Szef MON chwali się zakupami. Eksperci: jakby wchodził do sklepu i brał co jest na półce

27.12.2017 | Szef MON chwali się zakupami. Eksperci: jakby wchodził do sklepu i brał co jest na półce
27.12.2017 | Szef MON chwali się zakupami. Eksperci: jakby wchodził do sklepu i brał co jest na półce
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
27.12.2017 | Szef MON chwali się zakupami. Eksperci: jakby wchodził do sklepu i brał co jest na półceKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ministerstwo obrony narodowej w środę podpisało kontrakty na dwa miliardy złotych na nowe okręty dla polskiej Marynarki, a szef resortu Antoni Macierewicz chwalił się, że MON w pełni wykorzystuje swój budżet na modernizację armii. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zakupy MON nie są do końca przemyślane.

Ministerstwo Obrony Narodowej świętuje. Wszystkie siły zostały rzucone, aby chwalić się wykonaniem budżetu na modernizacje armii. - Celem jest sprawienie, by polska armia była w stanie samodzielnie sprostać każdemu przeciwnikowi - przekonywał w środę Antoni Macierewicz.

Na listę swoich sukcesów minister obrony dopisał w środę trzy okręty, które do Marynarki Wojennej zaczną trafiać po 2020 roku. Umowę - trzy godziny przed konferencją Macierewicza - dopiął wiceminister obrony Bartosz Kownacki. - Słowo, w czas świąteczny, uległo dziś materializacji - mówił Kownacki.

Potrzeba modernizacji

Marynarka Wojenna wymaga miliardów złotych inwestycji, bo świetni żołnierze służą na okrętach, które powinny być obiektami muzealnymi. Niektóre mają pół wieku i dalej służą.

Dlatego konieczności modernizacji nikt nie kwestionuje. Jednak zarówno niszczyciel min i okręt ratowniczy, czyli najnowsze zakupy MON, to okręty do wspomagania okrętów bojowych. I to istota problemu, bo obecnie nie ma czego wspomagać. Wciąż nie ma nawet podpisanych umów choćby na okręty podwodne.

MON o datach mówi bardzo ostrożnie, aby nikt im nie wypominał, że umowy na okręty podwodne miały być podpisane do końca tego roku. Nie będą. - Brakuje nam już dosłownie kilku informacji - broni się minister Kownacki. Eksperci nie kryją zaniepokojenia. - Trzeba ustalić to jakie są priorytety w Marynarce Wojennej. Nie można robić tego na zasadzie takiej, że wchodzi się do sklepu i kupuje to, co jest na półce, a nie to co jest potrzebne - komentuje kontradmirał Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl.

Problemy z obroną powietrzną

Armia może się pochwalić między innymi nowoczesnymi karabinkami. Jednak daleko jest, aby mówić o cywilizacyjnym skoku, czy nawet o zapowiadanym przełomie. Ten rok minister obrony, sam to deklarował, miał kończyć z podpisanymi umowami na system obrony przeciwrakietowej. Nie skończy. Negocjacje trwają.

- Priorytetem była obrona powietrzna, której nie ma, bo kontrakty są niepodpisane. Następnie - śmigłowce - zarówno uderzeniowe jak i transportowe - których nie mamy - przypomina gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Sprawa z przetargiem na caracale dawno już urosła do rangi symbolu, bo już po zerwaniu negocjacji z Francuzami - w października 2016 roku - minister Macierewicz, zapewniał, że "już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery z Mielca.

Rok i dwa miesiące po tej deklaracji, brak śmigłowców nie jest już jedynie palącym problemem polskiej armii, ale również politycznym problemem szefa MON.

- Mieliśmy mieć śmigłowce dla polskiej armii - nie mamy ich (...) Uważam, że jeżeli okaże się, iż modernizacja nie jest prowadzona sprawnie, to chociażby z tej przyczyny zmiana jakaś będzie potrzebna - mówił w Polsat News prezydent Andrzej Duda.

- Nie może już zwalać na poprzedników, jak to robił w pierwszym okresie. Sam pewne rzeczy obiecał, sam podał pewne terminy - dodaje Tomasz Siemoniak, poseł PO i były szef MON.

Sondaż: Macierewicz do dymisji

W sondażu zrealizowany na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 padło pytanie, czy minister obrony powinien zostać zdymisjonowany.

Prawie 60 procent pytanych nie chce Antoniego Macierewicza w rządzie Mateusza Morawieckiego. 26 procent uważa, że minister obrony powinien pozostać na stanowisku. To znacznie mniej osób, niż deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SONDAŻU

Premier Morawiecki zapowiedział w środę, że do zmian w rządzie dojdzie po święcie Trzech Króli, czyli po 6 stycznia.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS