Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?

10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?
10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?
Dominika Ziółkowska | Fakty TVN
10.09.2022 | Zwykli ludzie, zwykły blok, ale podwyżki cen ciepła im niestraszne. Jak to zrobili?Dominika Ziółkowska | Fakty TVN

Zwyczajna wspólnota mieszkaniowa w zwyczajnym bloku z lat 70. nie boi się podwyżek kosztów ogrzewania. Już dawno postawili na ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła. Od sześciu lat płacą czynsze w niezmienionej wysokości i jeszcze mają kolejne plany.

Mieszkańcy jednego z powstałych w latach 70. bloków w Szczytnie nie obawiają się zimowych mrozów. Prawie 10 lat temu zakasali rękawy i wzięli sprawy w swoje ręce. Przyświecały im proste zasady - ekologia, ekonomia i zadowolenie. Chociaż na początku było trochę obaw, to ostatecznie wszystko się udało.

- Bardzo tanie ogrzewanie, bardzo tanie podgrzanie ciepłej wody i mamy jeszcze oszczędności, żeby coś dalej myśleć - opowiada Krzysztof Klimek, sekretarz zarządu wspólnoty mieszkaniowej Śląska 12 w Szczytnie.

Czynsz w bloku od sześciu lat nie rośnie. W 2014 roku wspólnota zainstalowała ogniwa fotowoltaiczne na dachu i pompy ciepła, które ogrzewają cały budynek. Trzy lata później mieszkańcy zainstalowali kolektory słoneczne i kolejne pompy, które podgrzewają wodę użytkową. Obie instalacje zasilają też części wspólne budynku.

Żeby było taniej, to w 2022 roku mieszkańcy zainstalowali tzw. słoneczne tarasy, czyli ogniwa fotowoltaiczne na barierkach balkonów. Było to wyzwanie inżynieryjne.

Sąsiedzi z innych bloków byli sceptyczni. - Ludzie się śmiali po prostu, że to nie wyjdzie, że to jest utopijny projekt - opowiada Danuta Chrapkiewicz, mieszkanka bloku.

Prawie dwa miliony złotych

Cała inwestycja kosztowała około 1,8 miliona złotych. 300 tysięcy to wkład własny wspólnoty, 235 tysięcy dostali ze środków unijnych, a 1,2 miliona złotych pożyczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. - Można zwrócić się do nas o pomoc w realizacji takiej inwestycji - mówi Anna Granacka, pracownik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Pożyczkę z WFOŚiGW lokatorzy spłacają, płacąc niewysoki czynsz. Skończą ją spłacać za 12 lat, ale już teraz można im zazdrościć. Mieszkańcy na tym co jest, nie zamierzają poprzestać. Energii do realizacji kolejnych marzeń mają aż nadto. Marzą im się windy.

Autor: Dominika Ziółkowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS