"To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej

27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej
27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w Nowoczesnej
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.11.2017 | "To kwestia zaufania". Opozycyjny pat po wyborach w NowoczesnejKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Umów należy dotrzymywać - mówi lider Platformy Obywatelskiej, kiedy nowa szefowa Nowoczesnej kwestionuje porozumienia w sprawie kandydata na prezydenta stolicy. Katarzyna Lubnauer na nowych zasadach chce usiąść do stołu, ale Platforma na starych chce iść do zwycięstwa w Warszawie. Ile zostało z porozumienia w Warszawie i sojuszu opozycji?

Strategia na początek jest taka" nic nie potwierdzać, niczego nie obiecywać. Czekać na pierwsze sondaże i na rozwój politycznej sytuacji. Dlatego nowa przewodnicząca Nowoczesnej, mówiąc o zawartym porozumieniu z Platformą w Warszawie, kluczy. - Ja nie znam szczegółów, ponieważ nie uczestniczyłam w tych rozmowach. Uczestniczył w nich sam Ryszard Petru. Chcę poznać szczegóły porozumienia, wtedy będziemy rozmawiać dalej. Dla mnie jest dość jasne, jeżeli chcemy zbudować stabilną koalicję i to dla całej Polski, to musimy od początku siąść do stołu - zapewnia Katarzyna Lubnauer.

To wygląda jak zapowiedź renegocjacji zawartego porozumienia. Zgodnie z nim Rafał Trzaskowski z Platformy jest kandydatem na prezydenta stolicy, a Paweł Rabiej z Nowoczesnej na jego zastępcę.

Porozumienie zawarł Grzegorz Schetyna z Ryszardem Petru, gdy ten był jeszcze przewodniczącym Nowoczesnej. - Pacta sunt servanda. Umów należy dotrzymywać. To jest ważne, bo to jest kwestia zaufania - podkreśla teraz lider PO.

Porozumienie? Tylko w całej Polsce

O dotrzymanie zobowiązań apeluje też Ryszard Petru. "Będę namawiał K. Lubnauer do poparcia Trzaskowskiego i Rabieja oraz podtrzymania wszelkich ustaleń Zjednoczonej Opozycji. Szczególnie dotyczących zasad wyłaniania kandydatów na prezydentów i wspólnych list do sejmików i rad miejskich" - pisał na Twitterze Petru. Choć jego zwolennicy są pewni, że to właśnie ogłoszenie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy, doprowadziło do jego przegranej. Dlatego teraz Lubnauer znając nastroje w partii i budując własną pozycję mówi o konieczności rozpoczęcia rozmów.

- Tylko ogólnopolskie porozumienie zawierające dogadanie związane ze wszystkimi miastami i sejmikami daje trwałość, która umożliwia pokonanie Prawa i Sprawiedliwości - uważa nowa szefowa Nowoczesnej.

Lubnauer więc oficjalnie nie zrywa porozumienia z PO. W tym tygodniu ma się spotkać z Grzegorzem Schetyną. I chce rozmawiać o całej Polsce, o możliwych koalicjach we wszystkich miastach. I może te rozmowy przeciągać w nieskończoność.

Pęknięcie

Jednak Platforma chce potwierdzenia poparcia dla Trzaskowskiego. I od tego będzie uzależniała dalsze rozmowy. - My musimy pokazać, że nam zależy, żeby to porozumienie pączkowało. By się otwierało na innych. Wtedy będzie na tyle silne i przekonywujące, że wygramy z PiS-em - wskazuje Schetyna. Paweł Rabiej - przed zawarciem porozumienia kandydat Nowoczesnej na prezydenta - dyplomatycznie mówi, że czeka na efekty rozmów Schetyna-Lubnauer. Ale dodaje, że tandem Trzaskowski-Rabiej to nadal najlepszy pomysł. - Pozwala na to, aby Warszawa nie wpadła w ręce PiS-u - mówił Rabiej.

Lubnauer docenia Trzaskowskiego, ale kwestionuje jego zdolność do wygrywania. - Jednak w Warszawie Platforma Obywatelska ma problem: reprywatyzacja - wskazywała 25 listopada nowa szefowa Nowoczesnej. Dziś narracji PiS już nie powtarza, ale jej opór wobec Trzaskowskiego i popieraniu porozumienia ma głębsze dno.

Lubnauer musi wywalczyć o większe poparcie dla Nowoczesnej, bo sondaże dołują. A koalicja z Platformą jej nie pomaga. Politycy Platformy ostrzegają jednak, że wobec zmian w ordynacji, które proponuje PiS, start w pojedynkę jest skazany na porażkę.

- Ona (Lubnauer - przyp. red.) jest matematykiem z wykształcenia. Ma pojęcie jak ordynacja wyborcza, którą PiS przygotowuje, zadziała dla małych partii - podkreśla Sławomir Neumann, szef klubu poselskiego PO. W poniedziałek we Wrocławiu Platforma potwierdziła poparcie dla Alicji Chybickiej - kandydatki na prezydenta startującej jako bezpartyjna, z poparciem rożnych środowisk. Wśród nich Nowoczesnej nie ma.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS