Szef Centrum e-Zdrowia został odwołany. W tle sprawa doktora Piotra Pisuli

Źródło:
Fakty TVN
Szef Centrum e-Zdrowia został odwołany. W tle sprawa doktora Piotra Pisuli
Szef Centrum e-Zdrowia został odwołany. W tle sprawa doktora Piotra Pisuli
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szef Centrum e-Zdrowia został odwołany. W tle sprawa doktora Piotra PisuliMarek Nowicki/Fakty TVN

Ministra zdrowia odwołuje szefa Centrum e-Zdrowia. Z e-rejestracją wciąż nie jest dobrze, a z tajemnicą lekarską miało być wręcz karygodnie źle, co potwierdził Urząd Ochrony Danych Osobowych po bulwersującym ataku ministra zdrowia z rządu PiS-u na jednego z lekarzy. W tym ataku szef Centrum e-Zdrowia miał mieć swój udział.

Paweł Kikosicki dwa lata temu został mianowany przez Adama Niedzielskiego dyrektorem Centrum e-Zdrowia. To właśnie on miał pośredniczyć w niezgodnym z prawem przekazaniu swojemu szefowi wrażliwych danych doktora Piotra Pisuli w sierpniu 2023 roku. - Paweł Kikosicki jest niewątpliwie współodpowiedzialny za to, że doszło do ujawnienia danych wrażliwych doktora Piotra Pisuli z Poznania - zaznacza Judyta Watoła, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Nic więc dziwnego, że Izabela Leszczyna usunęła go z tego stanowiska. Ministra zdrowia dyplomatycznie wyjaśnia, że "konieczna jest ścisła współpraca między Centrum e-Zdrowia a Ministerstwem Zdrowia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kontrola w Ministerstwie Zdrowia w sprawie doktora Piotra Pisuli. "Minister wydał ustne polecenie"

"To był intensywny czas, w trakcie którego wykonaliśmy kawał dobrej roboty" - komentuje swoje odwołanie Paweł Kikosicki. Warto więc przypomnieć tę "robotę" z pierwszych dni sierpnia 2023 roku. Wtedy informowaliśmy w "Faktach"" TVN, że wielu lekarzy nie jest w stanie wypisywać recept na leki przeciwbólowe i psychotropowe po tym jak minister zdrowia zmienił przepisy dotyczące ich wystawiania. Medycy zgłaszali te przypadki właśnie do Centrum e-Zdrowia kierowanego przez Kikosickiego. Informowali też media.

Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione
Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione TVN24

Działania ministerstwa

Adam Niedzielski pomimo wszystko uważał, że problemu nie ma. W końcu podirytowany zaatakował media i lekarzy: w pierwszej kolejności doktora Piotra Pisulę z Poznania, który powiedział w "Faktach" TVN, że ma kłopot z wystawianiem recept.

"Lekarz Piotr Pisula wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają na nas dziś?" - tym wpisem Adam Niedzielski złamał tajemnicę lekarską i naruszył prawa pacjenta. Pomógł mu w tym właśnie dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki. Te ustalenia to wynik kontroli poselskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lekarz złożył wezwanie przedsądowe. Domaga się od Niedzielskiego przeprosin i wpłaty na hospicjum

- Paweł Kikosicki osobiście przekazał te informacje Piotrowi Węcławikowi, dyrektorowi Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, który z kolei przez WhatsApp wysłał te dane wrażliwe doktora Pisuli bezpośrednio ministrowi Niedzielskiemu - podkreśla Judyta Watoła.

Niedzielski po tym został odwołany, a Urząd Ochrony Danych Osobowych kilka miesięcy później nałożył na resort zdrowia karę stu tysięcy złotych.

Teraz podobnej kwoty będzie się domagał w pozwie cywilnym doktor Pisula. - Przedstawiłem wezwanie przedsądowe do usunięcia tych skutków naruszeń moich dóbr osobistych i wpłaty na cel charytatywny przez pana ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - informuje Pisula. Pozew nie został jeszcze złożony.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS