam w tych rozmowach. Uczestniczył w nich sam Ryszard Petru. Chcę poznać szczegóły porozumienia, wtedy będziemy rozmawiać dalej. Dla mnie jest dość jasne, jeżeli chcemy zbudować stabilną koalicję i to dla całej Polski, to musimy od początku siąść do stołu - zapewnia Katarzyna Lubnauer.

To wygląda jak zapowiedź renegocjacji zawartego porozumienia. Zgodnie z nim Rafał Trzaskowski z Platformy jest kandydatem na prezydenta stolicy, a Paweł Rabiej z Nowoczesnej na jego zastępcę.

Porozumienie zawarł Grzegorz Schetyna z Ryszardem Petru, gdy ten był jeszcze przewodniczącym Nowoczesnej. - Pacta sunt servanda. Umów należy dotrzymywać. To jest ważne, bo to jest kwestia zaufania - podkreśla teraz lider PO.

Porozumienie? Tylko w całej Polsce

O dotrzymanie zobowiązań apeluje też Ryszard Petru. "Będę namawiał K. Lubnauer do poparcia Trzaskowskiego i Rabieja oraz podtrzymania wszelkich ustaleń Zjednoczonej Opozycji. Szczególnie dotyczących zasad wyłaniania kandydatów na prezydentów i wspólnych list do sejmików i rad miejskich" - pisał na Twitterze Petru. Choć jego zwolennicy są pewni, że to właśnie ogłoszenie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy, doprowadziło do jego przegranej. Dlatego teraz Lubnauer znając nastroje w partii i budując własną pozycję mówi o konieczności rozpoczęcia rozmów.

- Tylko ogólnopolskie porozumienie zawierające dogadanie związane ze wszystkimi miastami i sejmikami daje trwałość, która umożliwia pokonanie Prawa i Sprawiedliwości - uważa nowa szefowa Nowoczesnej.

Lubnauer więc oficjalnie nie zrywa porozumienia z PO. W tym tygodniu ma się spotkać z Grzegorzem Schetyną. I chce rozmawiać o całej Polsce, o możliwych koalicjach we wszystkich miastach. I może te rozmowy przeciągać w nieskończoność.

Pęknięcie

Jednak Platforma chce potwierdzenia poparcia dla Trzaskowskiego. I od tego będzie uzależniała dalsze rozmowy. - My musimy pokazać, że nam zależy, żeby to porozumienie pączkowało. By się otwierało na innych. Wtedy będzie na tyle silne i przekonywujące, że wygramy z PiS-em - wskazuje Schetyna. Paweł Rabiej - przed zawarciem porozumienia kandydat Nowoczesnej na prezydenta - dyplomatycznie mówi, że czeka na efekty rozmów Schetyna-Lubnauer. Ale dodaje, że tandem Trzaskowski-Rabiej to nadal najlepszy pomysł. - Pozwala na to, aby Warszawa nie wpadła w ręce PiS-u - mówił Rabiej.

Lubnauer docenia Trzaskowskiego, ale kwestionuje jego zdolność do wygrywania. - Jednak w Warszawie Platforma Obywatelska ma problem: reprywatyzacja - wskazywała 25 listopada nowa szefowa Nowoczesnej. Dziś narracji PiS już nie powtarza, ale jej opór wobec Trzaskowskiego i popieraniu porozumienia ma głębsze dno.

Lubnauer musi wywalczyć o większe poparcie dla Nowoczesnej, bo sondaże dołują. A koalicja z Platformą jej nie pomaga. Politycy Platformy ostrzegają jednak, że wobec zmian w ordynacji, które proponuje PiS, start w pojedynkę jest skazany na porażkę.

- Ona (Lubnauer - przyp. red.) jest matematykiem z wykształcenia. Ma pojęcie jak ordynacja wyborcza, którą PiS przygotowuje, zadziała dla małych partii - podkreśla Sławomir Neumann, szef klubu poselskiego PO. W poniedziałek we Wrocławiu Platforma potwierdziła poparcie dla Alicji Chybickiej - kandydatki na prezydenta startującej jako bezpartyjna, z poparciem rożnych środowisk. Wśród nich Nowoczesnej nie ma.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarze zwracają uwagę na problem i ostrzegają przed konsekwencjami. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza ich obawy. Od kilku lat znacząco maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Zaniedbywane są działania administracyjne i edukacyjne.

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zabawki są częstym prezentem dla dzieci, ale - jak się okazuje - nie zawsze bezpiecznym. To wniosek z badań przeprowadzonych przez pracowników Inspekcji Handlowej w Krakowie. Sprawdzili ponad 100 zabawek. Ponad połowa z nich nie spełniała norm i mogła stanowić zagorzenie dla zdrowia i życia dzieci.

Inspekcja Handlowa sprawdziła zabawki dla dzieci. "Niestety, nie wszystkie są należytej jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Syryjscy rebelianci wykorzystują moment, w którym najważniejsi sprzymierzeńcy syryjskiego dyktatora są osłabieni lub zajęci walką w innym regionie świata. - Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów, a nie taki, który służy jednostce, jak miało to miejsce w przypadku reżimu Asada. Muszą istnieć ramy, które chronią i gwarantują prawa dla wszystkich obywateli - powiedział lider Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Muhammad al-Dżaulani, w wywiadzie dla CNN.

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak zbudowana była kampania dezinformacyjna, która wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w Rumunii? Nasza dziennikarka Monika Tomasik rozmawiała z Łukaszem Olejnikiem, ekspertem i konsultantem ds. bezpieczeństwa, autorem książki "Propaganda. Od dezinformacji i wpływu do operacji i wojny informacyjnej" między innymi o tym, co powinny zrobić polskie władze, by do takiej sytuacji nie doszło przed naszymi wyborami prezydenckimi. 

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS