Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"

16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"
16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
16.04.2017 | Pociągi dla VIP-ów, czujniki ruchu i kontrola służb. Tajemnice moskiewskiego "Metra-2"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Teoretycznie nie istnieje, praktycznie zaczęto je budować za czasów Stalina i wciąż jest rozbudowywane. "Metro-2", prawdopodobnie jedyny na świecie tajny system metra, powstał tylko dla najważniejszych osób w państwie i tylko na czas sytuacji kryzysowych.

Słynne moskiewskie metro. Nie jest ani najstarsze, ani największe na świecie. Ale Stalin, który zdecydował o jego budowie, zadbał, by było efektowne.

- Pod względem piękna nasze metro nie ma sobie równych. To przecież wybitne dzieło najlepszych ówczesnych artystów. Nie ma lepszego metra na świecie niż to, moskiewskie - zachwala Władimir Pieriepieczenko, turysta z Wołogody.

Z taką opinią zgadzają się również goście z zagranicy. - Kiedy porównuję to z naszym francuskim metrem, to rosyjskie jest zupełnie inne. Niesamowite wrażenie - mówi turystka z Francji Alicia Griveau.

W założeniu stacje miały być niczym świątynie komunizmu. Swoją świetnością i rozmachem propagować ideologię i robić na widzach takie wrażenie, jak średniowieczne katedry.

"Metro-2"

Moskiewskie metro, to cywilne, jest ciekawe, ale to co najbardziej fascynujące kryje się w podziemnych tunelach i jest otoczone najściślejszą państwową tajemnicą.

Chodzi o osławione "metro-2" noszące kryptonim "D6". Stworzone ono zostało specjalnie po to, by szybko ewakuować najwyższe władze państwowe i wojskowe na wypadek uderzenia jądrowego lub innego kataklizmu.

W sytuacji nadzwyczajnej przywódcy kraju mogą po prostu zejść pod ziemię i odjechać.

- Wygląda to jak zwykłe metro, z tą różnicą, że pociągi są spalinowe, a nie elektryczne. Na wypadek, gdyby zabrakło prądu. Nie ma okien w tych pociągach - tłumaczy ekspert ds. służb specjalnych Andriej Soldatow.

"D6" to cztery linie podziemnej kolejki. Zaczynają się obok Kremla i Sztabu Generalnego. Kończą – daleko poza granicami miasta. Podobno jest cały czas rozbudowywane, nie bacząc na kryzysy i rozpad Związku Radzieckiego.

Niebezpieczne zejście

Zejście pod ziemię nie jest proste, ale możliwe w miejscach, które nie mają statusu punktów strategicznych. By się tam znaleźć wystarczy doświadczony przewodnik, jak Nikita, który nazywa siebie diggerem, człowiekiem penetrującym moskiewskie podziemia. Ale przejść takim tunelem można najwyżej kilkaset metrów

Tunele o znaczeniu strategicznym są pilnowane niczym rezydencja prezydenta Putina. Podziemia są tam odgrodzone stalowymi kratami, a przed nimi porozstawiane są czujniki ruchu. Nieuprawnione osoby przebywające na ich terenie mogą wpaść w ręce służb specjalnych.

- W Moskwie i w Rosji to nielegalne i można za to zapłacić wysoką cenę. Grozi za to nie tylko grzywna, ale nawet więzienie - tłumaczy Nikita Dubas. Drakońskie przepisy wprowadzono, gdy na powierzchni pogorszyły się stosunki Rosji z Zachodem. Mało kto ma odwagę zapuścić się w ten podziemny świat

Ponowne ochłodzenie relacji Rosji z Zachodem może poskutkować tym, że moskiewskie podziemia znów będą potrzebne.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN