Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?

10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?
10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?
Dominika Ziółkowska | Fakty TVN
10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?Dominika Ziółkowska | Fakty TVN

Zwyczajna wspólnota mieszkaniowa w zwyczajnym bloku z lat 70. nie boi się podwyżek kosztów ogrzewania. Już dawno postawili na ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła. Od sześciu lat płacą czynsze w niezmienionej wysokości i jeszcze mają kolejne plany.

Mieszkańcy jednego z powstałych w latach 70. bloków w Szczytnie nie obawiają się zimowych mrozów. Prawie 10 lat temu zakasali rękawy i wzięli sprawy w swoje ręce. Przyświecały im proste zasady - ekologia, ekonomia i zadowolenie. Chociaż na początku było trochę obaw, to ostatecznie wszystko się udało.

- Bardzo tanie ogrzewanie, bardzo tanie podgrzanie ciepłej wody i mamy jeszcze oszczędności, żeby coś dalej myśleć - opowiada Krzysztof Klimek, sekretarz zarządu wspólnoty mieszkaniowej Śląska 12 w Szczytnie.

Czynsz w bloku od sześciu lat nie rośnie. W 2014 roku wspólnota zainstalowała ogniwa fotowoltaiczne na dachu i pompy ciepła, które ogrzewają cały budynek. Trzy lata później mieszkańcy zainstalowali kolektory słoneczne i kolejne pompy, które podgrzewają wodę użytkową. Obie instalacje zasilają też części wspólne budynku.

Żeby było taniej, to w 2022 roku mieszkańcy zainstalowali tzw. słoneczne tarasy, czyli ogniwa fotowoltaiczne na barierkach balkonów. Było to wyzwanie inżynieryjne.

Sąsiedzi z innych bloków byli sceptyczni. - Ludzie się śmiali po prostu, że to nie wyjdzie, że to jest utopijny projekt - opowiada Danuta Chrapkiewicz, mieszkanka bloku.

Prawie dwa miliony złotych

Cała inwestycja kosztowała około 1,8 miliona złotych. 300 tysięcy to wkład własny wspólnoty, 235 tysięcy dostali ze środków unijnych, a 1,2 miliona złotych pożyczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. - Można zwrócić się do nas o pomoc w realizacji takiej inwestycji - mówi Anna Granacka, pracownik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Pożyczkę z WFOŚiGW lokatorzy spłacają, płacąc niewysoki czynsz. Skończą ją spłacać za 12 lat, ale już teraz można im zazdrościć. Mieszkańcy na tym co jest, nie zamierzają poprzestać. Energii do realizacji kolejnych marzeń mają aż nadto. Marzą im się windy.

Autor: Dominika Ziółkowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS