Szóstka prokuratorów z pozytywnymi opiniami KRS. "Lista nowych sędziów Sądu Najwyższego jest dawno ustalona"

23.08.2018 | Szóstka prokuratorów z pozytywnymi opiniami KRS. "Lista nowych sędziów Sądu Najwyższego jest dawno ustalona"
23.08.2018 | Szóstka prokuratorów z pozytywnymi opiniami KRS. "Lista nowych sędziów Sądu Najwyższego jest dawno ustalona"
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.08.2018 | Szóstka prokuratorów z pozytywnymi opiniami KRS. "Lista nowych sędziów Sądu Najwyższego jest dawno ustalona"Maciej Knapik | Fakty TVN

Ta Rada jest polityczna, a to przyspieszenie jest wrogie Unii - słychać przed drzwiami KRS, kiedy nowa Rada wybiera sędziów do Sądu Najwyższego. Ten wybór jest pełen niespodzianek.

W czwartkowy poranek, przed Krajowa Radą Sądownictwa, trwał protest, próba blokowania wjazdu i głośny sprzeciw. - Jest to zwykłe złamanie reguł gry - mówiła Maria Ejchart-Dubois ze Stowarzyszenia imienia profesora Zbigniewa Hołdy.

Dlaczego KRS wybiera sędziów do Sądu Najwyższego w takim pospiechu? - Jest to działanie metodą faktów dokonanych. Po to, by trybunał europejski nic z tą sprawą nie mógł zrobić - ocenia doktor habilitowany, profesor UW Marcin Marczak.

Chodzi o to, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej we wrześniu ma się wypowiedzieć o zmianach w Sądzie Najwyższym. Odpowiedzieć na pytania prejudycjalne sędziów Sądu najwyższego. KRS chce zdążyć wybrać sędziów zanim TSUE zakwestionuje pisowskie zmiany.

- Przyspieszenie ma na celu usprawnienie pracy organizacyjnej. Nic poza tym - odpowiada członek KRS Wiesław Johann. - Nie mówmy o szaleńczym tempie, bo to tempo jest wystarczające - dodaje Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Lista jest dawno ustalona

Ale dlaczego nie przesłuchano nawet wszystkich kandydatów, a z wieloma rozmawiano raptem kilkanaście minut? I skąd przeniesienie posiedzenia z września na sierpień?

Opozycja ma gotową odpowiedź. - Lista nowych sędziów Sądu Najwyższego jest dawno ustalona, a działania KRS-u maja tylko charakter listka figowego - uważa Borys Budka z PO.

Wniosek Borysa Budki o odroczenie posiedzenia odrzucono.

Wiadomo, że pozytywne opinie dostała aż szóstka prokuratorów. W tym Małgorzata Bednarek i Jarosław Duś, czyli bliscy współpracownicy Zbigniewa Ziobry. Pozytywną opinię otrzymał też Jan Majchrowski, który współpracuje z marszałkiem Kuchcińskim przy sporze o Trybunał Konstytucyjny.

Pozytywne opinie od KRS otrzymało jedynie dwóch sędziów.

"Nie można być sędzią we własnej sprawie"

Zmiany są konieczne - powtarzają członkowie obozu rządowego. - Proces reformowania sądownictwa trwa i przebiega bez zakłóceń - twierdzi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z PiS.

- Nie może być tak, że sędziowie w swoich sprawach są nomen omen sędziami - dodaje wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie).

Ale czy sędziami we własnych sprawach mogą być politycy?

Szczepan Barszczewski na stronie internetowej figuruje jako członek zarządu partii Jarosława Gowina, która jest koalicjantem PiS-u. Barszczewski mimo to kandyduje na sędziego i twierdzi, że zrezygnował z członkostwa w partii.

Jest kandydatem do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która ma orzekać o ważności wyborów. Pytanie czy w ogóle może i powinien kandydować?

- Z punktu widzenia formalnego może, ale z punktu widzenia etycznego trudno mi to oceniać - mówił w środę Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Na czele Izby Dyscyplinarnej nie stanie wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, który w czwartek ostatecznie wycofał swoją kandydaturę.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy robią, co mogą, żeby uratować przed wielką wodą kolejne zagrożone tereny. W Nysie udało się opanować sytuację i wzmocnić uszkodzony wał. Burmistrz we wtorek w mediach społecznościowych napisał, że miasto jest uratowane, i podziękował mieszkańcom za pomoc. Teraz trwają akcje w kolejnych miastach - między innymi w Brzegu.

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Czechach woda w niektórych miejscach zaczyna opadać. Kłopoty ma wciąż Ostrawa. Pęknięte wały udało się naprawić, woda już się nie wlewa do miasta, ale służby musiały naprędce ewakuować setki osób, które były uwięzione we własnych domach. Tam najgorsze już minęło, choć południe Czech dalej jest objęte alertami powodziowymi.

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS