"Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?

22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?
22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nikt nie wymaga od władzy, by na szczyt NATO jechała tramwajem, a na obrady rządu - rowerem. Niestety, w Polsce od lat wojskowe maszyny i limuzyny BOR nie są używane, a nadużywane. - Nie mogę jeździć pociągiem - mówi premier Beata Szydło, tłumacząc, dlaczego w piątek do domu leciała wojskową CASĄ. Dziwi to premier Ewę Kopacz, która pociągiem, w czasie sprawowania urzędu, jeździła. A "Fakty" wciąż czekają - bo MON ciągle nie odpowiada na pytanie, czy podczas lotu premier Szydło zostały dochowane odpowiednie procedury.

Prezydent Andrzej Duda, przebywając w Wiśle, nie spieszył się na spotkanie z zagranicznym przywódcą. Spędził w tej miejscowości czas wolny - do czego ma prawo. W Wiśle zresztą mieści się prezydencka rezydencja, w której poprzednicy Dudy też lubili bywać. Ale, jak widać na filmie przesłanym na Kontakt24, kolumna prezydenta poruszała się szybko i w sposób, który w pewnym momencie był niebezpieczny.

Po tym, jak się zakończyły przejazdy Antoniego Macierewicza ze szkoły Tadeusza Rydzyka do Warszawy i Beaty Szydło z Warszawy do domu pod Oświęcimiem, pojawiły się uzasadnione wątpliwości oraz pytanie: czy rząd przestrzega procedur bezpieczeństwa?

"To nie trauma"

Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że pociągiem nie może jeździć. Tymczasem Ewa Kopacz w czasie sprawowania urzędu przejechała się pociągami - co najmniej dwa razy, co zostało nagrane. Prowadziła wtedy kampanię wyborczą, ale była chroniona tak jak Beata Szydło obecnie. Pociągi się przez to nie spóźniały, a pasażerowie nie byli przeszukiwani.

- Podróż pociągiem to nie trauma. Raz leciałam CASĄ - mówi była premier.

Lot Ewy Kopacz wojskową CASĄ też został zarejestrowany. W tym przypadku chodziło o podróż w państwowych interesach - Polska sprzedawała wówczas broń Słowacji. Beata Szydło leciała wojskową CASĄ z Warszawy do Krakowa, w drodze do domu. Zdaniem polityków PiS to też była podróż "służbowa".

Czy procedury zostały dochowane?

PiS krytykowało podróże Donalda Tuska samolotem do Gdańska i koszty, jakie generowały. Ostatecznie Tusk z latania zrezygnował. Ale teraz nie słychać, by Beata Szydło nie mogła lub nie powinna była dalej korzystać z samolotu, bo są odpowiednie wyczarterowane maszyny. A lot takim samolotem, choć drogi, ostatecznie i tak byłby tańszy niż kurs rzucającą się w oczy CASĄ. Bo premier może latać wojskowymi samolotami, gdy wykonuje obowiązki służbowe - ale wtedy musi obowiązywać instrukcja HEAD.

Aby spełnić wszystkie jej punkty - jeden przelot wojskowym samolotem z premier na pokładzie oznacza zaangażowanie rezerwowych maszyn. Muszą zostać także ściągnięte odpowiednio wyszkolone załogi, a lista pasażerów musi być zamknięta dobę wcześniej.

Premier Szydło we wtorek oświadczyła, że przy okazji jej lotu procedura HEAD została dochowana. "Faktom" TVN wciąż nie udało się tego potwierdzić - dowództwo wojskowe odsyła do Ministerstwa Obrony Narodowej, które od dwóch dni nie udzieliło odpowiedzi na pytanie.

Instrukcja HEAD została zaostrzona cztery lata temu, by uniknąć takich katastrof jak w Smoleńsku i samolotu CASA pod Mirosławcem. Antoni Macierewicz też nie odpowiada na pytania w tej sprawie, mimo że jako minister obrony i badacz smoleńskiej katastrofy powinien wiedzieć, jakie błędy i zaniedbania do niej doprowadziły.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS