Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"

16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"
16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Teoretycznie nie istnieje, praktycznie zaczęto je budować za czasów Stalina i wciąż jest rozbudowywane. "Metro-2", prawdopodobnie jedyny na świecie tajny system metra, powstał tylko dla najważniejszych osób w państwie i tylko na czas sytuacji kryzysowych.

Słynne moskiewskie metro. Nie jest ani najstarsze, ani największe na świecie. Ale Stalin, który zdecydował o jego budowie, zadbał, by było efektowne.

- Pod względem piękna nasze metro nie ma sobie równych. To przecież wybitne dzieło najlepszych ówczesnych artystów. Nie ma lepszego metra na świecie niż to, moskiewskie - zachwala Władimir Pieriepieczenko, turysta z Wołogody.

Z taką opinią zgadzają się również goście z zagranicy. - Kiedy porównuję to z naszym francuskim metrem, to rosyjskie jest zupełnie inne. Niesamowite wrażenie - mówi turystka z Francji Alicia Griveau.

W założeniu stacje miały być niczym świątynie komunizmu. Swoją świetnością i rozmachem propagować ideologię i robić na widzach takie wrażenie, jak średniowieczne katedry.

"Metro-2"

Moskiewskie metro, to cywilne, jest ciekawe, ale to co najbardziej fascynujące kryje się w podziemnych tunelach i jest otoczone najściślejszą państwową tajemnicą.

Chodzi o osławione "metro-2" noszące kryptonim "D6". Stworzone ono zostało specjalnie po to, by szybko ewakuować najwyższe władze państwowe i wojskowe na wypadek uderzenia jądrowego lub innego kataklizmu.

W sytuacji nadzwyczajnej przywódcy kraju mogą po prostu zejść pod ziemię i odjechać.

- Wygląda to jak zwykłe metro, z tą różnicą, że pociągi są spalinowe, a nie elektryczne. Na wypadek, gdyby zabrakło prądu. Nie ma okien w tych pociągach - tłumaczy ekspert ds. służb specjalnych Andriej Soldatow.

"D6" to cztery linie podziemnej kolejki. Zaczynają się obok Kremla i Sztabu Generalnego. Kończą – daleko poza granicami miasta. Podobno jest cały czas rozbudowywane, nie bacząc na kryzysy i rozpad Związku Radzieckiego.

Niebezpieczne zejście

Zejście pod ziemię nie jest proste, ale możliwe w miejscach, które nie mają statusu punktów strategicznych. By się tam znaleźć wystarczy doświadczony przewodnik, jak Nikita, który nazywa siebie diggerem, człowiekiem penetrującym moskiewskie podziemia. Ale przejść takim tunelem można najwyżej kilkaset metrów

Tunele o znaczeniu strategicznym są pilnowane niczym rezydencja prezydenta Putina. Podziemia są tam odgrodzone stalowymi kratami, a przed nimi porozstawiane są czujniki ruchu. Nieuprawnione osoby przebywające na ich terenie mogą wpaść w ręce służb specjalnych.

- W Moskwie i w Rosji to nielegalne i można za to zapłacić wysoką cenę. Grozi za to nie tylko grzywna, ale nawet więzienie - tłumaczy Nikita Dubas. Drakońskie przepisy wprowadzono, gdy na powierzchni pogorszyły się stosunki Rosji z Zachodem. Mało kto ma odwagę zapuścić się w ten podziemny świat

Ponowne ochłodzenie relacji Rosji z Zachodem może poskutkować tym, że moskiewskie podziemia znów będą potrzebne.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS