Zrozpaczona mieszkanka Mati skarży się ministrowi. Ten - niewzruszony

26.07.2018 | Zrozpaczona mieszkanka Mati skarży się ministrowi. Ten - niewzruszony
26.07.2018 | Zrozpaczona mieszkanka Mati skarży się ministrowi. Ten - niewzruszony
Konrad Borusiewicz | Fakty TVN
26.07.2018 | Zrozpaczona mieszkanka Mati skarży się ministrowi. Ten - niewzruszonyKonrad Borusiewicz | Fakty TVN

"Nie było żadnych informacji", "Zostawiliście nas na łaskę Boga" - krzyczy w twarz ministrowi obrony mieszkanka spalonego Mati. To greckie nadmorskie miasteczko to teraz zgliszcza i to także dramatyczna historia 26 osób, które skulone i przytulone spłonęły w jednym domu.

W wielkim chaosie, dymie i z płomieniami napierającymi w stronę morza. W takich okolicznościach 26 osób, także dzieci, szukało ucieczki. Znaleźli się jednak w śmiertelnej pułapce, zakleszczeni pomiędzy ścianą ognia a wysokim skalistym klifem. Skok do morza oznaczał pewną śmierć. Postanowili schronić się w jednej z willi. Wszyscy zginęli.

- Oni nie wybierali. Nie mieli wyjścia. Myślę, że to była zła decyzja. Najgorsza decyzja podjęta w najgorszym czasie - ocenia jedna z wolontariuszek.

Podobno po ułożeniu ciał w willi było widać, że ludzie obejmowali się, siedząc w kręgu, w którego centrum znalazły się dzieci. Do tej pory ich nie zidentyfikowano. Te wydarzenia będą przedmiotem osobnego śledztwa. Cały dzień na miejscu tragedii pracowali prokuratorzy. Ludzie mają nadzieję, że Mati i okolice nie staną się ogromnym cmentarzyskiem.

Minister niewzruszony

Okoliczni mieszkańcy są przekonani, że tej i dziesiątkom podobnych tragedii można było zapobiec.

- Dlaczego ludzie nie zdołali uciec? Nie było żadnych informacji, nie było straży. Niczego! Zostawiliście nas na łaskę Boga! Moi sąsiedzi spłonęli. Moje dziecko zginęło, a mój mąż został ranny - ubolewa jedna z mieszkanek miasta.

- Co się ma wydarzyć, to się i tak wydarzy. Tak się po prostu dzieje - mówi minister obrony Grecji Panos Kamenos.

Autor: Konrad Borusiewicz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Yannis Kolesidis | PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS